antradienis, liepos 5 d.
Škotija iki 2023-ųjų pabaigos surengs referendumą dėl nepriklausomybės
BNS
Fotobankas
Škotai

Škotijos regiono vyriausybė antradienį pažadėjo iki 2023 metų pabaigos surengti naują referendumą dėl nepriklausomybės, nepaisant stipraus Londono prieštaravimo.

Pirmoji ministrė Nicola Sturgeon dėstydama vyriausybės ateinančių metų strateginį planą sakė, kad vėl bus pradėtas rengti išsamus „prospektas“ dėl atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės.

„Mūsų tikslas, jei tai leis COVID-19 [situacija], yra, kad [referendumas] įvyktų pirmoje šio parlamento [kadencijos] pusėje, iki 2023-ųjų pabaigos“, – sakė ji įstatymų leidėjams Edinburge.

„Išeidami iš pandemijos turime padaryti pasirinkimus, kurie formuos mūsų ekonomiką ir visuomenę ateinančius dešimtmečius“, – pridūrė ji.

„Kuris parlamentas – Vestminsteris (Londone) ar Holirudas (Edinburge) – turėtų daryti tuos pasirinkimus ir kokiais principais bus vadovaujamasi? – kalbėjo N. Sturgeon. – Šių klausimų negalima išvengti ar atidėti tam laikui, kai nieko jau nebegalima pakeisti.“

Pirmoji ministrė sakė, kad bus parengti detalūs planai, padėsiantys škotams priimti kompetentingą sprendimą, ar likti tris šimtmečius gyvuojančioje sąjungoje, ar ją palikti.

Ankstesnis plebiscitas šiuo klausimu vyko 2014 metais.

Tada škotai 55 proc. prieš 45 proc. balsų nusprendė likti Jungtinės Karalystės, kuriai be Škotijos dar priklauso Anglija, Velsas ir Šiaurės Airija, dalimi.

Tačiau Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė N. Sturgeon sakė, kad „argumentas už nepriklausomybę yra stiprus“, ir pridūrė: „Mes jį pristatysime atvirai, nuoširdžiai, su pasitikėjimu ir ambicijomis.“

Praėjusį mėnesį SNP paskelbė pasiekusi svarbų susitarimą dėl valdžios pasidalijimo su Škotijos žaliųjų partija, tad Škotijos parlamente padidėjo už nepriklausomybę pasisakanti dauguma. Regiono valdžia atsakinga už tokias sritis kaip sveikatos apsauga, švietimas, aplinkosauga ir transportas.

Londonas, atsakingas už JK užsienio politiką, imigracijos ir gynybos klausimus, turėtų suteikti leidimą Škotijai rengti referendumą.

Britų premjeras Borisas Johnsonas yra sakęs, kad plebiscitas dėl nepriklausomybės yra „sykį per vienos kartos gyvenimą pasitaikantis“ balsavimas.

Tuo metu už vyriausybės strategiją keturiose JK srityse atsakingo padalinio vadovas Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas) pareiškė, kad „neįžvelgia“ galimybės surengti tokį referendumą prieš 2024-aisiais numatytus visuotinius JK rinkimus.

Prieš Škotijos nepriklausomybę agituojanti grupė „Scotland in Union“ savo ruožtu pareiškė, kad dauguma šalies gyventojų greitu metu nenori dar vieno „skaldančio referendumo“.

„Užuot išskirdama žmones, vyriausybė turėtų sutelkti dėmesį į bendruomenių subūrimą, kad sukurtume atsigavimą, kuriame niekas neliks nuošalyje“, – sakė grupė.

Tačiau N. Sturgeon tikisi, kad parama nepriklausomybei didės, nes dauguma škotų 2016 metais pasisakė už JK pasilikimą Europos Sąjungoje.

Be to, dėl Škotijos vyriausybės atsako į COVID-19 pandemiją išaugo jos populiarumas palyginti su B. Johnsonu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 09 08 07:48
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt