trečiadienis, birželio 3 d.
Ar saugote savo mobiliąją piniginę?
tiesa.com

Nors daugeliui gali būti sunku įsivaizduoti gyvenimą be įprastos piniginės, vis daugiau finansų tvarkymo veiksmų keliasi į išmaniuosius telefonus. Pasak „Swedbank“ operacinės rizikos eksperto Mindaugo Montvilo, ši migracija į išmaniuosius telefonus reiškia vieną svarbų dalyką ‒ privalome pasirūpinti finansinių duomenų apsauga savo telefone.

 Telefonų vagysčių ir sukčiavimo atvejų fiksuojama nemažai, tačiau nuostolių rizika gali būti mažesnė laikantis bent kelių nesudėtingų saugumo taisyklių.

Susikurkite sudėtingą užraktą

Pirmoji taisyklė – naudotis klaviatūros užraktu. Ši priemonė egzistuoja visuose išmaniųjų įrenginių modeliuose ir yra veiksminga, siekiant užkirsti kelią asmeninių duomenų pasisavinimui telefono praradimo atveju. Žinoma, užrakto skaičių kombinacija turėtų būtų sunkiai nuspėjama, tai yra, ji turėtų būti žinoma tik telefono savininkui ir sudėtingesnė nei gimimo metai ar paprasčiausia skaičių seka (pavyzdžiui, 1980, 1234 ar 4444). Sugalvokite sudėtingesnį kodą ir jį naudokite, nes tik taip galėsite užtikrinti, kad telefonas nebūtų prieinamas svetimiems asmenims.

Egzistuoja nemažai būdų, kaip išmaniajame telefone sukauptais duomenimis gali pasinaudoti piktavaliai. Jei telefonas nėra rakinamas užraktu, patekęs į nesąžiningų žmonių rankas jis tampa raktu į asmeninių duomenų saugyklą. Sukčiai gali pasinaudoti informacija, esančia el. pašto dėžutėse, socialiniuose tinkluose ar kitose programėlėse, ir už jūsų pinigus apsipirkti el. parduotuvėse. Būna atvejų, kai pavogtojo telefono savininko vardu prisidengę apgavikai verslo partneriams išsiunčia apgaulingus el. laiškus ir įtikina juos į nurodytą sąskaitą pervesti solidžią sumą pinigų.

Nesidalykite

Svarbu žinoti, kad savo mobilųjį įrenginį vertėtų visuomet turėti su savimi ir juo nesidalyti. Net jei trumpam duodate savo mobilųjį įrenginį kitam asmeniui įkrauti per kompiuterio USB jungtį (pavyzdžiui, restorane), rizikuojate patirti asmeninių duomenų vagystę. Jei planuojate savo mobilųjį įrenginį palikti taisykloje arba perleisti kitiems asmenims, iš anksto pasirūpinkite, kad jame neliktų galimybės be slaptažodžių jungtis prie asmeninių paskyrų mobiliosiose programėlėse ir interneto naršyklėje. Paprasčiausias būdas tai padaryti – rankiniu būdu atstatyti telefono gamintojo įdiegtus parametrus paspaudus mygtuką „Reset“. Tuomet telefone liks tik pačios pagrindinės, gamintojo įdiegtos funkcijos, o jūsų asmeniniai duomenys taps nepasiekiami.

Būkite atsargūs jungdamiesi prie bevielio interneto

Keliauti besiruošiantiems gyventojams taip pat svarbu įsidėmėti, kad duomenų vagystės pavojus slypi ir Wi-Fi tinklo taškuose. Nors dauguma šių taškų priklauso oficialioms bendrovėms (pavyzdžiui, viešbučiams ar kavinėms), išmanieji įrenginiai gali lengvai prisijungti prie tinklo, kuris specialiai buvo sukurtas tam, kad vogtų privačius duomenis. Pavyzdžiui, jūs atvykote į viešbutį pavadinimu „Hills Inn“, kurio oficialus Wi-Fi tinklas vadinasi „Hills Inn Guests Wi-Fi“, tačiau jame veikia ir sukčių sukurtas tinklas giminingu pavadinimu „Hills Inn Free Wi-Fi“. Jei būsite patiklūs ir susiviliosite duomenis vagiančiu interneto tinklu, galite netekti visų atostogoms skirtų pinigų sąskaitoje. Dėl šios priežasties kavinėse, viešbučiuose ar kitose viešose vietose, kurios siūlo nemokamą Wi-Fi prieigą, svarbu pasiteirauti aptarnaujančio personalo tikslaus to tinklo pavadinimo.

Žinoma, mobiliųjų telefonų ir oficialių programėlių gamintojai skiria daug dėmesio, kad įrenginiuose kaupiami asmeniniai duomenys būtų saugūs. Pavyzdžiui, nuolat išleidžiamos programos, skirtos telefono operacinei sistemai atnaujinti ir įdiegti papildomus saugiklius, apsaugančius mobilųjį telefoną nuo naujų virusų. Telefono praradimo atvejams yra pasiruošę ir bankai.

Vis dėlto, siekiant apsaugoti duomenis mobiliajame telefone, svarbiausia – jūsų elgsena. Įpratę naudotis telefono gamintojų siūlomomis apsaugos priemonėmis ir vadovautis saugaus elgesio taisyklėmis, sumažinsite riziką patirti finansinių nuostolių.

Pagal www.swedbank.lt

2016 10 01 07:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt