ketvirtadienis, balandžio 22 d.
Po ES protestų Britanija sako esanti pasiruošusi pataisyti „Brexito“ įstatymą
Alfa.lt

Jungtinės Karalystės vyriausybė pareiškė esanti pasiruošusi atšaukti kai kurias vieno ginčijamo „Brexito“ įstatymo nuostatas, išprovokavusias Europos Sąjungos teisinius veiksmus, liekant vis mažiau laiko susitarti dėl būsimų prekybos santykių.

Vykstant prekybos deryboms, aukšto rango Britanijos ministras Michaelas Gove'as ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius surengė „konstruktyvų“ lygiagretų pasitarimą dėl esamos JK ir ES skyrybų sutarties įgyvendinimo, pranešė Londono vyriausybė.

„Tęsiamos diskusijos, o galutinių sprendimų tikimasi artimiausiomis dienomis“, – sakoma pranešime po naujausio M. Gove'o ir M. Šefčovičiaus susitikimo Briuselyje.

„Jeigu per šias diskusijas svarstomiems sprendiniams bus pritarta“, JK vyriausybė yra pasiruošusi išbraukti vieną nuostatą ir „deaktyvuoti“ dar du straipsnius, įtrauktus į Vidaus rinkos įstatymą.

Dėl šio teisės akto buvo inicijuota ES teismo procedūra, nes viena jo nuostatų vienašališkai pakeičia „Brexito“ sutarties sąlygas, atimdama iš Briuselio bet kokį vaidmenį rengiant būsimus prekybos susitarimus tarp Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos.

Šis įstatymas pirmadienį turėjo būti grąžintas svarstyti Bendruomenių Rūmams, kai aukštieji Lordų Rūmai praeitą mėnesį triuškinamai nubalsavo, kad ginčijamos nuostatos būtų pašalintos, argumentuojant, kad jos pažeidžia tarptautinę teisę.

Vyriausybė taip pat planavo antradienį pasiūlyti kitą „Brexito“ sutarčiai prieštaraujantį dokumentą, turintį atimti iš Briuselio bet kokią galimybę prižiūrėti, kurioms prekėms kyla „rizika“ patekti į ES bendrąją rinką iš Jungtinės Karalystės pagrindinės teritorijos per Šiaurės Airiją.

Tačiau kabineto pranešime nurodoma, kad M. Gove'o ir M. Šefčovičiaus vadovaujamas komitetas daro „gerą pažangą“ ir šiame fronte.

„Atsižvelgiant į šias diskusijas, vyriausybė nuolat svarstys būsimojo Apmokestinimo įstatymo turinį“, – nurodė Londonas.

Abu šie JK įstatymai turėtų įsigalioti nuo sausio 1-osios, kai pasibaigs pereinamasis laikotarpis po „Brexito“.

Vyriausybė teigia, kad naujieji teisės aktai veiktų kaip „teisinis apsauginis tinklas“, reguliuodami JK vidaus rinką ir užtikrindami stabilumą neramioje Šiaurės Airijoje, jeigu per atskiras prekybos derybas su ES nepavyktų sudaryti susitarimo.

Tačiau tiek ES, tiek dideles galias turinčios JK sričių Škotijos ir Velso vyriausybės skundžiasi, anot jų, Londono negeranorišku elgesiu, galinčiu sukelti grėsmę JK sąjungai ir taikai Šiaurės Airijoje.

Šie įstatymai taip pat atkreipė išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno būsimos administracijos dėmesį, nuogąstaujant, kad JAV ir JK prekybos deryboms gali iškilti pavojus, jeigu Londonas imsis kokių nors taiką Šiaurės Airijoje trikdančių veiksmų.

Atvira siena tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos yra viena pagrindinių nuostatų, įtrauktų į tarpininkaujant JAV sudarytus 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimus, faktiškai užbaigusius ilgiau kaip 30 metų trukusį smurtą Šiaurės Airijoje.

2020 12 08 07:33
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt