šeštadienis, liepos 31 d.
Atostogų sindromas
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Atostogos

Situacijos, kai žmogus, išėjęs ilgai lauktų atostogų, staiga suserga ir, vietoj pramogų bei aktyvaus poilsio, būna priverstas gulėti lovoje, – pasitaiko gana dažnai.

Net yra tokia sąvoka „atostogų sindromas“: kol žmogus dirbo, tol buvo sveikas, o kai tik išėjo atostogų, iškart susirgo.

Gydytojai kartu su psichologais suka galvas, kas gali slypėti už šito sindromo ir kaip nepatekti į jo spąstus.

Per visus „darbo metus“ mes draudžiame sau sirgti – juk reikia uždirbti pinigų, veikti, siekti užsibrėžtų tikslų, būti disciplinuotiems ir neiškristi iš įprasto ritmo.  Šios nuostatos, kurias mes perduodame smegenims, puikiai veikia, ir mes gerai susitvarkome su kasdienybės krūviu.

Kai kurie žmonės pastebi, kad paprastai sunegaluoja savaitgaliais, o pirmadieniais jie vėl įsijungia į darbą.  Tas pats ir su atostogomis.  Viskas buvo gerai, o kai ateina vasara, prasideda anginos.  Esmė čia slypi ne anginoje. Priežastis ta, kad žmogus vidujai išsikvėpė, atsipalaidavo ir prarado savikontrolę.

Čia reikėtų paminėti ir „darboholizmą“ – reiškinį, kuris gali turėti labai neigiamų pasekmių.

Darboholikai ignoruoja išorinį pasaulį, save, savo poreikius, sveikatą – jie bėga nuo visko į darbą. Skauda galvą, bet vis tiek išėjo į darbą, surakino nugarą – bet darbų atidėti niekaip negali.

Šiose situacijose dėmesys sukoncentruotas tik į darbą – visa kita lieka nepastebėta.  Todėl, kai tik prabėga darbo dienos ir ateina savaitgalis, žmogus atitraukia dėmesį ir nukreipia jį kitur. Tada jis pradeda jausti tai, kas tikriausiai buvo jau seniai: vienur skauda, kitur kažkas negerai.

Kaip netapti atostogų sindromo auka?

Išeitis – pripažinti save kaip žmogų apskritai. „Aš – ne robotas, o žmogus. Aš turiu teisę sirgti. Mane gali apimti bloga nuotaika. Aš neprivalau visada būti geros formos.“ Toks suvokimas turi būti aktyvus kasdien, taip pat ir visus darbo metus, ra6o portalas „B17“.  Tada fizinės ir psichinės sveikatos problemas pastebėsite iškart ir galėsite jas laiku išspręsti.

Psichologai rekomenduoja iš anksto kruopščiai suplanuoti savo atostogas, pagalvoti, ką norėsite nuveikti, kur nuvykti, su kuo susitikti.  Smegenys turi turėti nuostatą „nėra kada sirgti“: viskas apmokėta, suplanuota, yra sutartys.

Jeigu aktyvi veikla ir troškimas pasiekti tikslų verčia jūsų organizmą dirbti be sutrikimų, iškelkite sau įkvepiančius atostogų tikslus ir realizuokite juos visus.

2021 06 19 10:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt