antradienis, balandžio 7 d.
Th. May tęsia desperatiškas pastangas išgelbėti „Brexit“: penktadienį – dar vienas balsavimas
tiesa.com
Twitter.com

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį toliau ieško būdų išgelbėti savo nepopuliarų susitarimą su ES dėl išstojimo sąlygų po dar dar vienos dramatiškos dienos, per kurią ji pasiūlė atsistatydinti, o susiskaldęs Parlamentas nerado išeities iš aklavietės dėl „Brexit“.

Didėjanti įtampa ir nusivylimas dėl nesėkmingų pastangų užbaigti „Brexit“ praėjus trejiems metams po referendumo trečiadienį privertė Th. May mesti ant stalo savo kozirį – premjerė pažadėjo palikti savo postą, jei Parlamentas pritars jos susitarimui su Briuseliu.

ES lyderiai praėjusią savaitę pasiūlė JK atidėti „Brexit“ iki gegužės 22 d., tačiau tik su sąlyga, kad šalies Parlamentas iki kovo 29-osios – iš pradžių planuotos išstojimo datos – patvirtins susitarimą.

Ketvirtadienį pranešta, kad vyriausybė planuoja penktadienį rengti dar vieną Parlamento balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo. Jeigu šio balsavimo nebūtų, Th. May tektų informuoti ES lyderius, kokių žingsnių Londonas imsis iki nustatyto galutinio termino – balandžio 12 d., nes priešingu atveju šaliai tektų palikti bendriją nesudarius jokio susitarimo.

Baimindamasi visiškai prarasti „Brexit“ proceso kontrolę, Th. May trečiadienį dramatiškai paskelbė, kad pasitrauktų iš pareigų, jeigu parlamentarai pagaliau pritartų jos išstojimo sutarčiai.

„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – per Konservatorių partijos įstatymų leidėjų susirinkimą pareiškė premjerė.

Šis pažadas iškart padėjo užsitikrinti kai kurių potencialiais kandidatais pakeisti Th. May laikomų politikų balsus.

Beprasmė auka?

Th. May prie vyriausybės vairo stojo netrukus po to, kai britai 2016 m. birželį vykusiame referendume nedidele balsų persvara pasisakė už pasitraukimą iš ES.

Tai, kaip ji vadovavo pasirengimui „Brexit“, pakurstė pyktį ir nusivylimą tiek namuose, tiek užsienyje, taip pat privertė premjerę atlaikyti ne vieną patyčių bangą.

Tačiau po Th. May trečiadienio pareiškimo buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas pareiškė, kad dabar jis palaikys premjerę „visų 17,4 mln. žmonių, balsavusių už „Brexit“, vardu“.

„Man iš tiesų labai gaila, ir nors tai man skausminga, turėsiu tai palaikyti“, – sakė jis laikraščiui „The Daily Telegraph “.

Tačiau viltį pasiekti persilaužimą slopina Th. May vyriausybei minimalią daugumą Parlamente užtikrinančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) sprendimas toliau priešintis susitarimui.

„Nepalaikysime vyriausybės, jei bus naujas balsavimas“, – nurodė DUP.

Anot partijos, „Brexit“ susitarime numatyta „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), turinti užtikrinti, kad po išstojimo siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira, kelia „nepriimtiną grėsmę“ JK politinei sąjungai.

Šis DUP pareiškimas mažina šansus, kad po dviejų skaudžių pralaimėjimų trečias Parlamento balsavimas galėtų būti sėkmingas Th. May.

„Ar jos auka bus beprasmė?“ – savo pirmajame puslapyje klausia laikraštis „Daily Mail“.

„T. May atsistatydinimo gambitą žlugdo DUP pasipriešinimas“, – rašo „Financial Times“.

Dėl besitęsiančios „Brexit“ nežinomybės svaro sterlingų kursas ketvirtadienį smuko ir JAV dolerio, ir euro atžvilgiu.

„Ne. Ne. Ne...“

Faktą, kad JK sugrįžo į pradinį tašką, patvirtino Parlamento nesugebėjimas rasti kompromiso dėl jokios paskutinės minutės iniciatyvos „Brexit“ klausimu.

Trečiadienį įstatymų leidėjai dalyvavo virtinėje balsavimų dėl įvairių alternatyvų, susijusių su „Brexit“, įskaitant galimybę atmesti Th. May sudarytą susitarimą ir atsisakyti kai kurių jos nubrėžtų „raudonųjų linijų“, pavyzdžiui, dėl laisvo piliečių judėjimo nutraukimo.

Tačiau nė viena iš aštuonių alternatyvų, įskaitant galimybę likti ES muitų sąjungoje arba apskritai atšaukti „Brexit“ procesą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį, per balsavimus neužsitikrino reikiamo įstatymų leidėjų palaikymo.

Didžiausio palaikymo sulaukė siūlymas po „Brexit“ sukurti naują muitų sąjungą su ES – jis buvo atmestas 272 balsais prieš 264. Tačiau Th. May yra ne kartą pasisakiusi prieš tokią galimybę.

„Pagaliau Parlamentas pasisakė: ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne“, – skelbia antraštė laikraščio „The Guardian“ pirmajame puslapyje.

Balsavimo rezultatai, panašu, patvirtina Th. May žodžius, kad jos susitarimas, nepaisant visų trūkumų, yra vienintelis, galintis padėti šaliai tvarkingai pasitraukti iš ES.

2019 03 28 16:00
Spausdinti