pirmadienis, rugsėjo 28 d.
V. Adamkus: man kiekvienas lietuvis, kur jis bebūtų, yra dalis Lietuvos
tiesa.com
Stop kadras
Valdas Adamkus

Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus yra įsitikinęs, kad dabartiniai emigrantai, siekiantys turėti dvigubą pilietybę, to nedaro dėl kažkokios naudos, o Lietuvos piletybę vertina kaip prisirišimo prie gimtinės išraišką.

„Mūsų emigracijos keliai tęsiasi šimtmečiais, nuo caro laikų (aišku, tada sąlygos buvo visai kitokios). Antroji emigracijos banga kilo kai Lietuva jau buvo nepriklausoma: 1930 m. krizė daug žmonių dėl grynai sunkių gyvenimo sąlygų išvijo iš Lietuvos, jie persikėlė į Pietų Ameriką. Man teko po daugelio dešimtmečių susitikti su šių kolonijų atstovais, pirmosios išeivių kartos atstovais. Mačiau sunkias jų gyvenimo sąlygas, tačiau tuo pačiu jų akyse mačiau ir lietuvybės idealą, tą meilę Lietuvai, kuri degė jų širdyse, – prisiminė A. Adamkus. – Ir dabar turime trečiąją emigracijos bangą, kurioje ir pats gyvenau. Tai irgi buvo stipriai priverstinė emigracija. Tai buvo grynai politinė, buvo bėgama nuo karo pasekmių ir Lietuvos okupacijos, sąlygojusios tremtį, daugybės žmonių žūtį.“

Prezidentas pastebėjo, jog dabartinė emigracija turi visiškai kitokį atspalvį: tai grynai ekonominė emigracija. Ir štai šiame emigracijos istorijos kontekste iškyla dvigubos pilietybės klausimas.
 
„Mano emigracijoje (ypatingai kalbu apie 50 metų, mano praleistų Jungtinėse Amerikos valstijose) mes beveik visi turėjome JAV piletybę. Aš manau, kad labai daug lietuvių, gyvenančių ten dabar, taip pat turi JAV pilietybę. Aš manau, kad daugelis jų į Lietuvos pilietybę žiūri kaip į prisirišimo prie Lietuvos, jos problemų, tolimesnės vizijos ženklą“, – svarstė V. Adamkus.
 
Jo nuomone, pas mus Lietuvoje, daugiau kaip pusei žmonių dviguba pilietybė nesvarbu, jie į tai nekreipia dėmesio, ir nesupranta, „kur čia problema“.
 
„Ir štai yra konfliktas. Manau, kad Vyriausybė ir Lietuvoje veikiančios organizacijos neparodėme kokio rimtesnio poslinkio aiškintis kelius, stengtis išlaikyti konstitucinius reikalavimus ir pateikti tokią Konstitucijos pataisą, leidžiant tiems, kurie nori dvigubos pilietybės, neprarasti Lietuvos pilietybės, – kalbėjo Prezidentas. – Man susidarė įspūdis, kad vietoj to, kad padėtume, mes nusistatėme bausti: jūs priimate kitos valstybės pilietybę, mes jus iškart atmetame iš lietuvių tautos, bendruomenės – atimame pilietybę. Štai ir turime situaciją, kurios, man baisiai gaila (aš, aišku, balsuosiu, už pilietybės išsaugojimą), bet manau, neišspręsime ir šio referendumo metu.“
 
Prezidentas taip pat pareiškė esąs tikras, kad tie, kurie šiandien siekia išlaikyti Lietuvos pilietybę, tikrai negalvoja apie naudą: norėdami čia laisviau atvažiuoti ir panašiai. Jis priminė, kad turint JAV ar ES pilietybę, į Lietuvą galima laisvai atvažiuoti.
 
V. Adamkaus svarstymu, dėl dabartinio nevienareikšmiško visuomenės požiūrio į pilietybės išsaugojimą – „klaida abiejose pusėse“. „Išeivija, kuri siekia dvigubos pilietybės, pavėlavo tą klausimą iškelti, o mes iki šios dienos tęsiame, sakyčiau, ignoravimo politiką: žinome, kad problema yra, bet tegu ji ir būna“, – sakė V. Adamkus.
 
Visgi, V. Adamkaus žodžiais, net ir po nepavykusio referendumo „šis klausimas“ neturi būti atidėtas į šoną, ir jau kitą dieną po referendumo reiktų pradėti veikti. Jo manymu, prie ministrų kabineto ar Užsienio reikalų ministerijos galėtų būti įkurtas departamentas, kuris „keletą metų dirbtų ir su išeivija, ir su Lietuva.“ O tuomet būtų surengtas dar vienas tautos referendumas.
 
„Reikia rasti konstitucinį kelią, teisėtu būdu į Konstituciją įvesti papildomą straipsnį, kuris pakeistų 12 straipsnį dėl dvigubos pilietybės“, – paragino V. Adamkus.
 
Jis pabrėžė tokio sprendimo moralinę prasmę: „Taip neatstumtume nė vieno lietuvio. Man kiekvienas lietuvis, kur jis bebūtų pasklidęs po pasaulį, yra dalis Lietuvos. Nes jis Lietuva rūpinasi, domisi jos problemomis, džiaugiasi jos laimėjimais.“

2019 05 07 08:45
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt