pirmadienis, spalio 18 d.
Gyvenimo aklavietė: 6 patarimai, kaip išeiti iš sąstingio
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Aklavietės jausmas

Daug kam pasitaiko išgyventi tokius momentus, kai jaučiasi tarsi įstrigę, atsidūrę aklavietėje, iš kurios negali išeiti.

„Aklavietės“ būsenas jausmas, kuria būdingas sąstingio ir nesugebėjimo kontroliuoti įvykių jausmas, pripildo mus beviltiškumo, verčia pasijusti niekam nereikalingais, nieko nesugebančiais ir bejėgiais ką nors pakeisti.

Kai jaučiamės atsidūrę aklavietėje, mes pradedame abejoti savo vertybėmis, gyvenimo tikslais, praeities įvykiais ir net sprendimais dėl ateities, prarandame entuziazmą ir norą, ką nors daryti. O apatija ir bejėgiškumas dažnai sukelia nerimą, nusiminimą, depresiją ar net pastūmėja link piktnaudžiavimo alkoholiu ir narkotikais.

Kaip atsiranda tas aklavietės jausmas? Jį sukelia kiekvienam žmogui unikalių aplinkybių kompleksas, todėl vienareikšmio atsakymo čia negali būti. O populiariausios priežastys, anot psichologės Paulos Durlofsky (Psychologytoday.com), gali būti šios:

*abejojimas savimi,

*svarbių darbų ir reikalų atidėliojimas,

*baimė padaryti klaidą,

*bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmas,

*prieštaringi siekiai,

*diskomfortas išmėginant ką nors naują ir bandant išeiti iš komforto zonos,

*smalsumo ir domėjimosi naujais dalykais trūkumas,

*nesirūpinimas savimi, kai kitų poreikiai statomi į pirmą vietą,

*nerealistiški lūkesčiai.

Svarbu priminti sau, kad bet kokie pokyčiai prasideda mūsų viduje, ir mes patys esame atsakingi už tai, kad jie prasidėtų,

6 patarimai, kaip išsivaduoti nuo gyvenimo aklavietės jausmo ir pradėti judėti pirmyn

1. Nutraukite pokalbį su savimi, kuris prasideda žodžiais: „Man teks...“, „Aš turiu...“, „Man reikia...“

Tokias frazės verčia mus jaustis išnaudojamais, prispaustais, inertiškais ir nesavarankiškais.

2. Padarykite rūpinimąsi savimi svarbiausiu prioritetu.

Prisiimkite atsakomybę už savo fizinių ir emocinių poreikių tenkinimą. Kai patenkiname savo poreikius, mes transliuojame kitiems, kad esame reikšmingi ir svarbūs. Ši nuostata apatiją pakeičia optimizmu.

3. Kiekvieną dieną padarykite bent vieną dalyką, kuris suteiktų jums malonumą.

Nesvarbu, kas tai būtų – skaitymas, sporto užsiėmimai ar paprasčiausias pasvajojimas. Padarykite tai tokiu pat prioritetu kaip ir kitus įsipareigojimus (darbą, mokesčių mokėjimą ar rūpinimąsi šeima). Kai leidžiame sau užsiimti tuo, ką mėgstame, įnešame į savo gyvenimą naujos pozityvios energijos.

4. Pailsėkite nuo socialinių tinklų.

Tyrimai parodė, kad socialiniai tinklai trukdo mums paleisti praeitį, neigiamai veikia savivertę, sukelia pavydą ir trukdo palaikyti reikšmingus santykius realybėje. Sumažinkite laiką, kurį sugaištate socialiniams tinklams, ir galėsite susikoncentruoti į savo asmeninių tikslų siekimą.

5. Suvokite, kad kartkartėmis išgyventi apatiją ir tuštumos jausmą yra visiškai normalus dalykas. Kuo stipriau mes priešinamės neigiamoms emocijoms ir jausmams, tuo smarkiau jie mus kankina. Leiskite sau išgyventi ir neigiamą emociją, kad galėtumėte savo psichinę energiją į pokyčius, kuriuos reikia padaryti, kad galėtumėte judėti pirmyn.

6. Pasistenkite išeiti už savo komforto zonos ribų.

Jeigu per ilgai užsibūnate savo komforto zonoje, tau trukdo jūsų vystymuisi. Pagalvokite, ką norėtumėte padaryti, kad nesiryžote iš baimė ir abejojimo savimi. Pasistenkite išsiaiškinti, kas galėtų suteikti jums džiaugsmo ir malonų susijaudinimą.

2021 10 05 20:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt