sekmadienis, liepos 5 d.
Ką daryti su santaupomis, kad jos nenuvertėtų? Specialisto patarimai
tiesa.com

Vieno recepto, kur ir kaip taupyti pinigus, nėra. Tačiau aišku viena – į kojinę sudėti pinigai didelės naudos neatneš. Laikui bėgant pinigų vertė krenta. Todėl praėjus keleriems metams už tą pačią pinigų sumą vietoj naujo automobilio galėsite įsigyti tik naudotą. Norint išvengti pinigų nuvertėjimo, būtina juos investuoti ar kitaip stengtis gauti papildomų pajamų. Kaip ir kur tai padaryti, pataria SEB Baltijos šalių taupymo ir investavimo vadovas Gediminas Milieška.

Iš indėlių neuždirbsite

Indėliai Lietuvoje iki šiol yra viena populiariausių santaupų kaupimo priemonių. Nors tai ir saugus būdas laikyti pinigus, jūs iš to neuždirbsite – šiuo metu bankų siūlomos indėlių palūkanos yra nulinės. Be to, indėlio sąskaitoje kaupiami pinigai nėra apsaugoti nuo nuvertėjimo.

Apskaičiuota, kad dėl infliacijos niekur neinvestuojamų eurų perkamoji galia per pastaruosius dešimt metų sumažėjo daugiau negu 20 procentų. Tai reiškia, kad, jeigu prieš dešimtmetį į banko sąskaitą įdėjote 1000 eurų, dabar už juos galėsite įsigyti prekių, kurių vertė ne didesnė kaip 800 eurų.

Norint išsaugoti pinigų perkamąją galią, reikia juos įdarbinti. Pasak G. Milieškos, geriausias būdas tą padaryti – investuoti. Tačiau pirmiausia įsitikinkite, kad esate prisikimšę vadinamąją finansinę pagalvę – sukaupę 3–6 mėnesių būtinųjų išlaidų sumą juodai dienai.

Finansinė atsarga – garantas juodai duonai

Sukaupta 2–4 tūkstančių eurų suma bus tarsi garantas, užtikrinantis pragyvenimą netikėtais atvejais – praradus darbą, susirgus ar įvykus kitam nenumatytam įvykiui. Ekspertas pataria šiuos pinigus laikyti ten, iš kur juos būtų galima lengvai paimti i, bet nekiltų pagunda išleisti juos ne patiems būtiniausiems pirkiniams, pavyzdžiui, kelionei į šiltus kraštus ar naujam televizoriui.

Bene saugiausias būdas – saugoti šiuos pinigus atskiroje sąskaitoje kaip kaupiamąjį ar terminuotąjį indėlį. Investuoti šios sumos nepatartina.

„Kas atsitiktų j jums, jei šios pinigų sumos prireiktų rytoj netikėtai praradus darbą? Sumanę atsiimti investuotus pinigus anksčiau, galite nusivilti, nes, pavyzdžiui, dėl investicinės priemonės rinkos vertės pokyčių pinigų suma gali būti mažesnė, palyginti su ta, kurią investavote pradžioje.

Norite pasitarti?

Todėl finansinę atsargą laikykite saugiai kaupiamojoje ar indėlio sąskaitoje ir nesijaudinkite, kad sukauptų pinigų perkamoji galia dėl infliacijos mažės. Šie sukaupti pinigai bus būtinoji apsauga, užtikrinanti ramybę ir finansinį saugumą netikėtais gyvenimo atvejais“, – pataria G. Milieška.

Investuoti galima ir mažas sumas

Tik sukaupus finansinę pagalvę verta apsvarstyti būdus, kaip sumaniai panaudoti šią sumą viršijančius laisvus pinigus, kad jie nebūtų kaupiami nuostolingai ir jie nenuvertėtų dėl infliacijos. Pasak G. Milieškos, pradedantiems investuotojams viena tinkamiausių pinigų įdarbinimo priemonių – investiciniai fondai.

Investuoti į fondus paprasta. Tam nereikia daug žinių ir laiko. Nebūtina ir didelė pinigų suma. Reguliariai investuoti galima ir visiškai nedideles sumas – vos nuo dešimties eurų.

Vienas didžiausių investavimo į fondus privalumų – profesionalus fondų valdymas ir rizikos kontroliavimas. Todėl apsisprendus investuoti į fondus sukti galvos ir gaišti laiko stengiantis suprasti jų valdymo mechanizmus nereikia. Visas investicijas valdo specialistai, investicinių fondų valdytojai: perka vertybinius popierius, stebi rinkas, vertina riziką. Tie, kurie nori pasigilinti į valdymo procesus, visuomet gali rasti reguliarias fondo valdymo ataskaitas, valdytojų komentarus, išsamią informaciją apie fondo strategiją, sudėtį, riziką ir kitokią reikiamą informaciją.

Svarbiausia – konkretus tikslas

Nusprendus investuoti iš pradžių jums reikėtų atsakyti sau į kelis svarbius klausimus: „Ko siekiu investuodamas? Kuriam laikotarpiui esu pasiruošęs neliesti investuojamų pinigų? Kokia rizika man yra priimtina? Kiek pinigų, blogiausiu atveju, galiu prarasti?“.

Atsakymai į šiuos klausimus padės nuspręsti, kokios investicinės priemonės jums yra tinkamiausios, o investicijų specialistams beliks sudėlioti jūsų tikslus geriausiai atitinkantį investicijų planą.

„Svarbiausia sau aiškiai suformuluoti taupymo tikslą. Kai tiksliai žinosite, kam taupote (vaikų mokslams, namo statyboms ar pensijai), bus lengviau apsispręsti, kur ir kaip investuoti pinigus. Pavyzdžiui, jeigu norite taupyti pensijai, tuomet jums vertėtų rinktis pensijų fondus, kurie yra specialiai sukurti šiam tikslui įgyvendinti.

Finansų rinkose galioja nerašytas dėsnis – kuo trumpesnis laikotarpis, iki kurio turite įgyvendinti savo tikslą, tuo mažesnę riziką galite prisiimti. Vadinasi, jeigu sukauptų pinigų jums reikės greičiau negu po 2–3 metų, turėtumėte investuoti tik į nerizikingus vertybinius popierius. Jeigu turite prieš akis penkis ar dešimt metų, galite investuoti rizikingiau. Kuo didesnė rizika, tuo grąža turėtų būti didesnė“, – aiškina G. Milieška.

Sudėtingos investicinės priemonės ekspertams

Akcijos, obligacijos, fondai, kurių vienetais prekiaujama biržose, – dar viena investicijų alternatyva. Tačiau šios investicinės priemonės yra sudėtingesnės ir norint į jas investuoti reikia daugiau specifinių žinių ir įgūdžių. Šias priemones patariama rinktis įgijus investavimo patirties, žinių ir sukaupus didesnę pinigų sumą.

„Tokios investavimo priemonės kaip akcijos ar obligacijos reikalauja didesnio kapitalo, specifinių žinių ir laiko. Pavyzdžiui, perkant akcijas, reikia nuolat domėtis, kas ir kodėl vyksta su įmonėmis, į kurių akcijas investuojama, kokios yra sektoriaus ar regiono, kuriame dirba įmonė, tendencijos. Atsižvelgiant į šią a informaciją reikia priimti sprendimus dėl tolesnių veiksmų“, – aiškina G. Milieška.

2018 04 05 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt