ketvirtadienis, rugsėjo 24 d.
5 būdai paprašyti pagalbos, jeigu nesate drąsuolė
tiesa.com

„Viską pasidarysiu pati“, – taip sako daugelis moterų, neįpratusių laukti pagalbos, o juo labiau jos paprašyti. Taip jau, turbūt, istoriškai susiklostė... Bet laikai keičiasi!

Ir mes patariame jums, mielos moterys, keistis ir, pasinaudojus psichologų patarimais, išmokti paprašyti pagalbos paprastai, bet veiksmingai.

Aiškiai suformuluokite prašymą

Dažniausiai moterys nenori apsunkinti kitų, todėl ir stengiasi pačios spręsti visas problemas. Bet kartais pagalbos vis dėlto prireikia. Ir tada jausdamasi labai kalta nerišliai imi pasakoti visą istoriją: „Aš išskrendu labai nepatogiu metu, naktį, autobusai jau nebekursuoja, o taksi imti bijau. Ilgai galvojau, kokie dar galimi variantai, bet taip nieko ir nesugalvojau, ir štai dabar nežinau ką daryti. O gal tu šiandien laisvas? Tai yra šiąnakt?“

Mėgindamas susivokti šiame perteklinės informacijos sraute žmogus, į kurį kreipiesi pagalbos, jau pavargo, susinervino ir atsisakė padėti. Nes labai jau viskas sudėtinga ir neaišku. O jei norės pasitikslinti, veikiausiai jam vėl teks išklausyti tokią pat tiradą.

Užtat prašymą išsakykite paprastai ir aiškiai: „Šiąnakt turiu išskristi naktiniu reisu 2.30, ar negalėtum manęs nuvežti į oro uostą?“

Palikite galimybę atsisakyti jums padėti

Išgirsti „Ne“ iš esmės nėra malonu, juo labiau kaip atsaką į prašymą. Įtarūs žmonės net ima galvoti, ar tas atsisakymas neparodo asmeninio santykio: gal aš jam nepatinku ir jis su manimi nenori turėti jokių reikalų?

Todėl reikia suteikti kitam žmogui moralinę teisę atsisakyti padėti ir dėl tokio jo sprendimo pačiam nė kiek neįsižeisti. Na, juk yra tekę matyti žmonių su nuostata: „Man visi privalo padėti.“ Bet ar jums kilo noras jiems pagelbėti? Vargu.

Savo prašymą formuluokite taip, kad būtų visai akivaizdu, jog jis (ji) turi tokią teisę. „Tu mane išgelbėtum, jei pabūtum rytoj su mano dukryte vakare nuo 6 iki 9 valandos. Be abejo, jei turi laiko. Jei ne, nieko baisaus, aš neįsižeisiu ir suprasiu tave.“

Prašymą formuluokite tariamosios nuosakos forma

Sutikite, prašymas „Ar galėtum man padėti supakuoti daiktus?“ skamba mandagiau ir švelniau, nei „Padėk supakuoti lagaminus!“ ar dar baisiau: „Nagi, viską meti ir greit man padedi susipakuoti.“

Tariamoji nuosaka skamba mandagiai, o ne įsakmiai.

Duokite laiko pagalvoti

Sutikimas padėti – tai atsakomybė, kurią ne taip paprasta prisiimti. Žmogui iš pradžių reikia susivokti: ar jis turės laiko? Ar turės jėgų ir galimybių? Ar tai patogu?

Neturint laiko įsivertinti situacijos ir visų veiksnių, lengviau ištarti „ne“, kad neužsikrautum nepakeliamų įsipareigojimų. Prašyti beveik visada nesmagu, todėl norisi kuo greičiau gauti atsakymą ir galutinai viską susiplanuoti. Ir vis dėlto verčiau duokite žmogui laiko pagalvoti ir būtinai pagarsinkite šią galimybę: „Jei tau reikia laiko pagalvoti, aš palauksiu! Ar rytoj galėsi man duoti atsakymą?“ Tai nesudėtinga, tik į savo planus nepamirškite įtraukti dar vienos dienelės – atsakymui sulaukti.

Ramiai priimkite atsisakymą

Galiausiai, prašyti pagalbos dažniausiai baisu dėl galimo atsisakymo padėti. Todėl, kad kartais atsisakymas gali nuskambėti irgi nelabai mandagiai.

Gali įvertinti: „Nieko sau prašymėlis!“ Sugėdinti: „Oho, koks akiplėšiškas prašymas!“ Ir netgi gali būti pereita prie asmeniškumų: „Na, matyk, koks apsukrus: visko nori nemokamai.“ O jei tiesiai į akis ir nepasakys, tai pademonstruos visa savo povyza.

Nors iš tikrųjų kiekvienas turi teisę prašyti. Kaip sakoma, už tai, kad paprašei, mokėti nereikia. Kitas reikalas, kaip į tuos prašymus reaguoja aplinkiniai.

Pavyzdžiui, viename korgių augintojų forume viena moteris parašė: „Mes su vyru nusprendėme laikyti šunį. Priimsiu dovanų!“ Pasipiktinę komentatoriai atsakė: „Ar jūs įsivaizduojate, kiek korgis kainuoja?“ Todėl išsakę prašymą paprasčiausiai būkite pasirengę įvairiausioms reakcijoms. O atsisakymą padėti sutikite paprastai: „Gerai, aš tave supratau.“

Laimė, visa tai pasakytina dažniausiai ne apie namiškius – artimieji vis dėlto daug ramiau reaguoja net į mūsų kaprizus.

Parengė Edita Lankauskienė

2016 07 16 09:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt