sekmadienis, balandžio 11 d.
Škotai lietuvius laiko savais: po „Brexit“ už juos stos mūru
tiesa.com

Lietuvoje apsilankanti Škotijos vyriausybės narė pareiškė, kad šalies valdžia didžiuojasi lietuviais, kurie šią šalį pasirinko naujiems namams kurti ir pasiruošusi ginti juos nuo „Brexit“ keliamų nemalonumų.

Šią savaitę Vilniuje viešėjo Škotijos kultūros, turizmo ir užsienio reikalų ministrė Fiona Hyslop, vizito metu ji nepraleido progos paminėti, kad škotų nuomonė su bendra JK pozicija ne visisškai sutampa.

„Už tai, kad Jungtinė Karalystė liktų ES, Škotijoje balsavo 62 proc. rinkėjų. Norėjome likti Bendrijos nariai. Jei Jungtinė Karalystė pasitrauks, reikalai pablogės. Todėl dabar stengiamės ieškoti mažiausiai blogo pasitraukimo scenarijaus. Siekiame, kad Jungtinė Karalystė liktų bendrosios ES rinkos ir muitų sąjungos dalimi.

Škotijos vyriausybė siekia užtikrinti, kad Jungtinė Karalystė laikytųsi protingos ir racionalios pozicijos. Nors esame labai arti išstojimo proceso pabaigos, vis dar nežinome, kokia yra Jungtinės Karalystės pozicija. Manome, kad Škotija turėtų dalyvauti bet kokiose derybose.

Tačiau nežinome, dėl ko Jungtinė Karalystė nori derėtis. Esama daug nežinomų dalykų, neapibrėžtumo. O mums reikia aiškumo, norime būti tikri, kad liksime tiek artimi su ES, kiek tik įmanoma. Škotai mato save kaip Europos tautą. Mūsų socialiniai, ekonominiai ir politiniai ryšiai yra ilgaamžiai ir tvirti. Taip turėtų išlikti ir ateityje. Škotijos žmonėms nėra malonu būti stumiamiems iš ES prieš savo valią“, – „Lietuvos žinioms“ sakė F. Hyslop.

Politikė užsiminė, kad Škotijos vyriausybė taip pat nėra taip griežtai nusiteikusi imigrantų atžvilgiu kaip Londonas, pasiryžęs po „Brexit“ gerokai apkarpyti atvykėlių srautus. Ministrė tikina, kad Škotija vertina lietuvius, todėl už juos ruošiamasi pakovoti – galbūt net išsiderėti didesnes imigracijos kvotas, kad po 2021 metų užsieniečiai galėtų be didesnių sunkumų atvykti ir įsikurti šalyje.

„Jungtinė Karalystė derasi dėl to, koks bus ES piliečių, taip pat ir lietuvių, statusas. Škotijos vyriausybė labai nori, kad lietuviai liktų gyventi tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip dabar. Svarbu, kad mūsų vyriausybė nori patikinti, jog lietuviai yra laukiami, mes vertiname jų indėlį į mūsų visuomenę, ekonomiką.

Kol kas nežinome detalių dėl ES piliečių teisinio statuso. Tikimės, kad tai paaiškės artimiausiu metu. Suprantame, kad žmonėms tikriausiai reikės registruotis elektroniniu būdu. Kad ir kaip būtų, norime, kad šis procesas būtų kiek galima sklandesnis. Vis dėlto esama ir piliečių, kurie neturi prieigos prie mobiliųjų, skaitmeninių priemonių. Turime padėti jiems. Tai – Jungtinės Karalystės, ne Škotijos vyriausybės atsakomybė.

Tačiau galiu patikinti, kad kalbėsime už Lietuvos piliečius Škotijoje, nes didžiuojamės, kad jie pasirinko Škotiją savo namais. Vadinasi, turime rasti būdų jiems padėti“, – sakė F. Hyslop.

Škotija siunčia aiškią žinią britams ir Europai

2018 06 08 08:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt