ketvirtadienis, liepos 9 d.
Gydanti garso vibracija
tiesa.com

Rytietiška medicina žavi ir stebina subtilumu, neretai klaidingai painiojamu su mistika. Neatsispyrėm pagundai išbandyti vieną tokių procedūrų – dainuojančių, arba tibetietiškų, dubenų masažą, kuris gydo beveik be sąlyčio su kūnu.

Margarita Narvydaitė

Dainuojančių dubenų masažas – pripažinkime, skamba intriguojamai. Neatsispiriu smalsumui patirti, koks čia stebuklas. Juolab kad patalpa, kuriame vyksta šis labiau ritualas, nei koks mechaninis raumenų minkymas, vilioja iš jos sklindančia ramybe: rytietiškas interjeras ir smilkalų kvapas, vos girdima meditacinė muzika. Salono, į kurį užklydau visai atsitiktinai, darbuotojos prasitaria, jog šio masažo metu žmonės taip atsipalaiduoja, kad nejučia užmiega. Arba patiria būseną, primenančią lengvą hipnozę.

Streso nualintas kūnas tiesiog prašosi tokios malonės.

Kitoks masažas

Turiu prisipažinti, kad nesu didelė įprasto masažo gerbėja – paprasčiausiai nemėgstu, kai kūną maigo svetimos rankos. Nors teigiamu poveikiu abejoti nėra jokio pagrindo – visi esame patyrę, kaip nuo įtampos į akmenį sustingę raumenys masažo metu atsipalaiduoja ir diskomfortas ar net skausmas atlėgsta. Poveikis akivaizdus, jokios mistikos. Gal dėl to nesunku patikėti ir kitais mažiau akivaizdžiais mechaninio masažo privalumais: spartėja medžiagų apykaitos bei regeneraciniai procesai, mažėja riebalinio sluoksnio atsargos, masažas pagerina širdies darbą, teigiamai veikia nervų sistemą ir turi nemažai kitų moksliškai įrodytų pasekmių mūsų organizmui, kurias visi puikiai žinome.

Prieš atsiduodama dainuojančių dubenų magijai žinau tik tiek, kad svarbiausias šio masažo tikslas – sugrąžinti organizmui harmoniją, atpalaiduoti kūno ir nervų sistemas ir įvesti į gilios relaksacijos būseną.

Vibracijos grąžina harmoniją

Rytietiškame masažo kambaryje prigęsta šviesos, esu paguldoma ant gan įprasto masažo stalo – tik patogesnio, minkštesnio. Ramybę spinduliuojanti specialistė, kurią reikėtų vadinti garso terapeute, kūną užkloja jaukiu audeklu – atsipalaidavęs kūnas atvėsta, gali būti šaltoka. Imdama keistus indus į rankas prislopintu balsu ji pasakoja, kad tai ne paprasti dubenys – senoviniai, beveik užburti, užkalbėti ir parinkti taip, kad kiekvienas skleistų skirtingo dažnio garso vibracijas. Vėliau perskaitau, kad šie dubenys dar vadinami apverstais varpais.

Du dubenys uždedami ant kūno – aukščiausio tono dedamas prie galvos, žemiausio – ant kojų. Akis paprašoma užmerkti ir atsipalaiduoti. Stengiuosi klausyti šio bene sunkiausio nurodymo – suvokiu, kad tiesiog imti ir atsipalaiduoti vidury darbo dienos šiuolaikiniam žmogui sunkiau, nei nubėgti penkis kilometrus avint aukštakulniais. Pasižadu sau bent jau nieko neklausinėti, nes žinau, kad ko jau ko, bet budrumo užmigdyti nepavyks – juk tai savotiškas žurnalistinis tyrimas.

Pasigirsta pirmi prislopinti garsai. Juos skleidžia garso terapeutės rankose laikomas vidutinio tono dubuo. Kai ji suduoda per dubenį specialia lazdele, jauti, kad oras šalia jo vibruoja. Vienas po kito „prakalbinami“ ir ant kūno patogiai įsitaisę indai iš Nepalo. Staiga suvokiu, kad visa esmė – ne garsas, ne varpų daina, o vibracijos, kurios juntamai sklinda kūnu .

Terapeutė suka ratus aplink, skambindama tai vieną, tai kitą dubenį, kurdama keistą vibracijų lauką. Nereikia būti itin jautriam, kad tai pajustum – garso judesiai sklinda visu kūnu, smelkiasi į smegenis, prasidėdami ir pasibaigdami ten, kur juos sąmoningai skleidžia šią techniką išmanantis žmogus.

Valanda prabėga nepastebimai. Neužmigau, nepanirau į nirvaną tik dėl akivaizdžios sau pačiai žinomos priežasties – budriai sekiau, kas vyksta. Suvokiu, kad norint iki galo pajusti gydantį malonumą, dainuojantiems dubenims reikia atiduoti ne tik kūną, bet ir mintis.

Krizė nualina organizmą

Terapijai pasibaigus leidžiama ramiai pagulėti, minutėlę kitą snustelti. Analizuoju savo potyrius. Ryškių negalavimų čia neatsinešiau, tik nerimą, būdingą visiems užimtiems žmonėms. Tačiau žinau, kad tas nerimas ne toks jau ir nekaltas. Ilgainiui jis perauga į chronišką, ima trukdyti atlikti kasdienius darbus, įneša erzelio į bendravimą su žmonėmis, trumpai tariant – suardo harmoniją. Grožio ir sveikatingumo centro „Idzumi“ terapeutė Kristina Scinskienė vėliau pritaria, kad panašius simptomus jaučia vis daugiau žmonių – ekonominė krizė palieka pėdsaką ne tik mūsų banko sąskaitose, bet ir sieloje bei kūne.

Tad įsiklausau į širdies ritmą – ji plaka tolygiai. Galva nuo minčių nebedūzgia kaip bičių avilys. Galūnės lengvos, nugara atsipalaidavusi. Senokai nepatirta ramybė. Tai – pirmi apčiuopiami pojūčiai, kuriuos gali identifikuoti. Kas garso terapijos metu vyksta giliau, kamantinėju specialistės.

Šventi indai

„Šie dubenys ypatingi tuo, kad buvo naudojami šventyklose – aukojant maistą, gėles ir panašiai. Jų taip paprastai kur nors turguje nenusipirksi“, – pasakoja K. Scinskienė. Tikima, kad mušant į tokį dubenį viskas, kas yra jo viduje, tampa tobula.

Nuo 1953 metų, prasidėjus tibetiečių migracijai į Indiją ir Nepalą, dubenėlių buvo galima rasti šventose šių šalių vietose, kur masiškai pradėjo keliauti Amerikos ir Europos hipiai. Būtent Gėlių vaikai šiuos unikalius dubenis ir atgabeno į Vakarus.

Garso terapija besidominti moteris, pasiūliusi šį netradicinį masažą tradicines grožio procedūras atliekančiam centrui, tikina, jog masažui naudoti dubenys į Lietuvą atkeliauja jau su savo istorija, iš rankų į rankas. Vienas vyras, gyvenantis Nepale, jų ieško minėtose vietovėse, o radęs perduoda garso terapija besidominčiam bičiuliui į Lietuvą. „Kiekvienas dubuo – individualus, kiekvienas skirtingai skamba, todėl renkantis juos darbui ar sau reikia įsiklausyti, ar jis tau tinka,“ – pasakoja K. Scinskienė ir rodydama dubenis, kurie ką tik virpino mano kūną, sako, jog seniausiam jų – šimtas metų, kiti du – perpus „jaunesni“.

Vėliau interneto informacijos platybėse aptinku, kad Dalai Lama apie šių dubenų garsą yra pasakęs, jog tai yra Akašos – erdvės, užpilančios visą Visatą, šventasis garsas. Be to, išsiaiškinu, kad dainuojantys dubenys iki šiol yra naudojami liturginėse apeigose.

Beje, paaiškėja, kad šie tikrai ypatingi indai gaminami ir šiais laikais – jų galima įsigyti Nepale, Indijoje, Japonijoje ir Korėjoje. Žinoma, senovinis indas su savo šventa istorija – kas kita.

Energija – sveikatos paslaptis

Remiantis Rytų medicina, kuri ligų priežastį įvardija kaip energijos tekėjimo užsiblokavimą organizme, užtenka atlaisvinti kanalus, kuriais teka energija, ir pacientas pasijunta sveikesnis ir laimingesnis. Klausiu, kas iš tiesų vyksta atliekant procedūrą, kurią ką tik patyriau?

Paprastai tariant, aiškina specialistė, žmogaus kūnas yra vibracijų ir bangų ilgių visuma. Kiekvienas mūsų kūno organas turi tam tikrą savo dažnį, ir kai kuris nors iš to dažnio išsimuša – suserga. „Šis masažas tiesiog padeda žmogui sugrąžinti harmoniją, kuri būtina, kad normaliai funkcionuotume žemės magnetiniame lauke“, – sako K. Scinskienė.

Budistų meditacijoms naudoti skambantys dubenys, dar vadinami apverstais varpais, sukelia stiprią vibraciją, kuri pasklinda po visą kūną – juk iki 80 proc. kūno sudaro vanduo, kuris yra puikus vibracijos laidininkas. Taip masažuojami ne tik raumenys ar odos paviršius, bet ir vidinės viso kūno ląstelės. K. Sinickienė priduria, kad šių dubenų poveikis panašus į delfinų gydomąją terapiją. Žinoma, kad šie vandens gyvūnai skleidžia vibracijas, teigiamai veikiančias žmogaus organizmą.

O ką sako mokslas?

Dainuojantys dubenys stebuklų nedaro, daugelyje šaltinių pabrėžiama, kad toks masažas – tai idealus įvairių gydymo metodų papildymas.

1970-aisiais Kalifornijos universitete buvo tyrinėta dainuojančių dubenų įtaka smegenų veiklai. Po trejų metų šio metodo Vakaruose pradininkas belgas Gertas Vebkeris patvirtino, kad garso masažas turi tiesioginės įtakos imunitetui – jį stiprina. Buvo pastebėta, kad dubenų masažo metu žmogaus smegenys labai greitai pereina į Alfa ritmą, kuris atsiranda užsimerkiant ir išnyksta atsimerkiant. Alfa ritmas– toks pats, kaip Žemės magnetinio lauko. Kai mąstoma ypač efektyviai, šis ritmas „nusimuša“, kai kūnas atsipalaiduoja – atsistato.

Vienas iš labiausiai intriguojančių mokslo pagrįstų faktų yra tas, kad garsas veikia panašiu būdu kaip ir šviesa. Kitais žodžiais tariant, garso ir šviesos poveikis prilyginamas vitaminų ir mineralų poveikiui kūnui.

Taigi šios vibracijos, sklindančios iš grojančio indo, poveikis – didėja mūsų savaiminio sveikimo sugebėjimai, ištirpsta blokai, sustiprėja organizmo imunitetas.

Terapeutai naudoja dubenų masažą gydant skausmus, depresiją, kraujotakos sutrikimus ir t. t. Masažas dubenimis padeda nuo streso, neurozės ir nemigos.

Garso terapeutai tvirtina, kad toks masažas duoda puikių rezultatų gydant migreną, stuburo ligas, netgi padeda mesti rūkyti. Beje, jis mažina ir vaikų hiperaktyvumą, gali būti taikomas kartu su psichoterapija.

Pokalbio pabaigoje K. Sinickienė pridūrė, jog pirmasis seansas – tarytum pažintis. Kiek tokių masažų prireiks konkrečiam žmogui – labai individualu. Tačiau, pasak garso terapiją praktikuojančios moters, poveikis sulig kiekvienu masažu didėja. O kartu – stiprėja ir gydomasis efektas.

2009 11 19 14:45
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt