penktadienis, rugpjūčio 14 d.
Vietos rinkimų rezultatai – parama premjerei stiprėja
tiesa.com

Pirmieji Didžiosios Britanijos vietos valdžios rinkimų rezultatai penktadienį parodė, kad premjerės Theresos May Konservatorių partija sustiprino savo pozicijas prieš kitą mėnesį vyksiančius visuotinius rinkimus, kuriuos temdo „Brexit“.

Pirmieji rezultatai parodė, kad valdančioji Konservatorių partija smarkiai sustiprino savo pozicijas, nugalėjo opozicinę Leiboristų partiją ir antieuropietiškų pažiūrų Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partiją (UKIP).

Rinkėjai iš Anglijos, Škotijos ir Velso ketvirtadienį atidavė savo balsus ir rinko beveik 5 tūkst. naujų tarybos narių. Vietos valdžios rinkimai vyko artėjant netikėtai paskelbtiems birželio 8-osios visuotiniams rinkimams ir vykstant aršioms diskusijoms dėl būsimo šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.

Nors panašiuose rinkimuose didžiausią įtaką turi vietinės problemos, praėjusį mėnesį T.May priimtas sprendimas sušaukti pirmalaikius visuotinius rinkimus lėmė, kad ji pati ir „Brexit“ ketvirtadienį buvo įsirėžę į rinkėjų sąmonę.

Premjerė demonstravo, kad ji gali pasiūlyti pačią stabiliausią lyderystę, ir pasirūpinti šalimi per artėjančius dvejus metus, kai vyks sudėtingos „Brexit“ derybos. Be to, vietos valdžios rinkimų išvakarėse ji nusitaikė į Briuselį.

Kalbėdama šalia savo rezidencijos Dawningo gatvėje trečiadienį T.May apkaltino Briuselį griežtinant savo poziciją per pareiškimus, skelbiamus „specialiai pasirinktu laiku, kad būtų paveikti visuotinių rinkimų rezultatai“.

„Nesame naivūs“

Briuselis netrukus paneigė tokius kaltinimus, o ES Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį perspėjo Britaniją nepaleisti „emocijų iš rankų“ prieš oficialias „Brexit“ derybas, kurios prasidės iškart po pirmalaikių rinkimų.

Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude‘o Junckerio atstovas pavadino tokias T.May pastabas rinkimų kampanijos triuku.

„Nesame naivūs. Žinome, kad Jungtinėje Karalystėje vyksta rinkimai“, – trečiadienį sakė Margaritis Schinas.

Tačiau griežta premjerės retorika veikiausiai virto palaikymo balsais vietos valdžios rinkimuose.

Paskelbus rezultatus iš ketvirtadalio apygardų, konservatoriai jau buvo iškovoję pergales 10 vietos tarybų iš 88. Ši partija pelnė 553 tarybos narių vietas – 150 daugiau nei turėjo.

Leiboristų partija laimėjo penkiose tarybose ir užsitikrino 338 mandatus. Ši partija prarado 119 turėtų vietų. Tuo tarpu UKIP prarado visus savo turėtus mandatus.

Mažesnė proeuropietiška Liberalų demokratų partija, kuri tikėjosi sustiprinti savo pozicijas prieš birželio rinkimus, kol kas gavo 29 tarybos narių vietomis mažiau nei turėjo.

Leiboristų lyderio Jeremy Corbyno dešinioji ranka Johnas McDonnellas sakė, kad šie rezultatai nėra tokie „triuškinantys, kokių žmonės tikėjosi“.

Jis taip pat sakė, kad jo partijai per artėjančius parlamento rinkimus turėtų pasisekti geriau nei manyta. Televizijai „Sky News“ jis sakė, kad „kai tik paskelbsime savo programą, pamatysite, kad visa kampanija ims keisti kryptį“.

Stratklaido universiteto profesorius Johnas Curtice'as BBC sakė: „Konservatoriai visoje šalyje gerokai pirmauja prieš Leiboristus. Tai yra geriausias jų vietos valdžios rinkimų rezultatas per 10 metų, o gal ir 25 metus.“

Rinkėjų apklausos rodo, kad Konservatorių partija smarkiai pirmauja artėjant birželio rinkimams. Laikraščiui „The Times“ antradienį ir trečiadienį atlikta „YouGov“ apklausa atskleidė, kad valdančiąją partiją palaiko 48 proc. iš 2 066 apklaustųjų.

Leiboristus palaiko 29 proc. respondentų, Liberalų demokratų partiją – 10 proc. apklaustųjų, o UKIP – 5 procentai, rodo apklausa.

2017 05 05 14:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt