ketvirtadienis, birželio 24 d.
Paskaičiavo, kiek „Brexit“ kainuos kiekvienam britui
tiesa.com

Britanijos ekonomistai tikina, jog šalies premjerės Theresos May Briuseliui pasiūlytas „Brexit“ planas kiekvienam britui kainuos daugiau nei 1000 eurų, tiksliau 1233 eurus.

Nacionalinis ekonomikos ir socialinių reikalų tyrimų institutas (NIESR) informuoja, kad jei Britanija pritars minimam skyrybų susitarimui, iki 2030-ųjų šalies ekonomika susitrauks 3,9 proc.

Prieš „Brexit“ agituojantis seras Vince’as Cable’as, kuris ir finansavo atliktą studiją, šiuo metu plačiai aptarinėjamą Londono ir Briuselio susitarimą pakrikštijo „visiška betvarke“ ir vis dar ragina surengti antrą referendumą dėl Britanijos išstojimo iš ES.

„Šie rezultatai parodo, kad mūsų laukia visiškai ne tai, ką prieš dvejus metus žadėjo atsiskyrimo šalininkai, vietoje to, mūsų išgyvensime dešimtmečius nežinomybės“, – perspėjo Britanijos liberaldemokratų partijos lyderis ir parlamento narys V. Cable‘as. Nepriklausomybė ir suverenumas bet kokia kaina Sekmadienį du Britanijos vyriausybės ministrai nesugebėjo atsakyti į klausimą, ar valstybei būtų palankiau atšaukti numatytą susitarimą ir likti bendrijoje. Užsienio reikalų ministras Jeremy Huntas pasmerkė tokius samprotavimus, tačiau Th. May pasiūlyto plano pernelyg neliaupsino: „Jis (planas) sušvelnina daugumą neigiamų skyrybų poveikių.“

Sukdmasis iš situacijos J. Huntas pareiškė, jog neverta svarstyti, kuris skyrybų atvejis šaliai pakenks labiau, svarbiausia – „Brexit“ Britanijai sugražins nepriklausomybę ir suverenumą. Kitas šalies ministras Jamesas Brokenshire‘as atsisakė vertinti susitarimo juodraštį. „Tai padės įgyvendinti referendume pareikštą britų valią, taip tam tikri dalykai šiandien yra pasikeitę. Vyko referendumas, mes laukiame ateities ne ES sudėtyje ir tai yra mums palankus susitarimas“, – abstrakčiai samprotavo ministras.

NIESR tyrimas – pirmoji studija, lyginanti dabartinio susitarimo ir „Brexit“ atšaukimo pasekmes – paviešinta kelios dienos prieš šalies parlamento balsavimą dėl Th. May siūlomo susitarimo. Remiantis studijos duomenimis, Britanijai išstojus iš ES be jokio susitarimo bendras vidaus produktas sumenktų dar labiau, nei su esamu susitarimu – 5,5 proc. Tuomet „Brexit“ kaina kiekvienam britui išaugtų iki 1500 eurų. Jei „apsidraudžiamasis mechanizmas“ būtų aktyvuotas, BVP sumažėtų 2,2 proc, o skyrybos kiekvienam britui atsieitų apie 800 eurų.

Pasak NIESR ekspertų, šalies atsiskyrimas atstumia tarptautinius investuotojus ir galiausiai tai šalyje sumažins darbo vietų skaičių. „Šie procesai atstumia tarptautinius investuotojus ir galiausiai tai reiškia darbo vietų mažėjimą. Toks pokytis nevyktų, atšaukus skyrybas“, – reziumuojama tyrime.

2018 11 27 15:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt