trečiadienis, spalio 5 d.
Antsvorio psichologija: tai, ko trūksta gyvenime, pasiimsiu nuo lėkštės
Gražina Vasiliauskienė
freepik.com
Antsvoris

Perteklinis žmogaus svoris byloja ne tik tai, kad jis nesportuoja ir netinkamai maitinasi. Iš dalies tiesa: jeigu pradėsime laikytis dietos ir imsime intensyviai mankštintis, veikiausiai pasieksime tam tikro rezultato. Bet jei gilesnės psichologinės „gelbėjimosi rato“ atsiradimo ant pilvo ir klubų priežastys nebus pašalintos, tai šis rezultatas ilgai neišsilaikys

Nutukimo psichosomatika: antrinė antsvorio nauda

Papildomas svoris atsiranda žmogui todėl, kad jam kažkodėl jo būtinai reikia. Prieš pradėdami storėti, šį sprendimą pirmiausia priimame patys. Žinoma, nesąmoningai, bet būtinai priimame: mūsų kūnas,ir pasąmonė susitaria ir nusprendžia, kad antsvoris atneš vienokios ar kitokios naudos. Ši dar vadinama „antrine nauda“.

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių priežasčių

Apsauginė zona

Riebalai šiuo atveju atlieka apsauginį vaidmenį – gina nuo pavojingo ir žiauraus aplinkinio pasaulio. Arba nuo jame esančių žmonių. Dažnai žmogus pradeda priaugti svorio, atsidūręs sunkiose stresinėse situacijose, pavyzdžiui, praradęs darbą ar namus, gimus vaikui, išgyvendamas skyrybas, santykių su partneriu krizę, artimųjų mirtį, didelius finansinius sunkumus.

Papildomas riebalinis sluoksnis šiuo atveju tampa barjeru tarp pažeidžiamo žmogaus vidaus ir išorinio pasaulio. Tada žmogus dietos ir sportas jam nepadės, nes psichika priešinsis ir darys viską, kad jis nesuliesėtų: juk tada žmogus praras savo „apsaugą“ ir taps dar labiau pažeidžiamas.

Savo teikšmingumo padidinimas

Ką daryti žmogui, kurio niekas neklauso, nežiūri į jį rimtai, kai atrodo, kad kitiems jis tapo nepastebimas? Kaip padidinti savo vertę? Na, tikriausiai jau supratote, kaip tai veikia šiuo atveju: „Jei išaugsiu, tada bus sunkiau mane ignoruoti ir manęs nepastebėti Mano ribos nuolat pažeidžiamos, vadinasi, jas reikia plėsti ir stiprinti!“

Psichika pasakė – kūnas padarė. Net ir iš gyvūnų pasaulio žinoma tokia savigynos strategija, kai gyvūnai išsipučia, pašiaušia vilną, plunksnas. Tokia pat yra ir žemos savivertės žmonių gynybinė reakcija.

Seksualumo ir patrauklumo slopinimas

Jeigu moteris bet kuriame amžiuje patyrė prievartą, tada jai gali prireikti antsvorio kaip nepatrauklumo šarvų, kurie apsaugotų ją nuo tokios patirties pasikartojimo ateityje. Psichologai pastebėjo, kad šlaunų, dubens ir pilvo srityse besikaupiantys riebalai byloja apie gilų savo moteriškumo, savo moteriškos esmės atmetimą ir nepriėmimą. Jei pastebite, kad pastaruoju metu gyvenimas kažkodėl prarado skonį, o kartu atsirado ir antsvorio problemų, atkreipkite dėmesį į būtent šį faktą.

Dabar esu žmona ir motina

Daugelis moterų pradeda sparčiai stambėti ne tik gimus vaikui, bet ir ištart po vestuvių. Jei pirmuoju atveju dėl visko galima kaltinti hormonų sistemos pokyčius,, tai antruoju atveju jie negali būti svarbiausia priežastis. Tiesiog ištekėjusi moteris atsisako savo ankstesnio jaunos, nerūpestingos ir lengvabūdės merginos įvaizdžio ir virsta ramia, garbinga dama, žmona bei motina. Ar tokiam vaidmeniui tinka liekna ir liauna figūra? Ne, moteris būtinai turi padidinti savo reikšmę ir „ svorį“ sukurtoje šeimoje.

Esu stipri ir nepriklausoma

Kartais paaiškėja, kad staigus svorio augimas prasideda nuo to momento, kai moteris būna priversta imtis kokių nors nelabai moteriškų pareigų šeimoje, pavyzdžiui, užsidirbti pinigų, išlaikyti artimuosius, viena prisiimti atsakomybę už visus asmenis ir rūpesčius namuose. Jei moteris dėl kokių nors priežasčių negali sau leisti gyvenime būti trapia, švelnia ir moteriška, ji turi būti stipri. O stiprus asocijuojasi su dideliu. Ir vėl psichika ir kūnas stengiasi padėti, kad lengviau būtų viską ištverti ir susidoroti su sunkumais.

Tai, ko stokoju gyvenime, kompensuosiu maistu

Kai žmogus jaučiasi kuo nors nuskriaustas gyvenime, stokojantis, jis stengiasi tai gauti kitur. Toks bandymas kompensuoti trūkumą kitais būdais gali baigtis bet kokia priklausomybe, skausmingu prisirišimu prie kito asmens ar mitybos sutrikimu. Jei žmogus nėra pakankamai mylimas, jis stengsis „pamylėti“ save gardžiu maistu. Jis mėgins užpildyti tuštumą savo viduje kuo nors, ką gali gauti išorėje.

Visa tai tik skirtingi vienos paprastos tiesos aspektai – mes nepakankamai mylime ir vertiname save. Be to, mes per mažai žinome apie savo sandarą, per menkai pažįstame save. Mes neįsivaizduojame, kaip funkcionuoja psichika ir kaip ji veikia organizmo veiklą. Psichikai nėra reikalo saugoti savęs ir savo šeimininko tokiais neadekvačiais būdais.

Kai žmogus moka tinkamai susidoroti su stresu, kai jo savigarba normali, kai jis gyvena santarvėje su kitais žmonėmis ir žino, kaip netapti priklausomam nuo nuo kitų nuomonės, kai jis visada atsižvelgia į savo poreikius ir neignoruoja jų dėl kitų, kai žmogus pirmiausia rūpinasi savo fiziniu ir psichologiniu saugumu, kai žmogus neslepia galvos į smėlį nuo gyvenime iškylančių sunkumų, neignoruoja jų, o stengiasi juos išspręsti, kad ir kaip sunku būtų – jis nestorėja. Įsidėmėkite tai!

2022 09 11 16:00
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt