trečiadienis, rugsėjo 23 d.
Po „Brexit“ Airija nori tiltų, o ne sienų
tiesa.com

Airijos premjeras Leo Varadkaras sakė, kad jo vyriausybė nori statyti „tiltus, o ne sienas“ su kaimynine Šiaurės Airija, ir dar kartą pareiškė nepritariantis, kad po „Brexit“ Dublinas būtų ekonomiškai atribotas nuo Didžiosios Britanijos.

Artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos „kelia didelę riziką padidinti atotrūkį tarp Šiaurės Airijos ir likusios Airijos dalies, bei tarp Britanijos ir Airijos“, perspėjo L.Varadkaras.

Tokie tarpvalstybiniai infrastruktūros projektai kaip kelių tiesimas buvo įgyvendinti dėl dabar galiojančio laisvo prekių ir žmonių judėjimo režimo, sakė jis.

L.Varadkaras pakartojo norą, kad Britanija liktų ES narė arba bent jau pasiliktų Europos bendrojoje rinkoje – tokiu atveju būtų galima išsaugoti dabartinius laisvosios prekybos susitarimus tarp Airijos Respublikos ir Jungtinės Karalystės.

Vienas iš būdų palengvinti Britanijos išstojimą iš ES – sukurti ES ir JK muitų sąjungą, sakė jis.

Kalbėdamas Karalienės universitete Belfaste L.Varadkaras sakė, kad priešingu atveju bus grįžta prie muitinės postų – „žiaurios istorinių nesutarimų ir politinių nesėkmių apraiškos... kraujo praliejimo ir smurto vietų, patikros punktų. Tai (būtų) kliūtis prekybai, klestėjimui ir taikai.“

Tačiau premjeras įspėjo, kad „lieka vis mažiau laiko“ pasiekti susitarimą, Britanijai kovo mėnesį pradėjus išstojimo iš bloko procesą, truksiantį dvejus metus.

Siena tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos, kuri yra vienintelė sausumos siena tarp Britanijos ir ES, klausimas yra itin svarbus birželį prasidėjusiose derybose tarp Briuselio ir Londono.

Baiminamasi, kad bus grįžta prie „griežtojo“ pasienio režimo, o tai paveiktų trapią taiką Šiaurės Airijoje, kurią tris dešimtmečius krėtė neramumai, kol 1998 metais buvo sudaryta taikos sutartis.

L.Varadkar „Brexit“ apibūdino kaip „mūsų kartos iššūkį“, sakydamas, kad „gyvenimas Šiaurės Airijoje gali būti visapusiškai paveiktas („Brexit“) baigties“.

2017 08 05 15:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt