ketvirtadienis, rugpjūčio 5 d.
8 santykių archetipai: kokiam jūs priklausote?
Alfa.lt

Įvairius žmonių santykių stilius galima sujungti į aštuonis pagrindinius archetipus. Šie archetipai pagrįsti sudėtingais biologijos, temperamentų, emocinės istorijos, patirties deriniais. Tikriausiai bus įdomu sužinoti, kokiam archetipui priklausote?

Kiekvienas iš mūsų laikosi tam tikro santykių stiliaus. Kuris priklauso nuo mūsų požiūrio į meilę, iš tėvų perimtos elgsenos, sąveikos su kitu žmogumi, kai jis būna šalia.

Kai mes suprantame, kaip funkcionuojame santykiuose, tada mums būna geriau bendrauti su kitu žmogumi. Tada mes galime atsakyti sau į tokius klausimus:

Kodėl aš negaliu pasitikėti?

Kodėl jaučiu nerimą santykiuose?

Kodėl man sunku suartėti su kuo nors?

Kodėl man taip trūksta santykių? Ar aš per daug nepriklausomas?

Kodėl partneris sužeidžia skaudamas vietas?

Kodėl aš negaliu ilgai išsilaikyti santykiuose?

8 SANTYKIŲ ARCHETIPAI

Vengiantis

Jis nesugeba būti atsidavęs. Net jeigu jis laisva valia sudaro santuoką, tai joje nedalyvauja visu 100 proc. Jis viena koja lieka laisvėje, dažnai net nesuvokdamas, kad taip elgiasi. Priežasčių gali būti kelios. Galbūt jį sužeidė praeituose santykiuose, ir jis bijo vėl patirti skausmą. Galbūt jis (ji) nepasitiki savo partnere (partneriu). Galbūt jis nori išsaugoti ir kitas galimybes arba nemėgsta (bijo) žodžio „visam laikui“. Vengiantis gali prisitaikyti ir tapti geru partneriu, jeigu jis turės pakankamai asmeninės erdvės.

Pataikaujantis

Pataikaujantis daug atiduoda santykiams. Jis elgiasi kaip auklė ir būna linkęs į gerumą: jis rūpinsis partnere, vaikais, stengdamasis padaryti juos laimingais. Jis (arba ji) aukos savo poreikius, svajones ir nes sveikatą, kad įtiktų kitam. Dėl to jį išnaudos ne toks geraširdis partneris savo tikslais. Ir tada santykiai praras pusiausvyrą.

Pataikūnas visada stengiasi atspėti kito poreikius ir patenkinti juos. Jis jaučiasi kaltas, kai kitas nelaimingas. Jis ir toliau stengsis duoti net tada, kai abu bus išvargę ir išsikankinę, nes nesugeba pasakyti „Ne“. Pataikaujantis turi mokytis užjausti save. Jeigu jūsų partneris ar partnerė yra toks, turite padėti jam tai padaryti.

Neramus

Neramūs žmonės bijo neaiškumo, todėl jie lengvai reaguoja į tai, kas vyko praeityje arba gali įvykti ateityje. Jiems reikia saugumo ir aiškumo (o to niekas negali užtikrinti). Įdomu tai, kad tokie žmonės puikiai si krizių metu, nes gerai funkcionuoja, kai būna užsiėmę.

Neramūs žmonės būna laimingi ir ramūs, kai gyvenimas klostosi taip, kaip jie nori ir kai viskas jų pasaulyje yra gerai. Jiems patinka sąrašai ir planai. Neramūs žmonės yra tie, kuriems dažniausiai tenka dėkoti už tai, kad padėjo įveikti sunkumus.

Inkaras

Inkaras vertinamas dėl jo emocinio brandumo. Inkarai nebūna idealūs, tačiau jie vystosi kaip asmenybės. Mat jie motyvuoti veiksmams, moka susidoroti su emocijomis, yra nepriklausomi, bet ne šalti, sugeba pažvelgti į dalykus iš įvairių pusių, kas padeda jiems išspręsti konfliktus.

Inkarai pasitiki savimi, todėl užmezga santykiu dėl švarių priežasčių: jie myli ir nori būti su savo partneriu. Jie palaiko jį visuose darbuose ir projektuose, tačiau su sąlyga, kad partneris pats prisiimtų atsakomybę už savo gyvenimą, nes jie neleidžia blogai elgtis su savimi. Jeigu partneris žiūrės į juos kaip į savaime suprantamą dalyką, jie išeis.

Kontroliuojantis

Kontrolė santykiuose sukelia problemas. Jėgų pusiausvyra turi būti išlaikyta. Kontroliuojantis partneris nori būti viršiausias – visada. Jis stengsis būti dėmesio centre.

Kraštutiniu atveju kontroliuojantis stengsis manipuliuoti savo partnerio mintimis, jausmais, elgesiu, jo išvaizda, draugais, gyvenimo būdu ir pasirinkimais. Jis gali tai daryti arba akivaizdžiai, arba per pasyviai agresyvią prievartą. Svarbiausia pastebėti kontroliuojančio elgesio požymius anksčiau nei bus sudaryta santuoka. Bet jeigu jūs pastebėjote per vėlai, reikia ieškoti išeities.

Palaikantis

Palaikantis partneris siekia visą laiką būti šalia. Jį galima pavadinti „mūro siena“, nes jis yra pastovus ir patikimas. Jis gali išsaugoti ramybę, kai gyvenimas tampa chaotiškas. Išoriškai jis atrodo abejingas, bet iš tikrųjų taip nėra. Jo viduje gali siautėti audros, bet jis nesugeba išreikšti savo emocijų. Jeigu užmezgėte santykius su palaikančiu žmogumi, jūs taip pat turite tapti ramsčiu jam.

Solistas

Solistas mėgsta ir trokšta nepriklausomybės. Jis gali mylėti savo partnerį ir norėti būti santykiuose su juo, bet jam vis tiek išlieka būtinybė praleisti daug laiko vienumoje arba užsiimti savo reikalais. Jam reikia partnerio, kad galėtų pailsėti ir atgauti jėgas.

Nepriklausomybė tampa problema tik tada, kai jo „asmeninio laiko“ poreikis verčia partnerį jaustis vienišam ir nemylimam. Jeigu jūs esate solistas, jums reikia stebėti, kaip jūsų stilius atsispindi partneryje. Jeigu esate santykiuose su solistu, reikalaukite, kad jūs jam būtumėte prioritetas.

Chameleonas

Kaip galima suprasti iš pavadinimo, chameleonas keičia savo nuomonę ir elgseną priklausomai nuo situacijos. Chameleonai – sudėtingi partneriai, nes niekada neaišku, kaip jie pasielgs. Įdomiausia, kad jie ir patys to nežino. Jų nuotaika gali pasikeisti kiekvieną sekundę.

Chameleonai valdo jausmus. Su jais būna linksma, bet jie gali būti iracionalūs. Kai jie susinervina, juos būna sunku nuraminti.

Koks jūsų archetipas? 

2020 11 16 06:38
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt