pirmadienis, liepos 13 d.
Kaip cukrus sustiprina liūdesį
tiesa.com

Net 30 proc. į depresiją linkusių žmonių susiduria su padidėjusio svorio problema – tokia statistika apie neigiamų emocijų malšinimą maistu dalijasi psichologai.

Sveika mityba besidominti psichologė Asta Petrulienė teigia, kad didžiausia su neigiamomis emocijomis susidūrusio žmogaus problema – bandymas nuotaiką pakelti dideliu nesveiko maisto kiekiu. Maistas neturėtų padėti kovoti su liūdesiu ar kitomis emocijomis. Tačiau jei to išvengti niekaip nepavyksta, vertėtų rinktis bent jau sveikus ir skanius, malonumo hormonų gamybą skatinančius maisto produktus, tokius, kaip vištiena, žuvis ar jūros gėrybės.

Maistas turi būti skanus

„Nuo greitos nuotaikų kaitos kenčiantieji yra linkę į emocinį valgymą – šie žmonės kovai su liūdesiu dažnai renkasi sūrų ar atvirkščiai, daug cukraus turintį maistą. Į dažniausiai vartojamo maisto sąrašą patenka greito maisto užkandinių maistas ar saldumynai, kurie suteikia greitą sotumo jausmą, tačiau tampa kitos didžiulės problemos – nutukimo – priežastimi“, – teigia A. Petrulienė. Psichologės teigimu, toks maistas sukelia trumpalaikį nuotakų pagerėjimą ir veda prie apatijos, nepasitenkinimo savimi ar kaltės jausmo, tad gali netgi dar labiau sustiprinti besireiškiančią depresiją.

A. Petrulienė atkreipia dėmesį, kad ne tik nesveikas maistas, bet ir griežta dieta gali sukelti neigiamų emocinių padarinių. Norėdami atsikratyti svorio žmonės neretai puola prie kraštutinumų ir maitinasi beskoniais ar neskaniais, tačiau sveikais laikomais maisto produktais. Deja, organizmo reakcija į nepatinkantį maistą gali būti atvirkštinė – svoris toliau auga, emocinė būklė prastėja, padažnėja ir nepaaiškinama nuotaikų kaita. Psichologės teigimu, reikėtų nepulti į kraštutinumus, o suderinti mitybą taip, kad būtų ne tik sveika, bet ir skanu, o pajutus liūdesį, vietoje greitų užkandžių rinktis sportą ar kitą raminančią veiklą.

Skatinkime nuotaiką keliančio malonumo hormono gamybą

Linkusiems į depresiją ar pernelyg dažną nuotaikų kaitą, rekomenduojama valgyti maisto produktus, kuriuose gausu folio rūgšties, seleno ir triptofano bei E ir B vitaminų – jie skatina nuotaiką keliančio malonumo hormono serotonino gamybą. Į rekomenduojamų maisto produktų sąrašą patenka itin daug serotonino turinti vištiena ir jos kepenėlės, įvairių rūšių žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai, morkos, saldieji pipirai, svogūnų laiškai, pomidorai, salierai, žalieji žirneliai, šparagai bei nemažai kitų daržovių, vaisių ir uogų.

Reikėtų vengti depresiją provokuojančių, daug cukraus ar maistinių saldiklių turinčių produktų. Nereikėtų vartoti ir pernelyg daug raudonosios mėsos – kiaulienos, avienos, jautienos – ji yra pakankamai sunki ir organizmas nespėja virškinti, todėl sustiprėja susierzinimas, didėja nuovargis, kyla apatija. Šią mėsą pakeisti rekomenduojama liesesne – triušiena ar vištiena. Vengti derėtų ir riebaus maisto, mažinti suvartojamą bulvių bei bulvinių patiekalų kiekį.

Psichologė teigia, kad atsižvelgdamas į specialistų rekomendacijas, žmogus pats gali susidaryti maisto, padedančio kovoti su nuotaikų kaita, sąrašą. Tačiau jei kyla abejonių dėl maisto raciono ar susiduriate su rimtesnėmis emocinėmis problemomis, patartina pagalbos kreiptis į specialistus.

2014 11 08 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt