trečiadienis, liepos 8 d.
Dubajus – aukso miestas
tiesa.com

Prieš metus šį didingą miestą aplankęs Vytautas dar ir šiandien Dubajų vadina savo svajonių vieta. „Niekur kitur neteko matyti tiek prabangos. Viskas aukščiausios klasės. Rodos, jog miesto įkūrėjai svajojo „perspjauti“ garsiausią pasaulio architektūrą“, – pasakoja lietuvis.

Dubajus vilioja ne vieną turistą. Noro aplankyti šį miestą nesumažina ir tai, jog iš Lietuvos skrydis trunka sąlyginai ilgai – 7,5 valandos. Tačiau skrendant „Emyrates“ avialinijomis kelionė neprailgsta, mat ten kiekvienas lėktuvo keleivis gali naudotis kompiuteriu su daugybe vaizdo ir garso kasečių.
 
Vizijose – moderniausio miesto vardas
 
Šalies istorija yra gana nesena, nes JAE buvo suvienyti ir įkurti tik praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. „Jei kas nori pasigrožėti istoriniais paminklais – Emyratai tam netinkama vieta“, – šypsosi Vytautas. Dubajų valdančios šeimos užsibrėžtas tikslas – paversti miestą pačiu moderniausiu pasaulyje. Jau šiandien Dubajus yra pagrindinis regioninis komercinis centras su nepralenkiama  infrastruktūra ir pasaulinės klasės verslo aplinka.
 
Emyratų ekonomikos branduolį sudaro trys sektoriai: naftos ir dujų gavyba; turizmas ir finansinis tarpininkavimas; statybų investiciniai projektai.
 
Šiame mieste nekilnojamojo turto paklausa iki šiol auga, sparti plėtra prognozuojama dar mažiausiai 6 metus.
 
Dubajaus oro uostas įvardijamas vienu iš greičiausiai augančių oro uostų pasaulyje, kaip Viduriniųjų Rytų pagrindinis ir labiausiai užimtas oro uostas.
 
JAE garsėja savo politiniu ir socialiniu stabilumu. Čia aukštas gyvenimo lygis, nėra pajamų mokesčio ir beveik nėra nusikalstamumo.
 
Visas pasaulis - viename mieste
 
Pirmas vaizdas, kuris pribloškė lietuvius – vienas už kitą didesni dangoraižiai. Jie turistus privertė pasijusti lyg kitoje planetoje. „Reikia tik įsivaizduoti, kokį Dubajų išvysime po penkerių metų“, – spėlioja Vytautas ir pasakoja, kad pirma jų aplankyta vieta buvo garsusis „Burj Al Arab“ (liet. Arabijos bokštas) viešbutis. „1999 metais arabų pastatytas aukščiausias ir prabangiausias viešbutis iškelia kartelę iki septynių žvaigždučių. Į jį galima patekti ir kateriu, ir malūnsparniu.“
 
Mieste yra apie 400 pasaulinės klasės viešbučių ir apartamentų, kurių teikiamos paslaugos bei pramogos atitinka pačius griežčiausius standartus.
 
Turistus bene labiausiai vilioja „Dubailandas“ – septynių pasaulio stebuklų natūralaus dydžio kopijų miestas, siekiantis atkartoti tokius stebuklus, kaip Gizos piramidė Egipte, Kabantieji sodai Babilone ir Aleksandrijos švyturys.
 
Be minėtų istorinių paminklų čia įrengtas didžiausias pasaulyje atrakcionų parkas, povandeninis akvariumas ir zoologijos sodas, sporto arenos, golfo miestas.
 
Svarbiausia – dydis
 
Dubajus yra padalintas į Senąjį ir Naująjį, juos skiria iš Arabijos jūros įtekantis kanalas.
Senojo Dubajaus gatvelėse gausu prekeivių, ir jie gali pasiūlyti pačių įvairiausių prekių. Vis dėlto daugelį atvykėlių vilioja noras apsilankyti aukso turguje, kuriame apstu net ir išrankiausią skonį patenkinančių dirbinių. „Jei į turgų užsuks vyras su moterimi, jam iškart bus pasiūlyta įsigyti sužadėtuvių žiedą, jei pora jį jau turi, tuomet jiems bandys įpiršti vestuvinį, jei ir šis jau ant piršto, tuomet – pirmojo vedybų mėnesio žiedą. Ir taip be pabaigos“, – juokiasi turistas.
 
Garsiausias Naujojo Dubajaus statinys – aukščiausias pasaulio pastatas „Burj Dubai“. „Tiesa, į jį papulti mums sutrukdė dar nebaigtos statybos, tad pasifotografavome tik statybų aikštelėje.“
 
Iki šiol kalbėta, kad „Burj Dubai“ aukštis bus 800 m, tačiau šiandien planuojama, kad pastatas gali siekti net 900 m.
 
Dangoraižyje bus įrengti viešbučiai, elitiniai apartamentai, baseinai, parduotuvės ir daugybė kitų prabangių patalpų.
 
„Pastato trauką ir didingumą dar labiau sustiprina šalimais esantis didžiausias pasaulyje fontanas ir prekybos centras „Dubai Mol“. Apskritai lankantis Naujajame Dubajuje susidaro įspūdis, jog pagrindinis architektūros paminklų bruožas – dydis. Arabai tiesiog atkartojo jau esančius pasaulyje pastatus, tik juos kelis kartus padidino.“
 
Nekalbinkite arabių!
 
„Tikrasis gyvenimas Dubajuje pradeda virti vėlai vakare, kai oras atvėsta iki šiaurės europiečiams ir taip sunkiai pakeliamų 35 laipsnių karščio. Besivaikščiojant krantine į akis krinta ant vandens vykstantis judrus gyvenimas. Nuolat vandenį skrodžia laiveliai, o juose įrengtose kavinse linksminasi žmonės.“
 
Vykstant į Jungtinius Arabų Emyratus verta įsiminti, jog čia alkoholį draudžiama gerti viešose vietose.
 
Vietinė valiuta yra dirhamas. Galima atsiskaityti ir JAV doleriais, tačiau kainos nebus turistų naudai.Pinigus geriau keisti valiutos keitimo punktuose – geresnis keitimo kursas.
Vytautui viešbučio darbuotojai pasakojo, kad čia atvykusioms moterims geriau rengtis taip, kad neatkreiptų į save dėmesio.Susiruošus į restoraną pageidaujama apsirengti oficialiau – restoranai labai aukštos klasės. Vyrams su lengva sportine apranga, šortais taip pat geriau nesirodyti įvairiose įstaigose, bankuose, mečetėse.
 
Iš Lietuvos atvykę turistai pastebėjo, jog vietiniai žmonės yra labai svetingi, tačiau išdidūs. Ir retai namų duris atveriantys svetimšaliams, dėl to, jog saugo savo papročius ir tradicijas. Daugumai arabų svarbiausias dalykas yra šeima. Kartu su didele šeima jie mėgsta atostogauti, eiti į restoranus ar pramogauti.
 
„Mus dar įspėjo, jog griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti arabes, net ir kalbinti jų negalima.“
 
Pirkėjų rojus
 
JAE gyvenantys vietiniai ir atvykėliai yra itin sąžiningi. Galbūt todėl Emyratai – vienas saugiausių turistinių maršrutų pasaulyje. „Galite ramiai vaikščioti gatvėmis, lankytis baruose ir naktiniuose klubuose, apsipirkinėti tradiciniuose turguose. Netgi pamirštus ar pamestus asmeninius daiktus turistai labai dažnai atgauna.
 
Beje, jei mėgstate linksmybes, nevykite tuo metu, kai ten švenčiamas Ramadanas. Tuomet būna uždrausti bet kokie muzikiniai renginiai, o beveik visi restoranai, prekybos centrai dieną uždaryti iki 18 valandos.
 
Tik tradicijos ir sieja Dubajų su arabų kultūra, nes žvelgiant į pastatų didybę tikrai nepagalvotum, kad esi musulmoniškame krašte. Didžiulė prabanga, svetinga atmosfera, saugumas, kosmopolitiškas gyvenimo būdas.
 
Ir teisingai žmonės kalba, kad Dubajus – pirkėjų rojus. Net yra posakis, kad jei ko nors neradai Dubajuje, vadinasi, tokio daikto apskritai nėra. Kainos dažnai mažesnės nei gamintojo šalyje.“
 
Dirbtinės salos ir garsenybių vilos
 
„Gali susidaryti įspūdis, kad Dubajus itin prabangus miestas, tačiau čia apsistoti įmanoma kiekvienam pagal savo kišenę. Ir automobiliai daug pigesni. O gurmanams miesto restoranuose bus tikra atgaiva akiai ir skrandžiui, – tokia patiekalų įvairovė!
 
Beje, visų taksi kainos vienodos – nustatytos vyriausybės. Bet arabai nebūtų arabai – vis tiek sugebėjo „apsukti“: į norimą vietą vežiojo ratais.
 
Dubajuje yra ir mokamų paplūdimių, kuriuose arabes sutiksi tik vieną dieną per savaitę. Mat jos į į paplūdimį eina tik per moterų ir vaikų dieną – pirmadienį.
 
Gaila, kad neturėjome laiko pasižvalgyti po dirbtinių salų archipelagą, sudarytą iš 300 mažų salelių ir pavadintą „The World“ („Pasaulis“)“.
 
Dar viena Dubajaus didybė – „Palmių salos“. Tai trys didžiausios žmogaus rankomis sukurtos salos – jos supiltos iš Persijos įlankos dugno smėlio. Šis projektas dažnai vadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu.
 
Viename iš šių salynų yra trys 5 žvaigždučių viešbučiai, šalia prabangūs vasarnamiai. Čia savo vilą turi Beckhemų šeima.
 
Pagarba ir dėmesys šeimoms
 
Ateities Dubajaus tikslas − tapti vienu didžiausių pasaulyje turizmo plotu, darančiu didžiulę įtaką šalies ekonomikai.
 
Be turizmo ir ekonomikos čia daug dėmesio skiriama šeimoms. „Vietiniai pasakojo, kad susituokusi arabų pora iš valstybės dovanų gauna namą ir 20 000 JAV dolerių gyvenimo pradžiai. Nežinau, ar tai tiesa, nes skamba nerealiai. Tačiau, kad ten gerbiamos moterys – tai tikrai. Pats mačiau kaip eilėje moterys (ir net svetimšalės) visuomet praleidžiamos į priekį. Ir gatvėse jas visuomet praleidžia automobilių vairuotojai.
 
Esu apkeliavęs nemažai „svieto“, tačiau Dubajaus prabanga paliko neišdildomą įspūdį. Tai vieta, į kurią dar būtinai kada nors sugrįšiu.“
 
Reikalinga viza
 
Vizai gauti reikia turėti ne mažiau kaip 3 mėnesius nuo dokumentų pateikimo dienos galiojantį pasą. Neskubi turistinė viza 28 dienoms įforminama per 5 darbo dienas, skubi – per 2 darbo dienas. (Vizos kaina: neskubi 150 Lt, skubi 250 Lt. Vaikams, įrašytiems į tėvų pasą, viza įforminama nemokamai, o jei vaikas turi savo pasą, vizos kaina prilygsta suaugusiųjų vizos kainai).
 
„Jau leidžiantis Dubajuje prieš akis iškilo nenusakomo dydžio pastatų įvairovė ir tik iš viršaus matoma Pasaulio gaublio bei palmės kontūru dirbtinai sudaryta salų panorama“, – prieš metus įvykusios kelionės įspūdžiais dalijasi Vytautas.
 
Vyras pasakoja, kad birželio mėnesį jų kompaniją oro uoste pasitiko 45 laipsnių karštis. Europiečiams į šį kraštą rekomenduojama vykti spalio–gegužės mėnesiais, kai temperatūra būna šiek tiek nukritusi, mat žiemą čia vyrauja 28 laipsniai šilumos. „Didžiulį įspūdį padarė saugumas. Oro uoste išduodami vizas fotografuoja akies rainelę.“
 
 
Faktai apie valstybę
 
Dubajus – milijoninis miestas Jungtinių Arabų Emyratų šiaurės rytinėje dalyje, emyrato sostinė ir didžiausias šalies miestas. Jungtiniai Arabų Emyratai (toliau – JAE) yra įsikūrę Arabų pusiasalio pietvakariuose. JAE sudaryti iš 7 emyratų – Abu Dabio, Dubajaus, Šardžos, Adžmano, Um el Kaivaino, Ras al Kaimo, Fudžeiros. Sostinių pavadinimai tokie pat, kaip ir kiekvieno Emyrato. Emyratus valdo absoliučią valdžią turintys emyrai (šeichai). Sausumos sienos eina per dykumas ir nėra tiksliai nustatytos. Tris ketvirtadalius šalies teritorijos užima smėlio dykumos.
 
 
 
 

2010 07 08 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt