sekmadienis, vasario 28 d.
Dėl itin išrankios mitybos apako paauglys: valgė tik bulvytes ir traškučius
tiesa.com
Pixabay.com
Asociatyvi nuotrauka

Eskpertai perspėja apie nesubalansuotos mitybos keliamą pavojų, kai beveik visą gyvenimą tik bulvytes ir bulvių traškučius valgęs paauglys dėl to neteko regėjimo.

Kaip rašo Bbc.com, Bristolio akių gydytojai nustatė, kad 17-mečio regėjimas taip susilpnėjo, kad jis apako.

Po pradinės mokyklos baigimo, paauglys visą gyvenimą mito tik gruzdintomis bulvytėmis, „Pringles“ traškučiais, balta duona, taip pat retkarčiais sukirsdavo dešrelę ar kumpio gabalėlį. Tyrimai atskleidė, kad jaunuolio regėjimas susilpnėjo dėl vitaminų trūkumo ir netinkamos mitybos.

Paauglys, kuris dėl teisinių priežasčių negali būti įvardijamas, pas šeimos gydytoją lankėsi sulaukęs 14 metų. Tada jis skundėsi nuovargiu ir susilpnėjusia sveikata. Tąkart jam buvo diagnozuotas vitaminų trūkumas, o situacijai pataisyti jam buvo išrašyti maisto papildai. Deja, gydytojo skirtų rekomendacijų jaunuolis nesilaikė.

Po trejų metų jis dėl progresyvaus regėjimo silpnėjimo buvo nuvežtas į Bristolio akių kliniką.

Dr. Denize Atan, prižiūrėjusi jaunuolį ligoninėje, sakė: „Jo mitybą kasdien sudarė bulvytės iš vietinės greito maisto užkandinės. Užkandžiavo jis traškučiais „Pringles“, kartais balta duona su gabalėliu kumpio ir beveik niekada nevalgė vaisių ar daržovių. Jis paaiškino negalintis toleruoti tam tikrų maisto produktų tekstūrų, o bulvytės ir traškučiai buvo vienintelis maistas, kurio jis norėjo ir kurį galėjo valgyti.“

Gydytoja su kolegomis dar kartą patikrino paauglio vitaminų kiekį organizme ir sužinojo, kad jam trūksta vitamino B12 ir kitų gyvybiškai svarbių vitaminų bei mineralų, tokių kaip vitaminas D, varis, selenas. Vaikinas neteko ir visų kauluose būtinų mineralų.

Pacientas nebuvo nutukęs ar svėrė per mažai, tačiau jis maitinosi netinkamai dėl valgymo sutrikimo (angl. Avoidant-restrictive food intake disorder).

Jaunuoliui buvo sudarytas gydymo planas, liepta vartoti vitaminus ir maisto papildus, konsultuotis su mitybos specialistu ir psichologų komanda.

Kalbant apie jo regėjimą, pagal visus kriterijus paauglys yra laikomas aklu.

„Dėl pačiame vyzdžio centre atsiradusių aklumo dėmių, jis negali vairuoti automobilio, jam sunku skaityti, žiūrėti televizorių ar atskirti žmonių veidus, – tęsė gydytoja. – Jis gali vaikščioti, nes jo periferinis matymas yra geras.“

Prastos mitybos sukelta optinė neuropatija – pagydoma, jei ji diagnozuojama anksti. Uždelsus nervų pluoštai optiniame nerve miršta ir padarytos žalos atitaisyti neįmanoma.

Dr. D. Atan teigė, kad tokie atvejai, laimei, pasitaiko retai, tačiau tėvai turėtų žinoti apie prastos ar itin išrankios mitybos galimą žalą.

2019 09 04 08:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt