ketvirtadienis, spalio 22 d.
Ką dėl savęs galiu padaryti jau šiandien?
tiesa.com

Dabar, atrodo, viską gali nusipirkti. Tai gal ir sveikatą? Juk reklamos sako, kad nusipirkęs vieną ar kitą maisto papildą, treniruoklį ar visą sveikatinimo paslaugų kompleksą jau netrukus būsi sveikas ir laimingas.

Perkame iliuziją

Kasdien televizijoje atsiranda naujų masažuoklių, treniruoklių, gėrimų, priemonių sulieknėti, vaistų. Ką mes matome reklamos siūlomuose produktuose? Turbūt ne šiaip treniruoklį ar buteliuką, o galimybę tapti sveikesniais, gražesniais. Juk to dažniausiai siekiame? Tad ir parduoda mums ne daiktą, o iliuziją, kuri dažniausiai, deja, netrukus subyra į šipulius.

Be abejo, kad nuperkame naują treniruoklį ar maisto papildus, tikrai nieko blogo. Atvirkščiai, gamintojas uždirba, mes gauname puikų produktą, ekonomika klesti, visi patenkinti. Blogiau, kai pradedame tikėti, kad pirkinys už mus išspręs atsiradusias problemas. Nesvarbu, ar tai antsvoris, ar virškinimo sutrikimai, ar peršalimas. Jei problemos priežastis yra mūsų mąstymas ir netikusi elgsena, nepadės jokie treniruokliai. Pirmiausia turime pakeisti save, panaikinti priežastis, sako sveikos gyvensenos propaguotojas Tomas Lenart.

Sveikatos šaltinis

Kodėl vieni žmonės visą gyvenimą gerai jaučiasi ir yra sveiki, o kiti nuolat serga, vargsta ir anksti palieka šį pasaulį? Gal lemia genai? Šiek tiek – taip. Žinoma, dar yra atsitiktinumas ir aplinkybės, kurių negalime pakeisti. O ką galime padaryti mes patys?

Galime tikrai labai daug: valdyti savo mintis ir darbus; sužinoti ir išmokti tai, ko nežinome. Imti daryti tai, ko iki šiol nedarėme. Nustoti elgtis taip, kaip nedera.

Visi žinome patarlę: „Obuolys nuo obels netoli krinta“, tik kažkodėl dažniausiai ji yra vartojama neigiama forma. O juk perduodami ir geri dalykai.

Tad ar verta stebėtis, kad sveikų ir mokančių savo sveikata pasirūpinti tėvų vaikai perima visus gerus įgūdžius. Kaip turtingų tėvų vaikams natūralu gyventi turtingai, taip ir sveikų tėvų vaikams sveikata yra savaime suprantamas dalykas. Paklaustas „Ar sveikai gyvenai?“ dažnas ilgaamžis atsakys: „Nežinau, gyvenau taip, kaip ir tėvai.“ Tik ilgiau pasikalbėjus paaiškėja, kad jis pats to nežinodamas laikėsi daugumos sveikos gyvensenos kanonų. Nesvarbu, ar žmogus galvoja, kad sveikai gyvena, ar apie tai net nesusimąsto. Viską lemia realūs veiksmai ir elgsena.

Paveldimumo įtaka

Paveldimumas neabejotinai svarbus, tik reikia nepamiršti, kad vaikai paveldi ne tik genus, – „paveldi“, o gal veikiau perima ir žinias, įgūdžius. Grupės mokslininkų, vadovaujamų ispanų onkologo Manelo Estelerio, atlikti identiškų dvynių nuo 3 iki 74 metų amžiaus tyrimai nustatė, kad žmogaus sveikatą lemia ne tiek paveldimumas, kiek gyvenimo būdas, o dvynių porų skirtumai vystosi kartu su jų amžiumi. Pačius ryškiausius skirtumus įgauna dvyniai, kurie ilgą laiką gyveno atskirai vienas nuo kito. Mitybos sistema, ydingi įpročiai, prasta ekologinė aplinka ir stresai lemia, jog iš identiškų dvynių poros su vienodu genetiniu polinkiu galiausiai suserga tik vienas. Ir svarbu ne kokiai ligai turimas polinkis, o ar gyvenimo būdas jį suaktyvina, ar ne.

Net Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad paveldimumas tik 20 proc. nulemia žmogaus sveikatos būklę. Kur likusieji 80 proc.?

Paveldėtų genų kol kas pakeisti negalime, tačiau dažnai tik nuo mūsų priklauso, kaip jie veiks. Jei galėjome paveldėti silpną kraujotakos sistemą ar polinkį tukti, turime galimybę užkirsti kelią „blogiems“ genams suaktyvėti.

Jei neišmokai vaikystėje

Gyventi sveikiau, tausoti ir suprasti savo kūną, keisti įpročius niekada nevėlu. Mūsų kasdienės elgsenos nepakeis ir nekompensuos jokie gydytojai, jokie vaistai ar kiti parduodami produktai, taip, kaip gydytojas negali už mus sveikai maitintis ir sportuoti. Tačiau pasinaudoti literatūra, gydytojų ir kitų specialistų žiniomis privalome.

Prekės, nuo kurių lūžta vaistinių ir parduotuvių lentynos, gali būti puikios pagalbinės priemonės siekiant sveikatos tikslų. Tik naudingos jos bus tada, kai pakeisime savo mąstymą ir gyvenimo būdą, jei paimsime sveikatos vairą ir atsakomybę į savo rankas.

Pirmas žingsnis

Pasiimk popieriaus lapą ir rašiklį, ramiai pamąstyk ir atsakyk sau į klausimus:

• Kokia mano sveikata ir savijauta dabar? Ar aš ja patenkintas (-a)?

• Kokia bus mano savijauta, jei ir toliau elgsiuos taip, kaip iki šiol?

Užsimerk ir įsivaizduok save po 10 metų... Būk sau sąžiningas ir atviras, ir jei viskas patinka, puiku, tuomet nieko keisti ir nereikia. O ką daryti, jei nepatinka? Tokiu atveju paklausk savęs:

• Ką galiu padaryti, kad jau šiandien arba rytoj pagerinčiau savo sveikatą?

• Gal kasdien vieną kavos puodelį pakeisti obuoliu ar apelsinu? Bandelę iškeisti į bananą? Ryte padaryti mankštą? Nueiti pas gydytoją?

Surašyk dešimt, dvidešimt, o gal ir šimtą dalykų, kuriuos galėtum padaryti dėl savo sveikatos. Svarbu, kad jie būtų realūs. Neverta rašyti „nerūkysiu“, jei ir taip nerūkai, arba „užsirašysiu į sporto klubą“, jei sporto klubų nekenti. Tokiu atveju gal pradžiai pakaks ir dažnesnių pasivaikščiojimų po parką su draugais. Rašyk tai, ką iš tiesų gali ir norėtum padaryti.

Kai pabaigsi, turėsi visą sąrašą dalykų, kurie tau padės tapti sveikesniu, stipresniu ir energingesniu. Nieko nereikia užsisakyti, pirkti ir vėliau išmesti. Rezultatai tikrai nustebins gerąja prasme. Nebloga pradžia?

Pradėk nuo to, kas labiausiai patinka

Dabar belieka imtis darbo. Išsirink iš sąrašiuko pirmą, svarbiausią arba labiausiai patinkantį dalyką ir jį įgyvendink.

Jei tai vizitas pas gydytoją eiliniam sveikatos patikrinimui – pirmyn!

Jei tai noras pradėti dieną nuo 5 minučių mankštos – puiku!

Nesvarbu, kas bus tas pirmas pasiryžimas. Kiekvienas esame individualus, ir tikrai nėra vieno ir paties teisingiausio kelio. Geriausi patarimai beverčiai, jei nesiruoši jų įgyvendinti. Pradėk nuo to, ką gali padaryti, nuo to, kas smagu.

Ar sunku? Spręsti jums. Bet rezultatai tikrai bus akivaizdūs. Svarbu nepersistengti ir nesustoti – tiesiog atkakliai eiti pirmyn.

Parengta pagal www.sveikasirjaunas.lt

2014 08 02 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt