pirmadienis, rugpjūčio 10 d.
Kaip išsiugdyti pasitikėjimą savimi?
tiesa.com

Nuo ko priklauso sėkmė? Siekdami tai išsiaiškinti tyrėjai apklausė daugiau kaip 2000 vyrų ir moterų. Ir paaiškėjo, kad 70 proc. apklaustųjų, tai yra didžioji dauguma, svarbiausia sėkmingumo sąlyga laiko pasitikėjimą savimi. Kur jo pasisemti, kaip nesupainioti pasitikėjimo savimi su pernelyg gera nuomone apie save, ir kodėl tai svarbu?

Asiliuko kompleksas

Seniai žinoma, kad be pasitikėjimo savimi gyvenime ko nors reikšmingesnio pasiekti nepavyks. Bet iš kur randasi suaugusieji, kurie taip ir nesuaugo ir neišmoko vertinti savęs?

Pasak psichologų, šios problemos šaknys vaikystėje. Mažai tėvų tesusimąsto, kaip lengvai galima pažeisti vaiko psichiką ir paversti jį šimtaprocentiniu nelaimėliu. Ypač sunku su paaugliais – čia savivertės svyravimai nuo minimumo iki maksimumo iš esmės gali priklausyti net nuo visiškų mažmožių. Psichologai tai vadina „panirimu į tariamą auditoriją“ – paaugliui atrodo, kad viso pasaulio dėmesys nukreiptas į jį vieną. Į jį žiūri milijonai akių, jį seka ir... nuolat vertina. Todėl jis ir mėtosi nuo vieno kraštutinumo prie kito. Ir jeigu vaiko laiku nepalaikysi ir nenukreipsi, jis taip ir blaškysis visą likusį gyvenimą, ir priklausys nuo tos pačios „tariamos auditorijos“ nuomonės.

Per menkas savęs vertinimas – tai dar ir mūsų tėvų ambicijų rezultatas. Pavyzdžiui, mama visą gyvenimą svajojo groti fortepijonu, bet taip ir nepradėjo, ir vietoj jos dabar atkenčia dukra. Ji negana to, kad vaikšto į muzikos mokyklą tarsi į katorgą, bet dar ir gyvena su kaltės jausmu, kad nepateisina mamos vilčių. Tokių pavyzdžių šimtai, tūkstančiai. Taigi šį klausimą, iš kur randasi tiek nesėkmingų žmonių (o tai beveik visuomet labai prastai save vertinantys žmonės), jau galime laikyti atsakytu – jie išauga iš nelaimingų vaikų, kurių nesugebėjo suprasti ir palaikyti jų tėvai.

Klaidas reikia taisyti

Bet ar teisinga dėl visko kaltinti tėvus? Juk jei gerai pagalvotume, tai suprastume, kad jie mums visada linkėjo tik gero – ir auklėjo kaip mokėdami, ir veikė iš pačių geriausių paskatų. Dėl savo nesėkmių kaltinti ką nors dar, išskyrus save – taip pat ne pačios stipriausios ir sėkmingiausios ypatos požymis. O štai įsisąmoninti situaciją ir planingai, žingsnis po žingsnio ją keisti – tai garantas, kad greit pasieksite pergalę ir savo gyvenimą iš esmės imsite kreipti į gerąją pusę.

Vyrai ir moterys skirtingai išreiškia nepasitikėjimą savimi. Nepasitikintys savimi stipriosios lyties atstovai neretai tampa agresyvūs. O štai moterys dažniausiai pridengia savo žemą savivertę kitaip – nepasitenkinimu savo išvaizda, savimi tokia, kokia yra: „per didelis pilvas, per trumpos kojos, per maža krūtinė“, ir taip iki begalybės, net jei iš tiesų yra gražios, protingos ir išsilavinusios.

5 žingsniai į sėkmę

Kaip tapti nepaprastu, sėkmingu, pasitikinčiu savimi, neeiliniu? Darbas su savimi – sunkus dalykas, bet be galo prasmingas. Teks nuveikti tikrai daug, bet, pasak kinų išminties, viskas prasideda nuo pirmojo žingsnio. Mes šįkart siūlome žengti pirmuosius penkis.

Pirma, reikia padaryti neįmanomą dalyką – nustoti pernelyg priklausyti nuo aplinkinių nuomonės. Patikėkite, nieko neprarasite, o tik atrasite. Kodėl? Todėl, kad dabar, kad ir kaip būtų gaila, sėkmė vis dažniau matuojama išoriniais atributais, o ne tikrosiomis žmogiškomis vertybėmis – svarbu pinigai, išvaizda, brangūs drabužiai ir pan. Be abejo, visa tai irgi turi savo vertę. Tik – ne tokią jau didelę. Kinta (keičiamos) sąvokų reikšmė ir turinys, dirbtinai sukuriama ir skatinama konkurencija – ir jau vien tai dabarties žmogų daro giliai nelaimingą. Be abejo, mums vis tiek teks gyventi sociume ir skaitytis su jo įstatymais, tačiau negalima leisti jam diktuoti, kaip mums gyventi ir kuo džiaugtis.

Antra, susiraskite du atramos taškus – vieną išorėje (draugai, artimi žmonės, kurie gali palaikyti ir paguosti jus sunkioje situacijoje), o antrą – savo viduje. Su parama iš išorės viskas labai paprasta. O štai vidinę atramą teks pasistatyti pačiam. Jei jums pavyks tai padaryti – tapsite nepažeidžiami. Sukurkite savo „sėkmės katalogą“ ir sudėkite į jį visus pačius geriausius savo prisiminimus. Vėl ir vėl mintimis grįžkite į tas situacijas ir iš naujo jas išgyvenkite. Juk pergalės skonis kiekvienam pažįstamas. Jei galėjote susidoroti tada (su savimi, su situacija), tai galėsite ir dabar. Svarbiausia – nenuleisti rankų, nesitraukti.

Trečia, vertinkite save objektyviai. Jūsų tikslas – tapti geriausia savęs paties versija. Nepainiokite – būtent savęs paties geriausia versija, o ne kokios nors kino žvaigždės ar verslo pasaulio ryklio. Išsinagrinėkite savo silpnąsias savybes ir nesugalvokite sau pataikauti, antraip atrodysite paprasčiausiai juokingai. Kreivakojė ponia trumpučiu sijonėliu net turėdama tonų tonas pasitikėjimo savo grožiu taip ir liks kreivakoje ponia su mini sijonėliu. Trūkumus – maskuojame. Stipriąsias puses – pabrėžiame. Menas būti ypatingu, sėkmingu ir išskirtiniu – tai pirmiausia maskuotės menas.

Ketvirta, atminkite: gyvenimo džiaugsmas ir optimizmas – toli gražu ne tik įgimtos savybės. Jas galima ir išsiugdyti. Tokie žmonės kaip magnetai, – prie jų traukia visus. Mylėkite gyvenimą visa širdimi ir būkite dėkingi likimui už kiekvieną naują dieną. Būkite iš tiesų nuoširdūs ir geraširdžiai. Tai neįkainojamos savybės, gyvenime nešančios sėkmę jų „šeimininkui“.

Penkta, supraskite, įsisąmoninkite labai paprastą dalyką: tik jūs patys atsakingi už tai, kaip klostosi jūsų gyvenimas. Jei jūs patys sau neįdomūs, jei vienatvė jus slegia ir nežinote nei kur pasidėti, nei kuo užsiimti – vargu ar būsite ir kitiems įdomūs. Yra labai pavojingas scenarijus, pavadinimu „Ateik ir išgelbėk“, kurį ypač mėgsta dailioji lytis: sėdi sau madam, viskam apatiška, ir pasyviai laukia savo išgelbėtojo. O gyvenimas eina pro šalį...

Ir dar vienas nedidelis, bet labai svarbus papildymas: nemaišykite pasitikėjimo savimi su pernelyg gera nuomone apie save. Pasitikėjimą savimi gimdo gyvenimo patirtis. Ji nemėgsta įmantrių gestų, garsių žodžių ir įžūlaus, dėmesį atkreipiančio elgesio. O pernelyg gera nuomonė apie save terodo paprasčiausią kvailumą ir patirties stoką. Tokie žmonės matomi iš toli, bet sukelti simpatijų vargu ar gali.

2011 08 07 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt