pirmadienis, spalio 18 d.
5 raktai į protingą optimizmą
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Optimizmas

Optimizmas daug kam sukelia nepasitikėjimą dėl įvairių priežasčių Vieni žvelgia į optimistus su ironiška panieka, nes europietiškoje kultūroje protas ir skepticizmas yra beveik sinonimai.

Kiti per daug pavargo nuo dažnų raginimų pakeisti požiūrį į save ir aplinkinį pasaulį, matyti jį rožinėje šviesoje. Ir šis nepasitikėjimas yra visai pagrįstas dėl naivaus optimizmo, kurį prancūzų psichologas Alainas Braconnier‘e vadina „iliuziniu optimizmu“. Anot jo, tokiame optimizme būna meistriškai ir ne visada sąžiningai sujungtas magiškas mąstymas su savitaiga.

Idealus variantas būtų pozityvių nuostatų derinys su realistiniu įvertinimu ir kritišku požiūriu. Jį Alainas Braconnier‘e vadina „protingu optimizmu“.

5 raktai į protingą optimizmą

1. Pasinaudokite pesimizmu

Protingas optimizmas – tolimas nuo supaprastinimų, kurie būdingi šiais laikais propaguojamam pozityviam mąstymui. Pesimizmas protingam optimistui anaiptol nėra tabu.

Pesimizmas gali padaryti gerą paslaugą, nes jis privers atsižvelgti į sunkumus ir kliūtis, kurie galimai sukliudytų mūsų planų įgyvendinimui. Jis trukdo mums nugrimzti į iliuzijų optimizmą, suteikia stimulą kūrybai, kad įveiktume sunkumus. Pesimizmas mobilizuoja mūsų resursus.

2. Svarstykite pozityviai

Sunku patikėti, kad viskas į gerą, kai reikalai klostosi blogai. Bet reikia pasiskolinti iš optimistų bent dvi jų savybes. Pirma, optimistinį požiūrį į ateitį, įsitikinimą, kad pageidaujami rezultatai bus pasiekti. Antra, pozityvų aiškinimą to, kas vyksta dabar. Optimistai būna linkę traktuoti nemalonius gyvenimo epizodus kaip trumpalaikius, susijusius su konkrečia situacija ir pamokomus.

Optimistai mano, kad aktyvūs veiksmai duos geresnių rezultatų už nesikišimą į įvykius. Verta įprasti iš pradžių įvertinti situaciją, o paskui paklausti savęs „Ką aš galiu padaryti dabar?“

Tada mes galime nebesijausti žaisliukais likimo rankose.

3. Veikite, atsižvelgiant į realybę

Kiekvienoje problemoje reikia ieškoti paslėptų galimybių, o ne laikyti jos pretekstu „numoti į viską ranka ir viską mesti“. Pirmiausia reikia duoti sau laiko blaiviai įvertinti sunkumus ir jų sukeltas emocijas. Daug klaidingų sprendimų priimame skubėdami kuo greičiau pereiti prie malonesnės padėties. Protingas optimizmas neneigia realybės ir neslopina neigiamų emocijų. Reikia pasistengti pažvelgti į problemą iš įvairių pusių.

4. Mėgaukitės gyvenimu

Šiek tiek pagražinti tikrovę būdinga sveikai psichikai. Tik į depresiją linkę žmonės sugeba matyti tikrovę, kokia ji yra.

Tikėjimas, kad pasaulis yra veikiau geras nei blogas ir žmonės – veikiau geri nei blogi, suteikia viltį, kuri reikalinga, kad galėtume sėkmingai susidoroti su gyvenimu. Be šito „foninio“ optimizmo, mes nesiryžtume užmegzti meilės romanų, kurti šeimos, įsidarbinti.

Skirtingai nuo pesimistų, kurių žvilgsnis pastebi tik tai, kas bloga, optimistas sukuria pozityvų grįžtamąjį ryšį, remdamasis savo mažomis pergalėmis.

Kas vakarą prisimindami po kelis gerus momentus, kurie įvyko tą dieną, mes mokomės pastebėti ir vertinti teigiamus įvykius.

5. Analizuokite savo apgailestavimus

Pesimizmas paliečia ne tik ateitį, jis išplinta ir į praeitį. Neigiamos išvados ir užsifiksavimas į nesėkmes menkina savivertę ir tikėjimą savo jėgomis. Bet iš praeities galima ištraukti ir gerų, laimingų momentų. Pavartykite nuotraukų albumą, prisiminkite džiaugsmingus įvykius.

Pavojingi povandeniai rifai yra apgailestavimai. Niekas negali pasigirti, kad gyvenime nepadarė klaidų, tačiau būna tokių apgailestavimų, kurie atima iš mūsų intelektualinę ir emocinę energiją, neleisdami gyventi dabartimi. Šiuo apgailestavimus reikia kruopščiai pašalinti.

Patalpinkite apgailestavimo objektą į tinkamą kontekstą. Koks troškimas jį pagimdė? Kas nulėmė nesėkmę? Ką jūs galėjote padaryti dėl sėkmės?

Dabar perkelkite apgailestavimo objektą į dabartį . Ar galima jį realizuoti dabar? Kokiomis aplinkybėmis? Jeigu jums būtų pasisekę, tai kas dabar būtų? Ar esate įsitikinę, kad stipriai to norite ir niekas kitas negalėtų suteikti tokio pasitenkinimo?

Šie klausimai padės išsiveržti iš fantazijų ir pasyvumo nelaisvės ir suprasti tikruosius troškimus.

2021 09 22 09:07
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt