trečiadienis, sausio 27 d.
Atiduodate daug, o gaunate mažai? Ar žinote, kodėl taip atsitinka?
Alfa.lt

„Duokite, ir jums bus atlyginta!“ – gana populiarus principas, kurį daug kas supranta neteisingai.

Žmonės, kurie naudojasi šiuo principu tiesiogiai, visada duoda per daug. Jie ne šiaip sau atiduoda viską, o ištuština, nuskurdina, išsekina save ir stebisi, kodėl negauna nieko mainais.

Davimas ir ėmimas – visai skirtingi judesiai. Atiduoti, vadinasi, kažką įnešti į šį pasaulį. Imti – tai gauti kažką, kas paprasčiausiai ateina į jūsų gyvenimą.

Skirtingi judesiai, kurių metu naudojami skirtingi raumenys ir skirtingi mąstymo stiliai. Duoti ir imti – priešingos sąvokos. Kai duodate, jūs patys valdote situaciją. Atiduodate tai, kas kažkam reikalinga, įteikiate ir patys nusprendžiate, kam turi būti tai panaudota. Gavę kažką, jūs tampate pažeidžiami ir pasyvūs. Jūs paprasčiausiai sėdite ir laukiate. Imate tai, ką jums duoda. Jūs nieko nesukuriate, jūs tik vartojate, rašo portalas „Kluber“.

Tetulės Džeinės Piemenėlių pyragas

Pavyzdys čia galėtų būti skirtumas tarp maisto, kurį gaminate patys, ir jau gatavo maisto, kurį jums atneša lėkštėje. Jei valgote puikiame restorane, tai gavimas – ne problema, o malonumas. O kas atsitinka tada, kai tetulė Džeinė jums kepa savo Piemenėlių pyragą, nekreipdama dėmesio, kad esate vegetaras? Kokie jausmai tada kyla? Valgyti tokį maistą jau nebus smagu, ar ne?

O dabar įsivaizduokite, kad visą savaitę padėjote tetulei Džeinei dirbti namuose, parnešdavote produktus iš parduotuvės. Ir ji nusprendė atsidėkoti jums savo Piemenėlių pyragu, neklausydama jūsų atsikalbinėjimų.

Jeigu nesugalvosite būdo, kaip mandagiai atsisakyti tokių vaišių, jūs kentėsite. Vargu, ar tokią „bausmę“ už pagalbą galima pavadinti principo „Duokite, ir jums bus atlyginta!“ veikimu. Jūs to nesitikėjote. Jūsų poelgis nebuvo iš anksto apgalvotas.

Ką norite gauti?

Galbūt trokštamas atpildas už viską, ką jūs atiduodate ir darote dėl kitų, yra simpatija ar palankus požiūris į jus? O gal jūs tiesiog norite pamatyti, kaip kitam žmogui pasidarys geriau? Bet jeigu jus supa tik tokie žmonės kaip minėta tetulė Džeinė, kurios dėkingumas daro jus nelaimingą, tai jūs rizikuojate perdegti.

Kiekvieno žmogaus resursai yra riboti. Jeigu nesuprasite, kaip gauti teisingai, anksčiau ar vėliau ateis momentas, kai jums jau nebeliks ko atiduoti.

Kodėl gavimo aktas tampa tokia problema?

Versti kaltę dėl supratingumo stokos visoms pasaulio tetulėms – ne išeitis. Verčiau reikėtų atidžiai išanalizuoti susiklosčiusios situacijos priežastis: kodėl jūs ir toliau apsupate save žmonėmis, iš kurių nenorite nieko gauti?

Jeigu laikotės principo „Duokite, ir jums bus atlyginta!“, tai atlyginimo trūkumas vers jus atiduoti dar daugiau. Manysite: „Jeigu negaunu to, ko noriu, vadinasi per mažai atiduodu kitiems“. Užuot apriboję savo pagalbą tetulei Džeinei, jūs praleisite vis daugiau laiko jos namuose, gaudami už tai daugiau ir daugiau „nevalgomų“ pyragų.

Kol jūs nepasakysite jai, ką norite gauti iš jos už pagalbą, ji ir toliau siūlys tai, kas jums nepatinka. Ir dar blogiau: jeigu ji nesugeba suprasti, kad jos pyrago jūs nelaikote atlygiu, tai ir toliau siūlys jį, manydama, kad atsisakinėjate tik iš mandagumo ar kuklumo.

Kai žmogus išauga tarp tokių tetulių, jame susiformuoja vidinis įsitikinimas: „viskas gerai, man nieko nereikia“. Jam tampa geriau negauti nieko, nei gauti kažką netinkamo. Užuot ieškojęs dalykų, kurių norėtų gauti, jis paprasčiausiai atsisako jų. Jis susitaiko su faktu, kad dabar negaus nieko gero, ir tęsia savo dalijimą, tikėdamasis, kad atpildas vis tiek kada nors bus. Gal prie rojaus vartų?

Kiekvienas mes esame pažeidžiama, žmogiška ir neilgalaikė būtybė, turinti daug savų poreikių. Kad ir koks natūralus jums atrodo troškimas padėti kietiems žmonės, lygiai taip pat turite trokšti patenkinti savo asmeninius poreikius ir pasirūpinti savo išgyvenimu.

Atiduodami viską neatlygintinai, jūs nepatenkinsite savo poreikių. Jums reikia išmokti priimti ir prašyti to, ko norite.

Pasakykite „Ne“ viskam, ko jūs nenorite.

Prašykite kitų to, ko norite.

Apribokite laiką ir energiją, kurią eikvojate žmonėms, nesugebantiems pasiūlyti jums nieko kaip padėkos. Nepamirškite, kad motina Teresė turėjo daugybę rėmėjų. Prieš atiduodama kitiems ji gaudavo.

Būkite atviri, aiškiai pasakykite, ko jums reikia ir ko nereikia. Neverta slėpti savo poreikių ir savo pažeidžiamumo, ignoruojant juos dalyti kitiems, kuo daugiau.

Jeigu situacija ar bendravimas su kuo nors atima visas jūsų jėgas, sustokite ir liaukitės dalyti. Tai yra neteisinga. Jūs ir taip jau turite sukaupę daugybę kuponų nemokamam Piemenėlių pyragui. Jums reikia tokių dalykų, kurie papildytų jūsų vidinę energiją, o ne išsekintų ją.

2020 12 09 07:09
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt