trečiadienis, spalio 28 d.
Jogos praktika: Ajurvedinės stichijos, siaučiančios mūsų kūnuose, ir kaip jas sutvardyti
tiesa.com

Turbūt kiekvienas holistinis terapeutas pritars teiginiui, jog pagrindinis šiuolaikinės Vakarų medicinos minusas yra tai, kad į žmogaus kūną per dažnai žiūrima kaip į izoliuotą, o ne kaip į daug didesnei sistemai priklausantį objektą. Ši sistema, be abejo, yra gamta.

Ajurvedoje sakoma, kad žmogaus organizme, kaip ir gamtoje, aktyviai veikia šios keturios stichijos: oras, vanduo, ugnis ir žemė (materija). Galima sakyti, kad tos pačios stichijos ne tik veikia mūsų organizmuose kaip atskiros jėgos, bet taip pat, didžiąja dalimi, tuos pačius organizmus sudaro.

Kitaip sakant, žemė (materija), vanduo, oras ir ugnis yra pagrindinės mūsų kūno sistemų, – jas sudarančių organų, – ir organus sudarančių gyvųjų ląstelių, – statybinės medžiagos.

Tai nėra Ajurvedos atradimas, o plačiai žinomas mokslinis faktas. Skirtumas toks, kad Ajurvedoje į šį faktą atsižvelgiama ir juo remiamasi daug labiau, nei Vakarų medicinoje.

Šis požiūris į kūną, Ajurvedoje ir Jogoje, nebūtinai yra išsigelbėjimas nuo visų ligų ir negandų, bet dažnai efektyviai padeda užkirsti kelią ligai dar neprasidėjus. Kokiu būdu? Ogi stebint kūno pokyčius (lygiai taip kaip stebime gamtos pokyčius), o negalavimus gydytis atstatant natūralų balansą.

Be to, psichologinis fatorius niekada neatskiriamas nuo fiziologinio.

Pažiūrėkime į visa tai iš psichologinės pusės. Kokios savybės priklauso paminėtoms stichijoms, kurios didžiąja dalimi sudaro mūsų visų kūno sistemų ląsteles:

Oras – lengvumas, judesys, aukštis, pakylėjimas, nerūpestingumas;

Vanduo – tekėjimas, skaidrumas, elastingumas, nuoseklumas;

Ugnis – aistra, energija, greitis, temperamentas;

Žemė – stabilumas, maitinamosios savybės, lėtumas, kantrybė, vaisingumas.

Visos šios savybės reikalingos geram kūno balansui palaikyti, tačiau beveik visada, įvairių dirgiklių (oro sąlygų, maisto, į organizmą patekusių bakterijų, streso, nuotaikos, etc.) įtakotas, organizmas tą balansą praranda.

Jei praktikuojate jogą, pamėginkite šį Ajurvedos principą įkomponuoti į savo praktiką. Prieš pradedami jogos praktiką, atsisėskite arba atsigulkite, kurį laiką stebėkite savo mintis, nuotaiką, kūno būseną, o po kelių minučių stebėjimo pagal aukščiau aprašytas savybes pamėginkite nustatyti, kuri stichija dominuoja jūsų mintyse, nuotaikoje, kūno būsenoje.

Jei manote, kad trūksta stabilumo ir minčių, judėjims yra per greitas, galbūt jumyse įsisiautėjo oro stichija. Kad susigrąžintumėte balansą, reikia susitelkti į raminančiąją žemę.

Atlikinėdami stovimas pozas, sutelkite dėmėsi į kojų padus. Judėdami jauskite stiprų sąlytį su žeme.

Sėdimose pozose pamėginkite judėti mažiau naudodami raumenų jėgą, o daugiau pasitikėdami gravitacijos (traukos) jėga. Šitaip pastebėsite, kad galbūt būdami kiekvienoje pozoje naudojate daugiau raumenų nei reikia ir taip nereikalingai švaistote energiją. Jausdami sąlytį su žeme per traukos jėgą, leiskite sau persisemti gerosiomis žemės savybėmis ir egzistuoti išvien su ja.

Jei manote, kad sąnariams trūksta lankstumo, pasikvieskite į pagalbą vandenį ir ugnį. Susitelkite į pilvo ir krūtinės ertmę, nes tai yra šių stichijų namai. Susitelkite į kvėpavimą ir sušildykite jį Ujayi kvėpavimo technika. Stebėkite savo pilvo ir krūtines judėjimą jums giliai ir lėtai kvėpuojant skirtingos jogos pozose. Iškvėpdami stebėkite, kaip iš pilvo ir krūtinės ertmių elastinga atpalaiduojanti energija teka į klubus, kojas, rankas, kaklą ir veidą, viską maloniai sušildydama, maitindama ir atpalaiduodama sąnarius.

Jei jaučiates apsunkę, apduję, nesinori judėti, tą dieną jumyse per daug žemei būdingų savybių. Čia į pagalbą ateis viską išjudinantis oras. Jogos pratimuose stebėkite savo kaklą, rankas, ir delnus.

Jei galite, netgi pradėkite nuo Kario (Vhirabardasana I, II) pozų, kur rankos ir kaklas dirba labiausiai. Jei šios pozos atrodo per daug sudėtingos pradžiai, stebėkite kaklo ir rankų judesius bet kurioje pozoje, ir leiskite rankoms judėti per orą lyg savaime, be jūsų pastangų.

Tai, be abejo, yra iliuzija, bet ši iliuzija yra naudinga kaip placebo efektas, kuris gali tapti naujo fiziologinio proceso pradžia – kaip ir viskas prasideda pirmiausia nuo minties, kuria sugebame patikėti. Pavyzdžiui, oro gimnastas, balansuojantis ant plonos virvės, atrodo neįtikėtinai, bet juk matome, kad tai įmanoma!

Geros praktikos!

Daugiau jogos ir masažo specialistės Olyos patarimų rasite šiame tinklaraštyje. 

2015 10 13 22:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt