sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
Gyvenimas be tikslų: gerai ar blogai?
tiesa.com

Apie gyvenimą be tikslų asmenybės ugdymo trenerė Ilona Tamošiūnienė kalba perteikdama populiaraus amerikiečių rašytojo ir tinklaraštininko Leo Babautos mintis.

Ar tikrai niekur nenueisi be tikslo?

Idėja, kad žmogus turi išsikelti sau aiškius ir pasiekiamus tikslus, giliai įsišaknijo mūsų kultūroje. Daug metų aš gyvenau, nuolat keldamas tikslus ir siekdamas jų. Bet pastaruosius metus aš gyvenu be jokių tikslų. Ir tai suteikia visiškos veiksmų laisvės pojūtį, ir priešingai tam, kuo jus bando įtikinti, tai nereiškia, kad aš negaliu pasiekti aukštų rezultatų. Tai tik reiškia, kad aš lioviausi riboti savo veiksmus tikslais.

Pasižiūrėkite į populiarų teiginį: „Jūs niekada niekur nenueisite, jeigu nežinote, kur einate.“ Tai lyg ir skamba logiškai. Tačiau šis teiginys pasirodo abejotinas, kai tik nustoji taip galvoti. Padarykite paprastą eksperimentą: išeikite į gatvę ir eikite bet kuria atsitiktinai pasirinkta kryptimi. Po 20 minučių, po valandos… jūs būtinai kažkur ateisite. Skirtumas tik tas, kad kelionės pradžioje jūs nežinojote, kad ateisite būtent čia.

Tyrinėjate naujas teritorijas

Sunkumas čia vienas – jūs iš anksto turite norėti pakliūti į tokias vietas, apie kurias anksčiau nesate girdėję. Jeigu jūs gyvenate, nesiekdami iš anksto nustatytų tikslų, jūs tyrinėjate naujas teritorijas. Jūs atveriate sau kažką netikėto. Jūs patenkate į nuostabias vietas. Tuo ir nuostabi gyvenimo be tikslų filosofija. Bet gyventi pagal šią filosofiją nėra lengva. Aš niekada neturėjau tikslo gyventi be tikslų, aš tik mokausi daryti tai, kas teikia man malonumą, kas suteikia man neįtikėtiną laisvę.

Kažkada aš turėdavau 1–3 tikslus per metus ir dar kiekvieną mėnesį po kelis „potikslius“. Kiekvieną savaitę aš vertindavau veiksmus, kuriuos reikia padaryti, kad tikslai būtų įgyvendinti, ir kiekvieną dieną buvau susitelkęs ties tų veiksmų atlikimu.

Tikslų kėlimas kaip sistema yra pasmerkta žlugti

Gaila, bet niekada nebuvo taip, kad viskas įvyktų tiksliai pagal planą. Jums puikiai pažįstama tokia situacija. Gali būti, kad dėl kažkokių priežasčių jūs bijote atlikti tą užduotį ir todėl nuolat ją atidedate ir darote kitus darbus. Rezultatas: jūsų savaitės ar mėnesio tikslai pakeičiami kažkuo kitu, ir jūs smerkiate save, nes nesugebėjote būti disciplinuotas. Jūs peržiūrite savo tikslus ir išsikeliate naujus. Ir vėl dažnai nutinka tas pats... Tiesa, kartais jūs pasiekiate tikslą , bet dažniausiai ne, ir tuomet save baudžiate. O paslaptis tokia: problema yra ne jumyse, problema sistemoje. Tikslų kėlimas kaip sistema yra pasmerkta žlugti.

Net tada, kai darote viską teisingai, niekada neišeina idealiai, – nes jūs apribojate savo veiksmus. Net jeigu jūs nenorite kažko daryti, jūs priversti tai daryti. Jūs pasirinkote savo kelią ir nepasilikote laisvos erdvės laviruoti ir tyrinėti naujas teritorijas. Jūs turite vykdyti planą, net jeigu užsidegėte kažkuo kitu.

Kai kurios tikslų kėlimo sistemos yra lankstesnės, bet nei viena nėra tokia lanksti, kaip tikslų

nebuvimas.

Kaip atrodo gyvenimas be tikslų?

Taip, jis labai skiriasi nuo to, kuriame yra tikslai. Jūs nekeliate tikslų, jūs randate darbą, kuris jus įkvepia, ir tiesiog jį darote. Ir tai iš tiesų yra puiku. Jūs pabundate ir darote tai, kas patinka. Pavyzdžiui, aš daug rašau įvairiems tinklaraščiams. Dar galiu rašyti pasakojimus leidiniams arba pradėti dar vieną knygą, arba sukurti naują programą, arba bendrauti su įdomiais žmonėmis. Nėra jokių apribojimų – aš laisvas.

Ir aš padarau daug daugiau, nei tada, kai išsikeliu sau tikslą, nes aš darau tik tai, kas man iš tikrųjų teikia malonumą. Ir visai nesvarbu, ar aš pasiekiu tai, ką suplanavau: prasmė tame, kad aš darau tik tai, ką myliu. Aš lankausi neišpasakytai gražiose vietose. Nors išeidamas iš namų, aš nežinau, kad pateksiu būtent ten.

Pagal www.108studija.lt

2016 11 25 13:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt