ketvirtadienis, lapkričio 26 d.
Škotijos iššūkis JK: po „Brexito“ prie parlamento liks plevėsuoti ES vėliava
tiesa.com
pixabay asociatyvi nuotrauka

Škotijos įstatymų leidėjai trečiadienį nubalsavo už tai, kad po Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš ES prie regiono parlamento pastato Edinburge toliau plevėsuotų bendrijos vėliava.

Buvo planuota penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku, kai JK oficialiai paliks ES, šią vėliavą nuleisti.

Tačiau škotų įstatymų leidėjai po audringų debatų pasisakė prieš vėliavos nuleidimą. Už tai, kad vėliava būtų nuleista, savo balsus atidavė 54 deputatai, prieš balsavo 63.

Škotijos parlamento pirmininkas Kenas Macintoshas įspėjo ministrus, jog vėliavos „neturėtų tapti politiniu klausimu“, ir pridūrė, kad jos „atspindi mūsų įstatyminius santykius“.

2016 m. vykusiame referendume dėl „Brexito“ 62 proc. škotų pasisakė už pasilikimą bendrijoje, o 38 proc. balsavo už išstojimą. Tačiau visa JK tame plebiscite nubalsavo už pasitraukimą ir penktadienį paliks bendriją.

Škotijos vyriausioji ministrė Nicola Sturgeon, vadovaujanti proeuropinei Škotijos nacionalinei partijai (SNP), ragino po „Brexito“ nenuleisti bendrijos vėliavos ir dėl to sulaukė opozicinių partijų kritikos angos.

Konservatoriai, leiboristai ir liberalai demokratai tvirtino, kad „nepolitinis“ parlamento juridinio organo sprendimas nuleisti ES vėliavą turi būti įgyvendintas.

Įstatymų leidėjų priimtame nutarime rašoma, kad vėliava turi būti palikta plevėsuoti „kaip paramos ir solidarumo su ES piliečiais, kuriems Škotija tapo namais, simbolis“.

Atskiru balsavimu deputatai, kaip ir prognozuota, pritarė N. Sturgeon raginimui organizuoti antrą referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės. Už tai pasisakė 64 įstatymų leidėjai, prieš balsavo 54. Per ankstesnį referendumą 2014-aisiais škotai nubalsavo už pasilikimą JK sudėtyje.

N. Sturgeon ir SNP tvirtina, kad „Brexitas“ keičia Škotijos santykių su likusia JK „esmines aplinkybes“, turint galvoje, kad dauguma škotų pasisakė už tolesnę narystę bendrijoje.

N. Sturgeon parengtame dokumente JK vyriausybė Londone raginama „pasiekti susitarimą su Škotijos vyriausybe dėl tokio referendumo organizavimo Škotijos parlamento nustatytu laiku ir būdu“.

JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas griežtai atmeta galimybę Škotijai organizuoti antrą nepriklausomybės referendumą.

2020 01 31 06:40
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt