šeštadienis, birželio 6 d.
Kaip greit įveikti stresą?
tiesa.com

Stresas – patys klastingiausi spąstai. Į juos patenkama lengvai ir nepastebimai, o kad iš jų ištrūktum, kartais neužtenka ir viso gyvenimo... Bet, psichologų nuomone, stresas žmogui būtinas. Tai kaipgi surasti tą aukso viduriuką?

Tai, kas mūsų neužmuša...

Sakoma, kad ramus gyvenimas – tai tarsi prėska avižinė košė. Jokio skonio ir... jokio impulso polėkiui. Yra tokia sąvoka „sensorinis badas“, kai žmogus gyvena komforto sąlygomis, bet neturėdamas emocinių išgyvenimų pamažu, tačiau „užtikrintai“ ima eiti iš proto. Žmonės, kurie nepatiria jokio jaudulio ir aistrų, kur kas labiau linkę į psichines ligas, agresiją ir įvairius kitus susirgimus.

Nuolat išgyvenamos stresinės situacijos užgrūdina žmones, palaiko jų tonusą. Paradoksas: kuo daugiau rūpesčių ir nerimo mūsų gyvenime, tuo mes lengviau susidorojame su sunkumais, nes stresas priverčia mūsų organizmą įjungti adaptavimosi prie supančios aplinkos mechanizmus, tad „kas mūsų neužmuša, tas mus sustiprina“. Ir jei jūs staiga pajuntate, kad neblogai būtų pasižiūrėti siaubo filmą, pažaisti Doom ar pasivažinėti amerikietiškais kalneliais – žinokite, jums gresia tas pats sensorinis badas! Taigi, emociniai sukrėtimai kartkartėmis tiesiog būtini – bet jais žavėtis, vis dėlto, nereikėtų.

4 skirtingos reakcijos

Į stresą mes, ir ypač moterys, reaguojame skirtingai. Pagal tai, kaip mus paveikia stresas, amerikiečių psichologai visus žmones suskirstė į 4 tipus.

1. „Isterikų“ tipas. Tai dažniausiai moterys, užsivertusios ant savo pečių nepakeliamą rūpesčių ir įsipareigojimų naštą arba užimančios vadovaujamas pareigas ir vienu metu turinčios spręsti šimtus problemų. Pasekmė – nuolatinė įtampa, padidėjęs streso hormono kortizolio kiekis organizme. Šio tipo moterys yra labiausiai pažeidžiamos sveikatos, jos anksčiausiai „perdega“.

Ką daryti? Išmokti atsipalaiduoti, antraip organizmas ilgai neištemps. Todėl:

 • nepulkite visų reikalų tvarkyti vienu metu, verčiau susirikiuokite juos eilės tvarka, pagal svarbą;

 • kvėpuokite diafragma. Jei jaučiate, kad imate nervintis, lėtai įkvėpdami išpūskite pilvą, po to taip pat lėtai išstumkite orą pilvo raumenimis. Tai padės nuraminti besidaužančią širdį ir kylantį jaudulį;

 • pasidarykite giluminį viso kūno masažą, nes jis labai atpalaiduoja ir suaktyvina daugelio gerą nuotaiką lemiančių hormonų gamybą;

 • prieš miegą raskite laiko 15 minučių pasilepinti karštoje vonioje su aromatiniais aliejais.

2. „Silpnųjų“ tipas. Jų tonusas visada per žemas, tad silpnumas, mieguistumas, prasta nuotaika – kone nuolatiniai šių žmonių palydovai. Tokiu atveju streso hormono organizme kaip tik per mažai, todėl jis taip neadekvačiai ir reaguoja į pačius menkiausius dirgiklius.

Ką daryti? Reikia padidinti kortizolio kiekį organizme. Todėl:

 • sočiausiai prisikirsti turėtumėte per pietus;

 • kartkartėmis pasmaližiaukite saldumynais, kad organizme padaugėtų malonumo hormonų endorfinų;

 • nuolatinio nuovargio jausmo padės atsikratyti kvėpavimas diafragma;

 • pasilepinkite aromatinėse voniose su levandomis ir rozmarinais– jie turi tonizuojamąjį poveikį, bet nedirgina nervų sistemos.

3. „Uždarųjų“ tipas. Tokios damos nuo streso kenčia labiausiai, nors šis tipas yra bene rečiausias iš visų – juk dauguma moterų mėgsta paplepėti! O streso paveiktas žmogus stengiasi atsiriboti nuo išorinio pasaulio, nuo draugų, užsisklendžia savyje. Sunkiausiais laikotarpiais jis gali dienų dienas tūnoti vienas namuose, nesirodyti net darbe ir neatsakinėti į telefono skambučius.

Ką daryti?

 • Rinkitės lengvai ir greit virškinamus produktus (vaisius, kruopas, žuvį), kad neapkrautumėte savo jautraus virškinamojo trakto. Naudingi ir įvairūs rauginto pieno produktai bei kiti probiotikai.

 • Gerkite mažiau kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų (kolos, juodosios arbatos).

 • Labai svarbu paisyti nusistovėjusių organizmo bioritmų – šio tipo žmonėms tai geriausia priemonė nuo streso. Susidėliokite sau priimtiniausią dienotvarkę – kada valgysite, eisite pasivaikščioti, kada linksminsitės. Eikite gulti ir kelkitės būtinai tuo pačiu metu, neužsisėdėkite iki vėlumos darbe ar prie televizoriaus.

 • Rašykite dienoraštį ir jame fiksuokite visus savo išgyvenimus: tai padės jums atitrūkti nuo to, kas uždavė širdį, ir neužsiciklinti ties viena problema.

4. „Švytuoklių“ tipas. Jie be paliovos mėtosi iš vienos pusės į kitą, nes jėgų antplūdį keičia visiškas bejėgiškumas. Veikiausiai tai susiję su noradrenalino trūkumu, kuris padeda iš riebalų gamintis energijai, tonizuoja muskulatūrą, turi poveikio dėmesio koncentracijai ir nuotaikos svyravimams. Štai kodėl, kai noradrenalino kiekis sumažėja, negali normaliai funkcionuoti nei žmogaus kūnas, nei protas.

Ką daryti?

 • Kad padidėtų noradrenalino gamyba, organizmui būtina gauti tirozino. Jo yra kiaušiniuose ir jogurte (puikus pusryčių variantas), taip pat alkoholyje (nepakenks taurė raudono vyno vakarienės metu).

 • Pasireiškus pirmiesiems streso požymiams pradėkite vartoti multivitaminus su vitaminu C ir cinku, kad sustiprintumėte imunitetą.

 • Kai jau nebegalite nusėdėti vienoje vietoje, labai svarbu sustoti ir pailsėti – antraip gali grėsti visiškas išsekimas. Klausykitės ramios muzikos, pamėginkite dirbti prieblandoje: tyrimai rodo, kad mūsų budrumas ir sugebėjimas koncentruotis tiesiogiai priklauso nuo šviesos intensyvumo.

 • Pasitreniruokite kvėpuoti diafragma.

2011 12 02 17:20
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt