trečiadienis, gegužės 27 d.
Th. May pakeisti pasiryžusio B. Johnsono pažadas sukėlė aistras: palengvintų gyvenimą 3 mln. turtingųjų
tiesa.com
Facebook.com nuotrauka

Britų premjerę Theresą May pakeisti pasiryžęs Borisas Johnsonas pradėjo savo rinkimų kampaniją. Vienas jo pažadų užsienio žiniasklaidoje jau spėjo sulaukti didžiulio ažiotažo.

B. Johnsonas pažadėjo sumažinti mokesčius maždaug 3 mln. dideles pajamas gaunančių asmenų. Tai jis ketina padaryti padidindamas mokesčių tarifą nuo 50 iki 80 tūkst. svarų sterlingų. Žinoma, tai įvyks, jei tik jis taps premjeru.

Didžiosios Britanijos torių vadovybė teigė, kad toks žingsnis yra logiškas. Anot jų, reikia didinti pajamų mokesčio ribas, kad būtų galima padėti didesniam skaičiui asmenų, paveiktų fiskalinės politikos.

Skaičiuojama, kad padidinus mokesčių tarifą valstybei kasmet tai kainuotų 9,6 mlrd. svarų sterlingų.Tiesa, šios lėšos būtų padengtos iš santaupų, skirtų „Brexit“ įgyvendinimui be susitarimo.

B. Johnsonas taip pat ketina sumažinti mokesčius ir Jungtinės Karalystės bendrovėms, nepaisydamas to, kad šalis jau dabar turi kai kuriuos žemiausius verslo rodiklius pasaulyje.

Ekspertai tikina, kad tokie pažadai labiausiai palengvintų gyvenimą turtingiems senjorams ir verslininkams, gyvenantiems iš investicijų.

Britanijos toriai oficialiai pradeda Th. May įpėdinio rinkimų kampaniją

Maždaug tuzinas Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjų konservatorių pirmadienį oficialiai pasiskelbs pretendentais pakeisti Th. May partijos lyderio ir ministro pirmininko postuose, o favoritu šiose varžybose laikomas buvęs užsienio reikalų sekretorius B. Johnsonas.

Kandidatų pakeisti Th. May, kuri penktadienį oficialiai paliko torių partijos lyderės postą, nes nesugebėjo numatytu laiku – šių metų kovo 29 d. – išvesti šalies iš Europos Sąjungos, registracija prasidės 10 val. (12 val. Lietuvos laiku) ir baigsis 17 val. (19 val. Lietuvos laiku).

Kovoje dėl valdančiosios partijos pirmininko ir premjero postų, kuri turėtų tęstis iki liepos pabaigos, neabejotinai dominuos dukart atidėto ir dabar spalio 31 d. numatyto „Brexit“ tema. Ankstesnėse varžybose dėl torių lyderio posto būta įvairių sukrėtimų ir staigmenų, jų gali būti ir šįkart.

Naujasis šios centro dešiniosios politinės jėgos, iškovojusios daugiausia vietų 2017-ųjų visuotiniuose rinkimuose, lyderis beveik neabejotinai taps ir naujuoju ministru pirmininku. Kol bus išrinktas jos įpėdinis, Th. May toliau stovės prie vyriausybės vairo.

Neoficiali rinkimų kampanija tęsiasi jau kelias savaites, o neabejotinu varžybų favoritu bent jau šiuo metu laikomas B. Johnsonas. Visgi ankstesni partijos lyderio rinkimai rodo, kad varžybų pradžioje ryškiais favoritais laikyti kandidatai niekada nelaimėdavo.

Tarp dešimties likusių kandidatų pakeisti Th. May bene žinomiausi veidai yra dabartinis užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas, vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas bei aplinkos, maisto ir kaimo reikalų sekretorius Michaelas Gove’as.

Visas dėmesys – „Brexit“

Kandidatūrai iškelti reikia mažiausiai aštuonių torių įstatymų leidėjų paramos. Kad patektų į antrąjį balsavimo turą, kandidatas turės užsitikrinti mažiausiai 17 iš 313 Bendruomenių Rūmų narių konservatorių paramą, į trečiąjį – jau 33 deputatų palaikymą. Šis procesas tęsis, kol kovoti dėl partijos pirmininko posto liks du kandidatai.

Tuomet vyks balsavimas paštu, kuriame dalyvaus daugiau kaip 160 tūkst. Konservatorių partijos narių. Po jo ir paaiškės naujasis torių lyderis.

„Akivaizdus esminis klausimas dabar yra „Brexit“ – šiuo metu Konservatorių partijai iš esmės rūpi tik tai“, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos mokslų profesorius Timas Bale’as iš Londono Karalienės Marijos universiteto.

„B. Johnsonas tikriausiai laimės šiuos rinkimus, nes siūlo Konservatorių partijos nariams tai, ko jie nori – „Brexit“ be sutarties“, – sakė jis, turėdamas galvoje išstojimą iš ES nesudarius oficialaus susitarimo dėl tolesnių santykių.

Tačiau „ar jis iš tiesų gali tai įgyvendinti – jau kitas klausimas“, pridūrė ekspertas.

Permaininga karjera

54 metų B. Johnsonas, buvęs Londono meras ir vienas aktyviausių „Brexit“ šalininkų stovyklos veikėjų per 2016 m. referendumo dėl tolesnės šalies narystės bendrijoje kampaniją, iki praėjusių metų vasaros užėmė užsienio reikalų sekretoriaus postą Th. May kabinete. Jis atsistatydino dėl vyriausybės „Brexit“ strategijos.

Charizmatiškas politikas yra populiarus tarp eilinių partijos narių, tačiau ne itin mėgstamas konservatorių įstatymų leidėjų, skeptiškai žiūrinčių į jo pompastišką stilių ir permainingą karjerą.

Kai kas mano, kad B. Johnsono ambicijoms stoti prie partijos vairo gali trukdyti faktas, kad per dvejus vadovavimo šalies diplomatijai metus jis nepasiekė jokių reikšmingesnių laimėjimų. Visgi jį palaiko vis daugiau kabineto narių ir tiek centristinių, tiek dešiniųjų pažiūrų torių.

B. Johnsonas žada, kad Jungtinė Karalystė bet kokiu atveju – su sutartimi ar be jos – spalį paliks ES. Praėjusį savaitgalį jis pareiškė, kad atsisakytų sumokėti sutartą 39 mlrd. svarų (44 mlrd. eurų) „skyrybų“ išmoką, jeigu ES nepasiūlys geresnės nei dabartinė išstojimo sutarties.

B. Johnsonas taip pat tvirtina, jog yra vienintelis iš pretendentų į konservatorių lyderius, pajėgus įveikti leiboristų lyderį Jeremy Corbyną ir euroskeptiką populistą Nigelą Farage'ą, kurio vadovaujama nauja „Brexit“ partija nuviliojo nemažai torių rinkėjų, nepatenkintų tuo, kaip partija tvarkosi su „Brexit“.

Kokaino skandalas

B. Johnsono rimčiausiu konkurentu laikomas aplinkos sekretorius M. Gove’as. Šis euroskeptikas taip pat buvo vienas iš „Brexit“ šalininkų stovyklos vėliavnešių per 2016 m. referendumo kampaniją.

Jis metė iššūkį B. Johnsonui per 2016 m. vykusius partijos lyderio rinkimus, ir tai galiausiai atvėrė kelią į šį postą Th. May.

Tačiau šis 51 metų politikas išprovokavo skandalą, kai didžiai apgailestaudamas prisipažino prieš du dešimtmečius keliskart vartojęs kokainą.

M. Gove’as, priešingai nei B. Johnsonas, sako, jog „kelioms dienoms ar savaitėms“ atidėtų „Brexit“, jei to reikėtų naujam susitarimui pasiekti.

Dar vienas pretendentas, dabartinis užsienio reikalų sekretorius J. Huntas, žada, jog tapęs premjeru pasiektų, kad būtų peržiūrėtas Th. May su Briuseliu suderėtas susitarimas. Sekmadienį jis sakė, kad sulaukė padrąsinančių signalų tokiam žingsniui iš Vokietijos kanclerės Angelos Merkel.

Autsaideriai

Visi kandidatai dalyvaus virtinėje privačių diskusijų su torių parlamentarais, o kai kurie jau pažadėjo pasirodyti ir televizijos debatuose.

Kai liks tik du kandidatai, jie surengs mažiausiai tuziną susitikimų su partijos nariais įvairiose Didžiosios Britanijos vietose.

Kiti pretendentai laikomi daugiau ar mažiau autsaideriais.

Buvęs „Brexit“ sekretorius Dominicas Raabas, buvusi Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom, dalyvavusi ir 2016 m. partijos lyderio rinkimuose, buvusi darbo ir pensijų sekretorė Esther McVey – visi šie politikai yra uolūs euroskeptikai, griežtai pasisakantys už tai, kad JK spalį paliktų ES.

Tarp kandidatų nuosaikesnės pozicijos „Brexit“ klausimu laikosi tarptautinės plėtros sekretorius Rory Stewartas, sveikatos ir socialinės apsaugos sekretorius Mattas Hancockas, parlamentaras Markas Harperis, kuris 2015–2016 m. buvo atsakingas už partijos frakcijos Parlamente discipliną, taip pat buvęs švietimo, mokslo, tyrimų ir inovacijų ministras Samas Gyimah, pasisakantis už antro referendumo organizavimą.

2019 06 10 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt