šeštadienis, sausio 16 d.
Gydytojai paneigė populiariausius mitus apie skiepus
tiesa.com
Pixabay.com

Vis daugiau tėvų nebežino – skiepyti savo vaikus ar ne? Socialiniuose tinkluose gausu taip vadinamiems antivakseriams skirtos informacijos, kad jos gausoje imanoma pasiklysti. Be to, nemažai apie skiepus pateiktų faktų yra klaidingi. „BBC“ į pagalbą pasikvietė ekspertus ir gydytojus, kurie paneigė populiariausius apie skiepus sklandančius mitus.

„Mes dar nesame apsisprendę, tačiau linkstame link to, jog savo kūdikio neskiepysime“, – „BBC“ sakė būsimas tėvas Markas.

Jis su žmona Victoria rugpjūtį turėtų susilaukti pirmagimio, tačiau jau yra dviejų mylimosios paauglių vaikų, kurie, beje, yra paskiepyti, patėvis.

Ekspertai teigia, kad tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina yra saugi, ja paskiepyti milijonai vaikų visame pasaulyje. Tačiau Anglijos Nacionalinės sveikatos sistema (NHS) baiminasi, kad antivakseriai socialiniuose tinkluose prisiskaito dažnai neteisingos informacijos ir taip savo vaikams sukelia pavojų, nusprendę jų neskiepyti.

Markas ir Victoria informacijos apie skiepus ir vakcinas taip pat dažniausiai ieško internete.

„Žmonės yra linkę viską priimti tiesiogiai. Jei kažką pasakė profesionalas ar ekspertas, tai jau turėtų būti tiesa. Tačiau labai svarbu ir pačiam pasidomėti šia tema, užduoti klausimus apie tam tikrus klausimus, pasitikrinti, ar visi atsakymai yra teisingi, nepaisant to, kas juos pateikė“, – teigė Markas.

Ši šeima tokia – ne viena. „SEMrush“ atlikti tyrimai parodė, kad paieškos apie tymus, raudonukę ir epideminį parotitą internete išaugo net 296 proc., o termino „antivakseriai“ paieška– net 171 proc.

Pernai Anglijoje MMR vakcina buvo paskiepytas mažiausias skaičius vaikų – vos 91,2 proc. visų naujagimių.

2018-aisiais Anglijoje užfiksuoti 966 tymų atvejai. Tai – net 4 kartus daugiau, nei 2017-aisiais.

Vakcinose – aliuminis?

Victoria ir Markas bendravo su profesore Beate Kampmann – Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos Vakcinų centro direktore. Ji padėjo porai atsakyti į daugiausia nerimo keliančius klausimus.

„Kodėl manote, jog yra priimtina kūdikiams leisti vakcinas su aliuminiu, kai jį naudoti yra uždrausta tokiuose dalykuose, kaip aeorozoliai?“ – klausė Markas.

Profesorė patikino, kad daug žmonių nerimą kelia papildomi vakcinose esantys ingredientai.

„Ši medžiaga – labai svarbi vakcinų dalis, kadangi ji padeda pagrindinės vakcinų sudedamosioms dalims tinkamai veikti organizme. Iš jūsų pasakymo susidaro įspūdis, kad vakcinoje yra didžiulis aliuminio kiekis. Tai netiesa. Jo koncentracija yra labai maža – vos 1000-oji dalis to, ką randame natūralioje aplinkoje ir kiekio, jau esančio mūsų kūnuose“, – pasakojo profesorė.

Markas tikina, kad prieš skiepijant tėvams ne visada pasiūloma perskaityti vakcinų informacinius lapelius. Jis pridūrė, kad kai kurios vakcinos neturėtų būti siūlomos, jei vaikas, pavyzdžiui, yra alergiškas. Tačiau kaip tai sužinoti?

Profesorė B. Kampmann teigia, kad pagrindinis alergenas vakcinose, tokiose kaip MMR, yra kiaušinių pėdsakai. „Ar yra alergiški kiaušiniams, visų pirma turėtų sužinoti tėvai ir apie tai pranešti gydytojui. Dažniausiai atėjus laikui vaiką skiepyti tam tikra vakcina, gydytojai jau būna išsiaiškinę, ar kūdikis yra alergiškas, nes kiaušinių yra pačiuose įvairiausiuose gaminiuose“, – tęsė ji.

Visa tai daroma dėl finansinės naudos?

Gydytojas Julianas Spinksas atsakė į dar vieną porą itin neraminantį klausimą. Kodėl šeimos gydytojams yra mokama už kiekvieną vakciną?

„Mes svarstome, ar gydytojai yra verčiami įgyvendinti tikslus, siekiant finansinės naudos?“ – klausė Markas.

Pasak gydytojo, tiesa, kad gydytojai turi įgyvendinti tam tikrus su vakcinomis susijusius tikslus, tačiau pinigai su tuo yra labai mažai susiję.

„Už kiekvieną vakciną gydytojai gauna vos po £10. Tačiau atskaičiavus visas išlaidas, kurios susidaro pildant dokumentus, eikvojant laiką, sumokant slaugėms ir kitiems žmonėms, daugiau kaip pusė šios sumos ištirpsta. Taigi, beveik nieko nebelieka“, – sakė jis.

Siūloma, bet ne privaloma

Marką ir Victorią taip pat neramina tai, kad NHS skubina tėvus paskiepyti savo vaikus prieš tai nesuteikdami pakankamai informacijos apie potencialias rizikas.

„Nemanau, kad nuo žmonių tokia informacija yra slepiama, bet jos pateikiama turėtų būti daugiau, – sakė dr. J. Spinksas. – Problema tame, kad dauguma antivakseriams arba prieš skiepus nusistačiusiems skirtos internetinės svetainės rašo apie labai neteisingus dalykus, kurių visų trumpame lankstynuke paneigti ir paaiškinti, kaip yra iš tiesų, nepavyktų. Tačiau tai nereiškia, kad mes neatsakysime į jūsų klausimus.“

„Be to, kodėl tėvams nepaaiškinama, kad imunizacija – pasirinktina, o ne privaloma?“ – toliau domėjosi Markas.

Gydytojas tikina savo pacientams visuomet pranešantis, kad skiepai – ne privalomi, nors jis pats asmeniškai tai daryti rekomenduoja. „Galutinis sprendimas priklauso tik nuo tėvų, – teigė jis. – Tačiau mane tai taip pat neramina, nes tikiu, jog imunizacija apsaugo vaikus ir jų bendraamžius, nes ji neleidžia plisti virusams.“

Markas ir Victoria tikina, kad susitikimas su dr. J. Spinksu ir profesore B. Kampman buvo labai informatyvus ir naudingas.

„Esame maloniai nustebinti, kad profesionalai jaudinasi ir dėl kitų žmonių. Jie pritarė, kad kiti gydytojai privalo būti apmokami nuraminti tėvus ir padėti jiems priimti tinkamą sprendimą, o ir lengviau pasiekiamos informacijos apie skiepus turėtų būti daugiau. Tikimės, kad ir kiti tėvai dabar jausis ramiau ir neskubės priimti sprendimų, kurių vėliau gailėsis, prieš tai nepasikonsultavę su profesionalais“, – sakė jie.

2019 04 04 10:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt