antradienis, rugpjūčio 4 d.
10 daktaro Ozo sveikatos patarimų
tiesa.com

Vienas iš 100 įtakingiausių pasaulio žmonių daktaras Mehmetas Ozas – sveiko gyvenimo guru.

Penkerius metus buvęs populiariojo „Oprah Winfrey šou“ nuolatiniu sveikatos ekspertu, daktaras Ozas dabar savo valandos trukmės laidoje su žiūrovais aptaria sveikatos ir geros savijautos klausimus. Jam nėra tabu temų: nuo sekso, dietos, mankštos iki įvairių ligų ir jų prevencijos. Nenuostabu, kad vos per kelerius metus jis tapo kultiniu sveikatos patarėju dėl sveiko gyvenimo būdo pamišusioje Amerikoje.
 
Daktaras Ozas savo gerbėjams išplatino dešimt savo pasižadėjimų ir kartu naudingų patarimų, kurie pravers kiekvienam žmogui, norinčiam gyventi sveikai ir ilgai.
 
1. Ilgiau miegoti. Kai dienos įtemptos, o laikas spaudžia, lengviausia jo prasimanyti atėmus iš miego, bet pasekmės gali būti labai skaudžios. Miegas – organizmui būtinas procesas, gydantis, atstatantis ir saugantis daugybę sudėtingų sistemų bei gyvybinių organų funkcijų. Neišsimiegant sutrinka hormonų veikla, organizmą griauna pagausėję streso hormonai, dėl kurių auga svoris, kyla uždegimai, didėja kraujospūdis ir net nusilpsta imunitetas. Patys pasirinkite, kada eiti miegoti, bet stenkitės kasnakt išmiegoti po septynias valandas – ir ne mažiau.
 
2. Suliesėti keturiais kilogramais. Atsikratyti antsvorio – tas tikrai svarbu. Antsvoris didina infarkto, insulto ir net kai kurių formų vėžio riziką. Bet pradėję mesti svorį netinkamai, jau po mėnesio galite išeiti iš rikiuotės, todėl pradėkite nuo keturių kilogramų ir laikykitės užsibrėžto tikslo. Atsikračius vos keturių antsvorio kilogramų, širdies infarkto rizika sumažėja penkiasdešimčia procentų. Dar daugiau – kraujospūdis gali sumažėti tiek, kad jums nebereikės vaistų. Sumažės ir pavojus susirgti osteoartritu, sumažės kai kurių rūšių vėžio rizika ir net imsite geriau miegoti. Paprasčiausia pradžia – užkandžiavimą priešais televizorių pakeisti mankštele. Jei žiūrėdami televizorių kasdien suvartojate maždaug du šimtus aštuoniasdešimt aštuonias kalorijas, per metus galite priaugti iki dvylikos kilogramų. Pakeitę užkandžiavimą paprasčiausiais mankštos pratimais, tokiais kaip įtūpstai ir atsispaudimai nuo sofos, lavinsite raumenis, deginsite kalorijas ir būsite užsiėmę, todėl mažiau norėsite beverčių užkandžių.
 
3. Kiekvieną rytą pradėti jogos pratimais ir daryti juos 7 minutes. Joga teikia lankstumo ir tvirtumo. Senstant raumenys standėja, tampa pažeidžiami ir silpni, o tempimo pratimai didina lankstumą ir saugo kūną nuo sužeidimų. Be to, sendami natūraliai prarandame dalį raumenų masės, o jėgos jogos pratimai didina raumenų masę ir palaiko kūną tvirtą. Galiausiai, raumenys sudegina daugiau kalorijų, nei riebaliniai audiniai. Taigi, juo didesnė raumenų masė, juo daugiau kalorijų sudeginate dirbdami kasdienius darbus. Iš vakaro prie lovos pasiklokite jogos kilimėlį, kad pabudę kiekvieną rytą – be išimčių – galėtumėte daryti mankštą. Pratimus pasirinkite savo nuožiūra.
 
4. Kasdien išgerti vitaminų. Daugelis iš mūsų su maistu negauname visų reikiamų vitaminų bei mineralų, tad tą trūkumą reikia kompensuoti vartojant multivitaminus. Rinkitės tuos, kuriuose yra šimtas procentų per parą reikalingų dvylikos pagrindinių vitaminų bei mineralų, tokių kaip vitaminai A ir E, cinkas.
 
5. Išmokti atlikti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą. Nustatyta, kad tik šeši procentai iš tų žmonių, kuriuos priepuolis ištiko ne ligoninėje, lieka gyvi. Tyrimai rodo, kad išgyventų dvylika procentų tokių žmonių, jei praeiviai mokėtų teikti pirmąją pagalbą, kuri išties gelbsti gyvybę.
 
6. Kasdien skirti laiko draugams ir šeimai. Tyrimai parodė, kad išlaikydami tvirtus socialinius ryšius ir išlikdami protiškai aktyvūs, galime sumažinti senatvinės silpnaprotystės ir net Alzhaimerio ligos riziką. Bendravimas ne tik palaiko smegenis aktyvias, bet ir sumažina stresą, išsaugo emocinę sveikatą. Todėl po vakarienės numatykite pažaisti stalo žaidimą su šeima arba pasivaikščioti su draugu, su kuriuo jau keletą mėnesių nesikalbėjote. Arba paskambinkite draugui (sms žinutės negana). Padėkos ne tik jis – ir jūsų paties kūnas ir protas.
 
7. Mažiau vartoti saldžiųjų gėrimų. Žinovai pritaria, kad gėrimai – didžiausias slaptas kalorijų šaltinis. Nuo kaloringų limonadų ir įmantrių alkoholinių kokteilių, maišomų baruose, iki cukraus ir riebalų perkrautų kavos gėrimų – visur vien kalorijos. Dar blogiau, kad gėrimų kalorijos mūsų nepasotina, todėl valgome tiek pat. Šiais metais pasižadėkite negerti kalorijų. Vietoje limonado išbandykite gazuotą vandenį su citrina arba šlakeliu sulčių. Vietoje įmantraus kokteilio užsisakykite paprastesnį gėrimą, o jei labai norite ko nors įmantresnio, gerkite „Kruvinąją Merę“ – su pomidorų sultimis gausite ir vitaminų.
 
8. Išbandyti ką nors nauja, pvz., įtraukti į valgiaraštį juodųjų ryžių. Juk jie vadinami naujuoju supermaistu. Juoduosiuose ryžiuose yra daugiau antioksidanto antocianino, nei mėlynėse, kurios, kaip žinia, saugo nuo širdies ligų ir vėžio. Be to, juoduosiuose ryžiuose mažiau cukraus, daugiau skaidulų ir daugiau vitamino E, nei mėlynėse. Ir dar geriau – jie pigesni.
 
9. Rūpintis savo liemens apimtimi. Vienas iš geriausių būdų sužinoti, ar turite antsvorio – pasidomėti savo liemens apimtimi. Jūsų liemens apimtis turėtų būti lygi pusei jūsų ūgio. Vadinasi, jeigu jūsų ūgis metras ir šešiasdešimt centimetrų, jūsų liemuo turėtų būti aštuoniasdešimties centimetrų ties bamba. Vidurių riebalai turi didelės įtakos sveikatai, tada jei užsibrėšite tikslą, kad jūsų liemens apimtis taptų lygi pusei ūgio, jūsų laukia sveiki metai.
 
10. Sužinoti savo penkis skaičius. Ar galima siekti geresnės sveikatos, jei nežinote, kokios būklės esate? Tad norėdami geriau suprasti, kokia jūsų sveikata, sužinokite šiuos svarbius penkis skaičius: savo kraujospūdį, liemens apimtį, svorį, cholesterolio kiekį ir cukraus kiekį kraujyje. Išlaikydami šiuos penkis skaičius normalius, sumažinsite pavojų susirgti pagrindinėmis chroniškomis ligomis ir padidinsite savo galimybę gyventi sveikai ir ilgai.

2011 02 07 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt