antradienis, liepos 14 d.
Oro uostai, muitinės ir prekyba: europiečiai ruošiasi chaotiškam „Brexit“
tiesa.com
Pixabay.com

Kol visų akys nukreiptos į sumišusią Britaniją, ES šalys ruošiasi Bendrijos ir Londono skyrybų padariniams. Artėjant dienai (kovo 29 d.), kada turėtų įvykti pirmasis istorijoje išstojimas iš ES, galimybė, kad britai bloką paliks be susitarimo atrodo vis realesnė, o tai reiškia, kas „Brexit“ bloko narės privalo ruoštis dar įnirtingiau.

Dauguma europiečių neįsivaizduoja, kaip „Brexit“, o tuo labiau skyrybos be susitarimo gali paveikti jų gyvenimus. Tačiau ekspertai ragina neatsipalaiduoti. Sutrikdytas oro eismas, paralyžiuoti uostai ir milijonai darbuotojų atsidūrę įstatyminiame vakuume. Ruoštis „blogiausiam“ Europos vyriausybes galutinai paskatino, praėjusią savaitę rekordine balsų persvara Britanijos parlamente atmestas Theresos May ir Briuselio suderintas išstojimo planas.

Kelias į kontinentą

Prancūzija praėjusią savaitę informavo aktyvavusi „Brexit“ be susitarimo pasirengimo planą. Tam šalis ketina skirti solidų 50 mln. eurų biudžetą. Pagrindiniai Paryžiaus prioritetai – sustiprinti saugumą oro uostuose ir ties įvažiavimais į Eurotunelį, žada samdyti šimtus papildomų muitinės darbuotojų.

„Esame beveik įsitikinę, kad Britanija iš Bendrijos pasitrauks be jokio susitarimo, – trečiadienį sakė Prancūzijos premjeras Edouardas Philippe. – susidarius tokiai situacijai, mums tenka atsakomybė pasiruošti, pasirūpinti, kad mūsų šalies piliečių interesai būtų girdimi ir ginami.“

Prancūzijos vyriausybė oro uostuose ir tunelyje per Lamanšą žada įrengti visiškai naujas papildomas infrastruktūras. Įmonė administruojanti Eurotunelį informuoja, kad bemaž ketvirtadalis visos Britanijos – ES prekybos yra paskirstoma būtent šiuo, Prancūziją ir Britaniją jungiančiu keliu. Čia neįgyvendinus reikiamų reformų, skyrybų be susitarimo atveju, Eurotunelis iš keliu į kontinentą virstų kliūtimi į kontinentą.

„Brexit“ kaina Portugalijai

Portugalija oro uostuose rengiasi įrengti papildomas takus, skirtus tik britams – didžiausiai šalies turistų grupei.

„Britai sudaro 80 proc. visų į Faro, Algravės ir Madeiros salos oro uostus atvykstančių turistų. Mes privalome ruoštis šio srauto suvaldymui“, – sakė Portugalijos ministras pirmininkas Antonio Costa.

Anot politiko, papildomų infrastruktūrų įrengimas, padės išvengti eilių, skrydžių atidėjimų, vėlavimų ir kitokių kelionių trikdžių.

Portugalija neturi kitos išeities, kaip „sumokėti „Brexit“ kainą“, mat turistų srautai valstybei yra gyvybiškai svarbūs.

Pagalbininkų dairosi svetur

Nyderlandų valdžia šabloniškai skelbia besitikinti geriausio ir besiruošianti blogiausiam. Šalyje jau nusamdyta 900 papildomų muitinės pareigūnų, o maisto ir veterinarijos saugos agentūros Pietų ir Rytų Europoje ieško kvalifikuotų veterinarijos specialistų. Po „Brexit“ šalis žada ypač griežtą gyvulių importo patikrą.

Vyriausybės iniciatyva šalyje startavo tinklalapis, kuriame skaičiuojamos ir žymimos su Britanijos kompanijomis verslo santykius palaikiusios įmonės. Suskaičiuota, kad bemaž 35 tūkst. olandų įmonių neturi verslo santykių patirties su kompanijomis, nepriklausančiomis bendrai ES rinkai. Tokia statistika šokiravo ir nuteikė nemaloniai. Kita vertus, spragos išaiškintos, o olandai dar turi šiek tiek laiko pasiruošimui.

Mažiausia įmanoma žala Vokietijoje

Nors Berlynas apie „Brexit“ atsiliepia viltingai, o šalies kanclerė Angela Merkel vis kalba apie derybas, pasiruošimas šalies viduje, žinoma, vyksta.

Politikė užtikrino sieksianti rasti „tvarkingą“ sprendimą Britanijos atsiskyrimui, tačiau jei to sprendimo pasiekti nepavyks, Vokietija bus pasiruošus ir chaotiškam skyrybų procesui.

Vyriausybėje raginama dar labiau intensyvinti debatus, sprendžiant biurokratinius iššūkius, jei „Brexit“ visgi įvyktų be susitarimo.

„Britanijos atsiskyrimas, be jokios abejonės, padarys žalos, todėl privalome pasiruošti ir sukontroliuoti procesą. Žala turi būti kiek įmanoma mažesnė“, – trečiadienį sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Kam ruošiasi nežino net patys britai

Skyryboms, žinoma, ruošiasi ir patys britai. „Brexit“ procesų sureguliavimui, o ir blogiausio scenarijaus „sušvelninimui“ buvo skirta keli milijardai svarų sterlingų, o procesų ir pasekmių normalizavimu rūpinasi ne vienas tūkstantis valstybės tarnautojų. Kita vertus, patys valdininkai sako galintys tik spekuliuoti, kas iš tiesų įvyks išaušus kovo 30 dienai, jei Londonas bloką paliks nepasiekęs jokio susitarimo.

Lemiamu metu Londone stringantys procesai optimistiškai nenuteikia. „Brexit“ besiruošiančioms ir papildomų išlaidų patyrusioms Europos valstybėms belieka stebėti aršius Britanijos parlamentarų debatus ir intensyvius politinius žaidimus.

Briuselis, savo ruožtu, tikina, jog Sąjunga, vardan sklandaus proceso, ėmėsi visų priemonių.

Europos Komisijos (EK) atstovas Margaritis Schinas naujienų agentūrą „Associated Press“ patikino, jog aukšto lygio ES pareigūnai šiuo metu keliauja po nares valstybes, vertina pasiruošimą ir konsultuoja, kaip efektyviau įveikti iššūkius. ES jau anksčiau paviešino 88 pranešimus, kaip specifiniai sektoriai turėtų elgtis galimose neeilinėse „Brexit“ situacijose.

„Darome viską, kas įmanoma. Negalime sau leisti krizių“, – tikino M. Shinas.

ŠALTINIS: alfa.lt

2019 01 19 07:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt