sekmadienis, liepos 5 d.
10 būdų pakelti savivertę
tiesa.com

Savivertė – klastingas dalykėlis. Jei ji per didelė – neišvengsite išsišokėlės reputacijos. Jei per maža – sėkmės nelauk! Kenčiate dėl neryžtingumo? Tuomet šie patarimai – kaip tik jums.

Kai medžiai buvo dideli

Savivertė turi įtakos visoms mūsų gyvenimo sritims. Jos pagrindai susiformuoja vaikystėje, ir, reikia pripažinti, mažai kuriems tėvams pavyksta išauginti atžalą su adekvačiu savo vertės pojūčiu. Taigi, tėvų „broką“ vėliau jau tenka taisyti mums patiems.

Nepasitikintį žmogų atpažinsi iš tolo – pagal jo eiseną, manieras, kalbą. Jei žmogus nuolat jaučia įtampą, nuolat save kritikuoja, jam nepatinka nei išvaizda, nei sveikata, nei dar daugelis su juo pačiu susijusių dalykų, jei jis neryžtingas ir visur įžvelgia „suokalbius“, įtariai vertina visų aplinkinių elgesį su juo, tai veikiausiai netruks ir pats atsidurti vakuume. Aplinkiniai tiesiog jo ims vengti – juk niekas nenori turėti reikalų su nevykėliu. O tuomet jau ne už kalnų ir depresija su visomis liūdnomis pasekmėmis, ir dar didesnė vienatvė.

Susidoroti su šia problema pajėgus kiekvienas, tik reikės laiko ir sąmoningo darbo su savimi. Taigi, nėra ko delsti – pradedame!

Suprasti, atleisti, priimti

1. Priimkite save tokią, kokia esate. Sąžiningai, su visais trūkumais ir privalumais. Galiausiai, atsigręžus atgal visuomet įdomu prisiminti, iš kur prasidėjo jūsų smagi kelionė į žvaigždes.

2. Nustokite save lyginti su kitais. Vienintelis žmogus, su kuriuo galite save lyginti – tai jūs pati prieš savaitę, mėnesį, metus. Jei šiandien esate sėkmingesnė ir labiau pasitikinti savimi nei vakar, šitai rimtas pretekstas didžiuotis. Pavyzdžiui, prieš metus nemokėjote vairuoti automobilio, o šiandien už vairo jaučiatės kaip Michaelis Šumacheris. Arba prieš pusmetį nė svajoti negalėjote apie dviem dydžiais mažesnius džinsus, o šiandien be vargo įlendate į „skinus“. Kiekviena, kad ir mažiausia, pergalė – pretekstas pasveikinti save, net jei šiandien tai tebuvo sugebėjimas atsikelti pusvalandžiu anksčiau.

3. Kaip maro venkite save žeminančių posakių ir vertinimų – jūsų savivertė su tuo susijusi tiesiogiai. Išmokite priimti komplimentus kaip karalienė, kaip būtiną ir savaime suprantamą dalyką. Jokių drovių „Na, ką jūs! Tai tik pavykusi nuotrauka!“ ir panašių kvailysčių!

4. Būkite verta šių komplimentų – skirkite dėmesio savo išvaizdai. Net jei jums toli iki tobulybės, tiesiog privalote atrodyti puikiai.

5. Visą laiką sekite savo laikyseną – kai stovite, einate, sėdite. Nesikūprinkite ir nenukabinkite nosies. Taip, tam reikia pastangų ir kontrolės. Bet argi kas nors žadėjo, kad bus lengva?..

6. Norite išmėginti ką nors panašaus į terapinį šoką? Įrašykite savo kalbėseną į diktofoną. Galite monologą, dar geriau – dialogą. O dabar paklausykite, kaip tai skamba. Veblenate ir murmate sau panosėje? Nukandate žodžių galūnes? Kalbate pernelyg tyliai, o intonacija – lyg būtumėte nusikaltusi ar ko prašytumėte. Ką gi, tuomet neverta stebėtis, kad aplinkiniai leidžia sau taip ir elgtis su jumis – ignoruoti, nors to atvirai ir nedemonstruoja. Išmokite kalbėti tvirtai, ramiai ir geranoriškai. Įrašykite į diktofoną ką tik norite, o paskui klausykitės ir tobulinkite savo iškalbą.

7. Visuomet sau išleiskite šiek tiek daugiau, nei galite sau leisti, ir pasitaikius progai pasilepinkite. Negailėkite išleistų pinigų, net jei naujasis rankinukas kainavo ir pusę jūsų atlyginimo. Mokykitės norėti ir gauti tai, ko norite.

8. Pakelti per žemą savivertę padės ir paprasta gyvenimiška gudrybė: stenkitės bendrauti ne tik su sau lygiais žmonėmis, bet ir su tokiais, iš kurių galite ko nors pasimokyti. Su tais, kurie stovi bent vienu laipteliu aukščiau už jus. Jei esate pasirengę perimti jų patirtį, vadinasi, jau esate pusiaukelėje į pergalę.

9. Išmokite sakyti „ne“ – mandagiai, bet tvirtai. Ir nebijokite atsisakydama įžeisti aplinkinių. Žmogus, sugebantis apginti savo interesus, kelia pagarbą.

10. Paprasčiausiai – mylėkite save. Tai absoliučiai normalu. Tobulų žmonių pasaulyje iš tiesų nėra, o kiekvieno iš mūsų patirtis unikali ir vertinga. Todėl nebijokite eiti savo keliu ir daryti savo klaidų. Ir tegul tas, kuris be nuodėmės, pirmas meta į jus akmenį.

2012 02 26 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt