sekmadienis, balandžio 11 d.
Po „Brexit“ Britanijos ryšiai su ES galėtų būti panašūs į Ukrainos
tiesa.com

Už „Brexit“ klausimus atsakingas Didžiosios Britanijos sekretorius Davidas Davisas antradienį pareiškė iš principo neatmetantis idėjos Jungtinei Karalystei ir Europos Sąjungai pasirašyti asociacijos susitarimą, panašų į Bendrijos sutartį su Ukraina.

Europos Parlamentas iškėlė idėją pasirašyti asociacijos susitarimą, kuris apimtų keturias pagrindines sritis – prekybą, užsienio politiką ir saugumą, vidaus saugumą bei „teminį“ bendradarbiavimą, ir taptų tolesnių ryšių su Didžiąja Britanija pamatu, kai šalis ateinančiais metais pasitrauks iš Bendrijos.

Paprašytas pakomentuoti šį vieno Europos Parlamento komiteto pateiktą pasiūlymą, D. Davisas sakė, kad viskas priklauso nuo detalių, tačiau „iš principo tokia idėja man neatrodo nepriimtina“.

„Kai kurie asociacijos susitarimai yra žingsnis kelyje į narystę“, – sakė D. Davisas Lordų Rūmų ES reikalų komitetui, kaip pavyzdį pateikdamas Ukrainą.

„Viskas priklauso nuo to, kas yra įtraukta į susitarimą. Mes, pavyzdžiui, nenorėtume, kad tai primestų mums Europos Sąjungos Teisingumo Teismo jurisdikciją“, – kalbėjo jis.

Europos Parlamentas paragino sukurti „nuoseklią ir patikimą valdymo sistemą“ susitarimo įgyvendinimui prižiūrėti ir mechanizmą spręsti bet kokius ginčus.

Europarlamento „Brexit“ klausimų koordinatorius Guy Verhofstadtas kovą sakė, jog per derybas su Britanijos vyriausybe jam susidarė įspūdis, kad Londonas „įžvelgtų tokio požiūrio privalumus“.

D. Davisas antradienį sakė, kad G. Verhofstadtas kalba apgalvotai... „todėl aš labai įdėmiai klausai, ką jis sako“.

2014 metais pasirašyta ir tik pernai ratifikuota ES ir Ukrainos sutartimi siekiama skatinti glaudesnius politinius ir ekonominius ryšius, šiai šaliai viliantis kada nors ateityje prisijungti prie Bendrijos.

Britanija nori, kad po „Brexit“ ją su ES sietų plati ir glaudi partnerystė, peržengianti tipiško laisvosios prekybos susitarimo ribas.

Erika Szyszczak iš Britanijos Sasekso universiteto JK Prekybos politikos centro lapkritį parengtame darbo dokumente rašė, kad Ukrainos asociacijos sutartis galėtų tapti ryšių su ES modeliu.

Ji numato „atverti rinkas prekėms netaikant muitų, taikyti paslaugų pasų sistemą ir skatinti muitinių bendradarbiavimą“, taip pat reikalauja suderinti konkurencijos, valstybės pagalbos, antidempingo ir viešųjų pirkimų taisykles.

Teisės laisvai judėti – vienos svarbiausių priežasčių, kodėl Didžioji Britanija traukiasi iš ES – ji nenumato. Vietoje jos yra vizų ir darbo leidimų sistema, sakė E. Szyszczak.

Ukraina taip pat turi galimybę prisijungti prie kai kurių ES programų, pavyzdžiui, mokslo ir tyrimų.

D. Davisas patvirtino norįs, kad dėl naujų santykių gairių būtų sutarta iki spalio. Britanijos išstojimas iš ES numatytas 2019 metų kovo pabaigoje.

2018 05 02 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt