trečiadienis, liepos 28 d.
Emocinė higiena: svarbiausios taisyklės
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Emocinė higiena

Žmogui būtina išmokti kontroliuoti savo psichinius krūvius ir emocijas, kitaip jam gali sutrikti sveikata.

Kodėl svarbu stebėti savo emocinę būseną? Neigiamos emocijos, pavyzdžiui, nuoskaudos, pyktis, pavydas ir panašios gali tapti ir fizinių, ir psichinių sveikatos sutrikimų priežastimi.

Žmonės, kurie nesugeba kontroliuoti savo emocijų, dažnai patenka į afekto būseną, priima neprotingus sprendimus ir atlieka neapgalvotus veiksmus. Be to, dažnas buvimas afekto būklės gali tapti šizofrenijos išsivystymo  priežastimi.

Savo emocijų nekontroliuojantys žmonės negali užmegzti ir palaikyti darnių santykių su aplinkiniais.  Psichologai tokiais atvejais duoda įvairių patarimų. Vieni mano, kad reikia slopinti emocijas, kiti įsitikinę, kad toks slopinimas tik pakenks sveikatai.

Tačiau egzistuoja ir dar vienas būdas – emocinė higiena, kurios esmė  glūdi elgsenos, aplinkos ir paties gyvenimo kontrolėje.  Tai reiškia, kad žmogus visada yra pajėgus pakeisti situaciją. Svarbiausia žinoti pagrindines emocinės higienos taisykles ir laikytis jų.

Mokykitės kontroliuoti savo emocijas!

1. Atsikratykite finansinių skolų ir neužbaigtų darbų, kuriuos nuolat atidėliojate, nes jie visada sukelia neigiamas emocijas. Tai padės sutaupyti resursų ir įgyti naujų jėgų kitiems svarbiems darbams ir reikalams.

2. Sukurkite namuose komforto ir jaukumo atmosferą. Net paprastas baldų perstatymas padės jums įsikrauti pozityvios energijos.

3. Padarykite taip, kad visada užtektų resursų ir laiko jūsų svarbiausiai veiklai, nepriklausomai nuo to, kuo užsiimate.

4  Venkite stresinių situacijų, nedarykite darbų, kurie jums nepatinka, nebendraukite su nemaloniais žmonėmis.

5. Sudarykite sąrašą tų dalykų, kurie sukelia jums dvasinę ar fizinę traumą ir atsiribokite nuo jų. Analogišku būdu kurkite santykius su aplinkiniais – nustatykite savo asmenines ribas ir paprašykite kitų nepažeidinėti jų, o prireikus  griežtai jas apginkite.

6. Prisiminkite, kad sveikame kūne  turi būti sveika siela. Užsiimkite sportu. Net pusvalandžio treniruotės per dieną užteks gerai formai palaikyti. Be to, reguliarus fizinis krūvis skatina malonumo hormonų išsiskyrimą ir apsaugo nuo streso.

7. Atlikite savo gyvenimo inventorizaciją. Su kuo norite bendrauti, kokia veikla užsiimti, kaip ilsėtis? Tai naudinga procedūra, padedanti teisingai paskirstyti laiką ir išteklius.

8. Žadinkite teigiamas emocijas – valios jėga arba specialiomis treniruotėmis.

9. Kelkite sau konkrečius tikslus ir stenkitės juos realizuoti.  Tikslo turėjimas padės jums kontroliuoti emocijas, kai atsiduriate sudėtingoje situacijoje. Tikslo siekimas suteiks jums jėgų sunkumams įveikti.

10. Plėskite savo bendravimo ratą, apsupkite save įvairiais žmonėmis, ir gyvenimas taps įdomesnis.

2021 05 31 17:32
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt