šeštadienis, liepos 11 d.
Kad per barzdą nevarvėtų...
tiesa.com

Džentelmenas niekada negali žinoti, su kokiais valgymo iššūkiais jam teks netrukus susidurti, bet puikiausiai žino, kad valgant kitų žmonių akivaizdoje privalu laikytis tam tikrų taisyklių. Taisyklės egzistuoja tam, kad palengvintų gyvenimą jam pačiam, o patį malonų valgymo procesą padarytų tvarkingesnį ir švaresnį. Visus valgymo iššūkius įveikti gana paprasta – jei žinote kaip tai padaryti teisingai.

ANANASAS. Dažniausiai patiekiamas supjaustytas skiltelėmis arba žiedais, kuriuos reikia dar kartą supjaustyti šakute (jei jis kietas – peiliu) kąsnio dydžio gabalėliais. Supjaustytus gabalėlius valgyti su šakute.

ARBŪZAS arba MELIONAS. Jei riekė patiekiama su žieve, peiliu padarykite vertikalius pjūvius minkštime iki pat žievės. Tada peiliu pjaukite pagrindą palei žievę ir gabalėlius verskite į lėkštę. Gabalėliai valgomi tik šakute, sėkliukės išrenkamos tik šakute. Jei patiekiamas jau supjaustytas, valgomas tik šakute.

ARTIŠOKAS. Patiekiamas kaip vientisas nesupjaustytas vaisius. Džentelmenas pirštais ištraukia kiekvieną lapelį, pamirko jį padaže (jei toks yra patiektas), kiša į savo burną ir pro sukąstus dantis traukia lapelį į išorę burnoje pasilikdamas lapelio minkštimą. Kai visi lapeliai nuvalgyti, artišoko branduolys pjaustomas ir valgomas su peiliu bei šakute. 

AUSTRĖS ir KITI MOLIUSKAI. Geldelę būtinai reikia prilaikyti viena ranka, o kita su specialia šakute smeigti minkštimą. Pasmeigtą gabalėlį galima merkti į padažą. Valgyti tik vienu kąsniu. Jei esate tarp draugų ar artimųjų, geldelėje esančias sultis (vadinamas „likeriu“) galima išgerti, tačiau svetimoje kompanijoje tai daryti nelabai padoru.

AVOKADAS. Dažniausiai patiekiamas nenuluptas, bet perpjautas per pusę. Ant viršaus kartais gali būti pridėta priedų ar salotų. Jei vaisus yra prinokęs, tada jo minkštimas skobiamas šaukštu, jei neprinokęs – valgomi tik jo priedai. Jei avokadas yra patiekiamas nuluptas arba kaip sudedamoji salotų dalis, pjaunamas ir valgomas su peiliu bei šakute.

BEKONO JUOSTELĖS. Jei traškios ir kietos, galima valgyti pirštais. Jei ne – su peiliu ir šakute.

BULVIŲ KOŠĖ. Visada semiama šakute, bet verčiant šakutę aukštyn kojomis tepama ant atpjauto mėsos ar kito valgio gabalėlio. Niekada nededama tiesiai į burną.

CITRINA arba LAIMAS. Patiekiami perpjauti per pusę arba supjaustyti skiltelėmis, o aukštos klasės restoranuose – perpjauti per pusę ir dar įvynioti į medžiaginę servetėlę. Citrina arba laimas visada yra tik išspaudžiami kaip maisto arba gėrimo pagardas, tačiau visada tik viena ranka, kita pridengiant vaisių, kad jo trykštančios sultys ir sėkliukės neaptaškytų kitų svečių bei Jūsų marškinių. 

IKRAI. Dažniausiai patiekiami kaip hors d‘oeuvre, užtepti ant krekerių ar batono riekelių. Valgomi vienu kąsniu. Tačiau gali būti patiekti ir kaip pirmas patiekalas indelyje, įstatytame į ledukus, pagardinti džiūvėsėliais, trintais arba keptais svogūnais, virto kiaušinio gabalėliais, kaparėliais. Tokiu atveju valgomi šaukšteliu arba tuo pačiu šaukšteliu (jokiu būdu ne peiliu) tepami ant batono riekelių ar krekerių.

GREIPFRUTAS. Visada patiekiamas perpjautas per pusę. Jei patiektas su žieve, ji nulupama specialiu dantytu šaukštu. Jei tokio šaukšto nėra pridėta, džentelmenas peiliu ir šakute atlupa žievę nuo minkštimo (kuo atsargiau, kad sultys neaptaškytų kitų svečių bei savų marškinių). Nulupto greipfruto minkštimas pjaustomas ir valgomas peiliu bei šakute arba tuo pačiu dantytu šaukštu, priklausomai nuo to, kas yra padėta Jūsų stalo įrankių rinkinyje.

KEBABAS. Pradžiai šakute arba iešmeliu mėsos gabalėliai ir daržovės ištraukiami iš kebabo tiesiai ant lėkštės. Pjaustomi ir valgomi peiliu bei šakute. Jokiu būdu nekąskite kebabo ir nelaikykite jo rankose.

KEPTAS VIŠČIUKAS – labai retas patiekalas aukštos klasės restorane. Tačiau jei yra patiektas draugų kompanijoje, galima valgyti pirštais, juoba kad tai visada lengviau, nei bandyti nulupti mėsą nuo kaulų peiliu ir šakute. Tokiais atvejais privalu turėti ir servetėlę pirštams nusivalyti. Jei patiekiamas kaip mėsa be kaulų, visada valgomas tik su peiliu ir šakute.

KRABAS. Kad gautumėte maksimalų mėsos kiekį ir malonumą, pradžiai rankomis nuplėškite krabo kojas. Jose esančią mėsą iščiulpkite kuo tyliau. Tada perskelkite krabo nugarinį kiautą (specialiu plaktuku, o jei jo nėra, peiliu ir šakute) ir viduje esančią mėsą ištraukite šakute. Jei nėra pateiktos ir tam skirtos specialios mažos šakutės, naudokitės įprasta. Krabo mėsa valgoma tik šakute.

KUKŪRUZO BURBUOLĖ. Beveik niekada nepatiekiama aukštos klasės restorane, bet gali būti aptinkama dažname piknike. Užtepkite sviesto išilgai burbuolės korpuso ir, suėmęs jos galus abiem rankomis, graužkite grūdus viena eile nuo vieno burbuolės galo iki kito. Pasiekę burbuolės galą, paverskite ją, užtepkite sviesto ir vėl kartokite iš naujo.

PADAŽAS. Jei patiekiamas atskirame inde, jame turi būti ir šaukštas. Padažas visada pilamas tiesiai ant patiekalo. Joks maistas negali būti merkiamas į padažą, esantį bendrai naudojamame inde.

MAKARONAI. Jokiu būdu nepjaustyti. Kaire ranka laikomo šaukšto dugnas tarnauja kaip pagrindas, į kurį atremta šakutė sukama apie savo ašį ir apvyniojama makaronais.

PICA. Bet kurioje aplinkoje galima valgyti pirštais. Jei ji pernelyg karšta – peiliu ir šakute. Iš esmės tai priklauso nuo kitų svečių elgesio, tačiau picos valgymo principas yra visada pasirenkamas laisvai ir asmeniškai.

PRANCŪZIŠKOS BULVYTĖS. Įprastoje aplinkoje valgomos tik pirštais. Svetimoje kompanijoje valgomos šakute, niekada nepjaustomos. Jei bulvytė pernelyg ilga, laikoma pasmeigta ant šakutės, kol bus visa suvalgyta keliais kąsniais. Niekada nededama atgal į lėkštę. Jei šalia patiekiamas ir padažas, džentelmenas jo šiek tiek įsipila į savo lėkštę. Pasmeigta bulvytė niekada nemerkiama į padažą, esantį bendrai naudojamame inde.

PUTPELĖ arba KITI MAŽI PAUKŠTELIAI. Šakute ir peiliu nuo kaulų nulupama mėsa, likusią galima nulupti dantimis, paėmus kaulus į abi rankas, tačiau tai būtina padaryti kuo diskretiškiau, neleidžiant čiulpimo garsų.

SRAIGĖS. Turi būti patiekiamos kartu su specialiais įrankiais – mažomis replytėmis kiautui prilaikyti ir maža šakute mėsai iš kiauto ištraukti. Jei replyčių nėra, sraigę galima laikyti pirštais.

SUMUŠTINIAI. Visada valgomi tik laikant abiem rankomis. Labai didelius galima pjaustyti ir valgyti peiliu ir šakute.

SUŠIAI. Galima valgyti pirštais arba lazdelėmis. Jei valgote pirštais, sušio gabalėlį imkite tik nykščiu bei viduriniuoju pirštu. Po to būtinai nusiplaukite rankas, kad būtų panaikintas žuvies kvapas. Pakeltas nuo lėkštės sušis atgal į tą pačią lėkštę nebededamas ir laikomas tol, kol bus suvalgytas.

ŠPARAGAI. Jei patiekti šalti ir be padažo, galima valgyti pirštais arba šakute. Visada tik po vieną.

VYŠNINIAI POMIDORAI. Gali būti sultingi ir saldūs bet kuriuo metų laiku, tačiau jų sultingumas gali sukelti problemų. Visada valgomi tik su šakute, ar tai būtų sudedamoji salotų dalis, ar pateikti kaip garnyras. Maži valgomi vienu kąsniu, didesni pjaunami per pusę. Niekada nekandami.

VYNUOGĖS. Jei patiektos kekėje, pasirinkta kekė suimama vienos rankos pirštais. Ant jos kabančios vynuogės skabomos ir valgomos pirštais. Jei patiektos be kekės, galima valgyti pirštais arba šakute. Jei patiektos kaip sudedamoji vaisių salotų dalis, valgomos tik su šakute.

VĖŽIAI. Tikras delikatesas, tačiau ir katastrofa, jei nežinote, kaip juos teisingai valgyti. Tai labai teplus ritualas, ir bene vienintelis atvejis, kai valgytojas yra skatinamas užsirišti servetėlę ant kaklo. Kai kuriuose aukštos klasės restoranuose vėžių užsisakiusiems svečiams siūlomi netgi specialūs seilinukai. Pirmiausia rankomis nusukite vėžio žnyples, atskirkite priekines žnyplių dalis nuo užpakalinių. Specialiu spaustuku sulaužykite žnyples, iešmeliu ištraukite iš jų mėsą. Ją suvalgę, nuo vėžio kūno atskirkite uodegą. Pirštais nulupkite žvynus, iešmeliu arba šakute ištraukite mėsą. Ją suvalgęs, nuplėškite mažąsias kojas ir iš jų iščiulpkite mėsą. Tada pirštais nuimkite kiautą nuo vėžio kūno ir iešmeliu arba šakute išimkite likusią mėsą.

ŽEMUOGĖS ir KITOS UOGOS. Valgomos tik su šakute arba šaukšteliu.

ŽIRNIAI. Visada smeigiami šakute iš viršaus. Niekada nesemkite jų šakute kaip šaukštu.

2015 07 03 10:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt