trečiadienis, rugpjūčio 12 d.
Ką sakyti, o ką – nutylėti?
tiesa.com

Jei dairotės pirmo darbo ar norėtumėte pakeisti netenkinantį poreikių dabartinį, veikiausiai teks susitikti ne su vienu potencialiu darbdaviu darbo pokalbiuose. Kaip tinkamai jiems pasiruošti, kad gautumėte savo svajonių darbą, patarimais dalijasi „Swedbank“ Personalo atrankos skyriaus vadovė Agnė Jonaitytė-Karalienė. Taigi, jei jau esate pakviesti į darbo pokalbį, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Ar pasiruošę darbo pokalbiui?

Ką ir kaip kalbėti darbo susitikimo metu ir ko jokiu būdu nesakyti? Kaip išsisukti nuo suktų klausimų ir ką atsakyti, jei darbdavys rimtu veidu paklaus: „Ką pasiimtumėte į negyvenamą salą ir kodėl?“ Dažnai ruošdamiesi darbo pokalbiui žmonės apgalvoja šimtus smulkmenų ir surepetuoja dešimtis atsakymų, tikėdami, kad toks pasiruošimas padės sublizgėti kandidatų minioje. Visgi vienas pagrindinių raktų į sėkmę atrankos pokalbyje yra nuoširdumas ‒ tai galioja ir kandidatui, ir darbdaviui.

Jei potencialų darbdavį sudomino jūsų motyvacinis laiškas ar gyvenimo aprašymas ir jis jus pakvietė į pokalbį, sveikiname ‒ tai gera pradžia. Tačiau turėkite omenyje, kad pokalbis taps lemiamu veiksniu atrankoje, nes jo metu darbdavys galutinai apsispręs, ar mato jus savo organizacijoje. Ir darbdaviui bus svarbu jus pamatyti ne tik kaip kompetentingą specialistą, bet ir kaip žmogų, kuriam būtų artimos organizacijos vertybės ir jos vidinė kultūra. Todėl prieš pokalbį pasidomėkite įmone ir pasistenkite kuo geriau jam pasiruošti iš anksto.

Darbdavius domina jūsų asmenybė

Ką reiškia pasiruošti pokalbiui? Jeigu pasiruošimą suvoktume tik kaip iš „patarimų“ knygų nurašytų standartinių atsakymų pateikimą, tokiu atveju pokalbio metu sužibėti nelabai pavyks. Žinoma, kartais atrankų metu mes užduodame standartinius klausimus, bet net ir tokiu atveju iš kandidato tikimės nuoširdaus atsakymo, kuris parodytų, kokia asmenybė jis yra ir kaip jis mąsto.

Pavyzdžiui, darbuotoją besirenkantis vadovas, uždavęs klausimą: „Kokios tavo silpnybės?“, neretai išgirsta: „Punktualumas“ ar: „Esu per daug atsakingas“. Tokios formuluotės teparodo, kad žmogus yra perskaitęs vieną ar kitą darbo interviu patarimų knygą, bet tai nedaug pasako apie jį patį.

Teigiamo įspūdžio tikrai nepalieka ir tie kandidatai, kurie stengiasi atspėti „teisingą“ atsakymą – jie į klausimus atsakinėja taip, kaip to iš jų, neva, tikisi darbdavys, arba labai aptakiai, arba politiškai teisingai „viena vertus taip, kita vertus kitaip...“. Labai dažnai teisingo atsakymo tiesiog nėra, yra tik skirtingos nuomonės ir jas pagrindžiantys argumentai. Bandydami kalbėti „kaip reikia“ šiuolaikiniam darbdaviui siųsite signalą, kad savo nuomone nepasitikite arba apskritai esate žmogus be nuomonės.

Iš anksto pasidomėkite įmonės veikla

Taigi, užuot repetavę teisingus atsakymus, geriau prieš pokalbį skirkite laiko susipažinti su įmonės veikla. Pavyzdžiui, peržiūrėkite įmonės interneto svetainę, pasidomėkite paskutinėmis naujienomis apie įmonę interneto žiniasklaidoje, kokie įmonės iššūkiai, su kuriais pastaruoju metu jai teko susidurti.

Visa ši informacija jums bus naudinga pokalbio metu – ir ne tik. Ji padės susivokti ir atsakyti sau į klausimą, ar tikrai norite dirbti šioje įmonėje. Atrankose pasitaiko žmonių, kurie teigia, jog nori dirbti būtent šioje savo „svajonių organizacijoje“, tačiau negali nurodyti nė vienos konkretesnės priežasties, kodėl to nori. Arba negali teisingai ištarti savo „svajonių organizacijos“ pavadinimo... Patikėkite, tokios smulkmenos pasako labai daug.

Darbo pokalbis – ne apklausos procesas

Apie kandidato domėjimąsi organizacija ir darbu joje parodo ir jo įsitraukimas į pokalbį. Darbo pokalbis nėra ir jokiu būdu neturi priminti apklausos proceso, kuomet viena pusė beria klausimus, o kita bando juos „atmušti“. Iš tiesų renkasi ir kandidatas, ir organizacija, todėl svarbu lygiavertis bendravimas ‒ kandidatui visada suteikiama proga užduoti klausimus, ir šios galimybės jis jokiu būdu neturėtų praleisti. Tai gera proga parodyti savo susidomėjimą, įsigilinimą ir motyvaciją.

Pasiteiraukite apie pareigas, apie kolektyvą, kuriame dirbsite, darbdavio lūkesčius. Visiškai normalu teirautis ir dėl darbo užmokesčio, jei iki tol šis klausimas dar nebuvo iškilęs. Svarbu savo klausimais sužinoti, ką ši įmonė siūlo, ir ar tas pasiūlymas jums yra priimtinas.

Ką daryti, jei jūsų visgi nepasirinko? Visada galite paklausti apie priežastis, ir jos iš tiesų gali būti labai įvairios. Pavyzdžiui, buvo tikrai daug kandidatų, organizacija išsigrynino, kokios kompetencijos bus kertinės ir pan. Jeigu dalyvavote pokalbyje, praėjote keletą atrankos etapų ir finaliniame etape buvo pasirinktas kitas kandidatas, grįžtamojo ryšio galite gauti daugiau ir vertingo jums asmeniškai, jei galvojate apie tolimesnes aktyvias darbo paieškas.

Tiesa, ir atrankos mechanizmai, ir pati atranka – kintantis procesas, bet visada svarbu suprasti, kad situacijos keičiasi nuolat, todėl visiems atrankos dalyviams būtina išlaikyti profesionalų, pagarbų ir nuoširdų bendravimą.

Sėkmės pokalbyje į savo svajonių darbą!

2015 10 17 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt