ketvirtadienis, liepos 7 d.
Rusų samdiniai užkniso britus – Londonas pasirengęs mesti jiems iššūkį
Alfa.lt

Jungtinė Karalystė neturi taikytis su Vladimiro Putino „samdinių grupuotėmis“, pareiškė JK gynybos sekretorius Benas Wallace'as po to, kai buvo paviešinti žvalgybos duomenys apie „privačiai armijai“ tiekiamus tankus ir lėktuvus, rašo „The Telegraph“.

„Vagnerio grupė“ – rusiškos samdinių pajėgos, vadovaujamos „Putino virėju“ pravardžiuojamo Eugenijaus Prigožino, demonstruoja, kad šiuolaikinė karyba sparčiai keičiasi, teigė B. Wallace’as.

Neseniai išslaptintos britų žvalgybos nuotraukos įrodo, kad „Vagnerio grupė“ Libijoje naudoja Rusijos reguliariosios armijos techniką, o tai reiškia, kad yra ne „privati“ struktūra, o Kremliaus kariaunos dalis.

Saugumo ekspertai teigia, kad grupuotė naudojama plėsti Maskvos įtaką, remiant silpnus arba neteisėtus režimus, neretai naudojantis tiesiogine karine Rusijos parama.

„Vagnerio grupė“ ypač aktyviai veikia Sirijoje, Libijoje ir ekvatorinėje Afrikoje, kur už karinę paramą atsilyginama prieiga prie energetinių išteklių, aukso ir kitų brangiųjų iškasenų. Britų pareigūnai perspėja, kad tokių nereguliarių pajėgų naudojimas demonstruoja, kad valstybių keliamos grėsmės gali pasireikšti už tradicinių karinių konfliktų ribų.

„Šie neaiškūs daliniai, kuriuos dosniai finansuoja ir puikiai apmoko kariškiai, meta rimtą iššūkį Vakarų kariuomenėms. JK ir mūsų sąjungininkai turi būti pasirengę mesti iššūkį samdinių grupuotėms ir pagerinti savo atsparumą jų piktavaliams veiksmams. Reikia išstumti juos iš jų veiklos teritorijų, nes kitaip privačios pajėgos, nesaistomos tarptautinės teisės, laisvai ir nebaudžiamai veiks, užtikrindamos valstybių interesus“, – sakė B. Wallace’as.

Britų vyriausybės neseniai atliktoje studijoje teigiama, kad JK priešiškos šalys vis dažniau naudojasi nevyriausybinių struktūrų, įskaitant samdinius, paslaugomis konfliktuose. Jų neįmanoma paveikti teisinėmis priemonėmis, o tai panaikina ribą tarp valstybių ir kitų struktūrų keliamomis saugumo grėsmėmis.

Rusija veikia pilkojoje zonoje

JAV palydovų darytose nuotraukose matyti rusiškos priešlėktuvinės sistemos SA-22, karinis transportas IL-76 ir minoms atsparūs šarvuočiai, dislokuoti Libijoje. Pasak B. Wallace'o, šitaip kartu naudodama civilines ir karines priemones, Rusija laviruoja pilkojoje zonoje.

JAV žvalgybos nuomone, Rusija tiesiogiai aprūpina Libijoje esančius „Vagnerio“ samdinius karo lėktuvais, šarvuočiais, priešlėktuvinėmis sistemomis ir kitokia technika. Be to, šia technika galimai naudojasi ne tik samdiniai, bet ir reguliariosios Rusijos armijos kariškiai, o tai – 2011 m. priimtos JT rezoliucijos, draudžiančios siųsti į Libiją ginkluotę ir kareivius, pažeidimas.

JK gynybos sekretorius pabrėžė, kad stebime naujo tipo kariuomenės formavimąsi ir tai kelia rimtą grėsmę.

Kremlius meluoja

JAV kariškių duomenimis, Maskva pasiuntė į Siriją 14 Mig-29 ir Su-24 karo lėktuvų uždažytais atpažinimo ženklais. Netrukus šie lėktuvai pasirodė Libijoje, pažeisdami JT ginkluotės embargą. JAV duomenimis, šie lėktuvai jau dalyvavo karo veiksmuose Libijoje. Amerikiečiai tvirtina, kad ši informacija įrodo destruktyvų Rusijos vaidmenį, kaip ir tai, kad Kremlius meluoja apie savo veiksmus.

Manoma, kad Rusija neapsiriboja vien karinių išteklių tiekimu. Praėjusių metų vasarą „The Times“ pranešė, kad Libijos vyriausybė sulaikė E. Prigožino „trolių fabriko“ darbuotojus, kurie dirbo nuverstojo diktatoriaus Muamaro Gaddafi sūnui. Rusijos „troliai“ aktyviai darbavosi „Nacionalinių vertybių gynimo fondo“ vardu ir šmeižė M. Gaddafi oponentus. Jie taip pat gyrėsi, kad gali organizuoti protesto akcijas Hagoje (Nyderlanduose), jei diktatoriaus sūnus kada nors stotų prieš karo nusikaltėlių teismą. Beje, fondo vadovas Aleksandras Malkevičius dar 2018 m. buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašus.

Neaiški kilmė

Apie „Vagnerio grupę“ žinoma labai mažai, įskaitant ir jos kilmę, teigia „The Telegraph“. Kai kurie saugumo ekspertai teigia, kad sovietų armijos nuostoliai Afganistane ir kareivių palaikų vaizdai sukrėtė to meto visuomenę ir priartino SSRS žlugimą. Esą todėl Kremlius nusprendė vengti panašių problemų.

Samdiniai teikia įvairias paslaugas: apmoko kariškius, saugo vadus ir užtikrina gamtinių išteklių kontrolę, kad už juos būtų perkami ginklai ir technologijos. Rusijos propagandos kanalai nuolat vaizduoja Rytų Ukrainoje, Sirijoje, Libijoje ir Centrinės Afrikos Respublikoje (CAR) veikiančius samdinius kaip „nežinia kieno“ kareivius. Tai daroma ne tik propagandos tikslais, bet ir padeda rinkti jiems paramą.

Pastaruoju metu V. Putinas stengiasi plėsti Rusijos įtaką Afrikoje. Libija yra turbūt pats svarbiausias taikinys, nes turi dideles naftos atsargas ir per ją eina svarbiausias nelegalių migrantų kelias į Pietų Europą. Nepatvirtintais duomenimis, Maskva jau gavo leidimus steigti karines bazes CAR, Egipte, Eritrėjoje, Madagaskare, Mozambike ir Sudane.

Ryšiai su Kremliumi

Vakaruose dažnai teigiama, kad „Vagnerio grupės“ sąsajos su Kremliaus režimu yra neaiškios. JAV pareigūnai teigia, kad „Vagnerio“ samdiniai Sirijoje saugojo naftos objektus, kad jais galėtų naudotis Basharo Assado režimas. Maskva gi už tai gaudavo savo išteklių dalį.

Tačiau žinomas bent vienas atvejis, kai „vagneriai“ susikovė su JAV kareiviais. Tai įvyko Deri az Zore 2018 m. Tuo metu apie 200 Sirijos režimo kareivių žuvo nuo amerikiečių ugnies. JAV nepatyrė jokių nuostolių.

Tai buvo pažeminimas Rusijai, ir nuo to laiko pašlijo E. Prigožino ir gynybos ministro Sergejaus Šoigu santykiai. Kaip pasakojo vienas buvęs rusų samdinys, kiekvienas pralaimėjimas ir net pergalė blogindavo tiekimo padėtį. Jo teigimu, iki pergalės Palmyros mūšyje 2016 m. rusų samdiniai gaudavo tankų, artilerijos pabūklų, šarvuočių ir kitokios ginkluotės. Esą S. Šoigu raportavo V. Putinui, kad „mes paėmėme Palmyrą“. „Ne jūs, o mes“, – atrėžė E. Prigožinas.

Pasak buvusio samdinio, jo bendražygiai užėmė aplinkines aukštumas, o reguliariosios Rusijos pajėgos tik po to ramiausiai įžengė į beveik nebeginamą miestą. Po vadų kivirčo „Vagnerio“ samdiniai nebegaudavo karinės technikos ir turėjo tenkintis sena arba trofėjine ginkluote.

Manoma, kad šiuo metu „Vagnerio grupę“ sudaro apie 3000 kovotojų, tačiau iki šiol neaišku, kiek iš jų yra tikri samdiniai, o kiek – etatiniai kariškiai, komandiruojami į grupę.

Maskva viską neigia

2018 m. kovą Rusijos Dūma nubalsavo uždrausti privačias karines kompanijas, tačiau jau tų pačių metų pabaigoje V. Putinas viešai pareiškė, kad tokios kompanijos turi teisę veikti bet kurioje planetos vietoje, jei tik nepažeidžia Rusijos įstatymų. JAV analitikai mano, kad šia rokiruote Kremlius tiesiog pamėgino sudaryti vaizdą, kad neturi nieko bendra su samdiniais. Be to, režimas atsikratė atsakomybės už samdinių operacijas ir nuostolius.

Priedanginis neteisėtumas naudingas Rusijos valdžiai. Šitaip samdiniai tampa tiesiogiai priklausomi nuo Kremliaus ir asmeniškai V. Putino malonės. Be to, tai užtikrina, kad tik V. Putinas gali kam nors duoti leidimą pelnytis iš samdinių operacijų.

Tačiau nuslėpti ryšių su valstybe nepavyksta. Žuvę samdiniai po mirties apdovanojami tik kariškiams teikiamais ordinais. 2015 m. „vagneriai“ nufilmuoti Debalcevo mūšyje Rytų Ukrainoje. 2016 m. samdinių vadas Dmitrijus Utkinas gavo medalį už narsą iš paties V. Putino rankų Kremliuje. Todėl ekspertai teigia, kad privačios karinės kompanijos terminas netinka „Vagnerio grupei“. Greičiau ją reikėtų vadinti neformalia, pusiau valstybine grupuote.

Kas yra E. Prigožinas?

E. Prigožinas susikrovė turtus tiekdamas maistą Kremliui, todėl ir pramintas Putino virėju. 2013 m. samdinių grupuotė, žinoma „Slavų korpuso“ vardu, patyrė pralaimėjimą Sirijoje. Jos likučiai buvo perduoti E. Prigožino žinion, o abu „korpuso“ vadai nuteisti Rusijoje.

Naujajam samdinių dariniui ėmėsi vadovauti buvęs GRU karininkas ir didelis Trečiojo Reicho gerbėjas D. Utkinas. Tokiu būdu samdiniai papildė jau E. Prigožino finansuotą „trolių fabriką“.

JAV įtraukė E. Prigožiną į sankcijų sąrašus už mėginimus daryti įtaką 2016 m. prezidento rinkimams. Atsakydamas į kaltinimus, E. Prigožinas pareiškė, kad „amerikiečiai – lengvai įspūdžiui pasiduodantys žmonės; jie mato tai, ką nori matyti. Aš nesu nusiminęs, kad patekau į sąrašą. Jei jie nori matyti velnią – tegu mato“.

2021 04 18 16:27
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt