šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Kaip išsiugdyti sugebėjimą klausytis pašnekovo: 5 bendravimo taisyklės
Alfa.lt

XXI amžiuje labai naudinga turėti ne tik puikių oratoriaus sugebėjimų, bet ir mokėti klausytis. Dauguma visai nevertina klausymo reikšmės, todėl nepastebi savo bendravimo problemų.

Išsiaiškinkime, kodėl reikia aktyviai vystyti savo sugebėjimą klausytis ir girdėti pašnekovą. Kaip galima to pasiekti?

I situacija. Įsivaizduokite save pašnekovo vietoje.

Problema – jūs nesuprantate, apie ką būtent kalba jūsų pašnekovas, ir nežinote, kaip palaikyti pokalbį.

Sprendimas – užduokite kuo daugiau klausimų pašnekovui, teiraukitės, kaip ir kodėl jis tai padarė. Tiks tokie klausimai: „ Kaip jūs iki to priėjote?“, „Kodėl nusprendėte taip pasielgti?“, „Ką jūs jautėte šioje situacijoje?“.

Tam, kad geriau suprastumėte savo partnerį, pasistenkite įsivaizduoti save jo vietoje. Bandykite atspėti, ką jis norėjo papasakoti, ir stenkitės teirautis jo ta tema. Įsivaizdavę save aptariamoje situacijoje, jūs galėsite geriau suprasti pašnekovą, parinkti jam tinkamus klausimus, padaryti protingo klausytojo ir – kas ne mažiau svarbu – įdomaus pašnekovo įspūdį.

II situacija. Keiskite situaciją.

Problema – jūs neįsimenate to, ką girdėjote, ir jums sunku klausytis kitų žmonių kalbų.

Sprendimas – pabandykite nuolat trumpam pakeisti situaciją, kas 20 minučių stenkitės nukreipti savo dėmesį kitur.

Kodėl kas 20 minučių? Mat žmogaus dėmesio ciklas sudaro 20 minučių. Todėl jūsų koncentracija po to laiko šiek tiek nusilpsta, o smegenys nebegali tinkamai susikaupti informacijai priimti. Kaip reikėtų pakeisti situaciją?

Teiraukitės, užsirašykite ką nors, pabandykite 2–3 minutes nukreipti dėmesį kitur ir išanalizuoti anksčiau gautą informaciją. Jeigu jūs esate paskaitoje, tai galite kompiuteryje pažiūrėti paveikslėlius ar duomenis pasakojimo tema. Toks „atsijungimas“ yra geras tuo, kad jūs pailsite, bet neišblaškote dėmesio. Taip jūs treniruojatės ir mokotės klausytis bei girdėti, nepraleisdami informacijos ir net geriau į ją įsigilindami.

III situacija. Stenkitės geriau įsiminti vardus ir įvykius.

Problema – jūs bendraujate su pašnekovu, tačiau pametate įvykių giją ir nežinote, kaip pratęsti pokalbį, kai jis patenka į aklavietę.

Sprendimas– įsiminkite vardus, pavadinimus, interesus arba įvykius.

Kaip veikia šis metodas? Visų pirma, įsimindami žmogaus vardą, jūs visada galėsite be problemų į jį kreiptis, net patekę į aklavietės situaciją. Tai ištirpdys ledus tarp jūsų ir sužadins jo simpatiją jums. Antra, gerai įsidėmėję, kas yra tas žmogus ir kuo užsiima, jūs galėsite savarankiškai parinkti naujas temas pokalbiui. ir be problemų svarstyti tai, kas įdomu jums.

IV situacija. Nekalbėkite, o klausykite.

Problema – bendravimo metu susidaro iliuzija, kad kalbate „į temą“, bet nieko negaunate iš pokalbio.

Sprendimas – stenkitės mažiau kalbėti ir daugiau klausytis.

Leiskite aplinkiniams išsikalbėti ir pamatysite, kad jūsų bendravimas pasidarė artimesnis. Viena vertus, taip jūs duodate žmogui progą pasakyti savo nuomonę, išlieti širdį, nusiraminti. Tokiu būdu patraukiate pašnekovą į savo pusę. Ir jis net nepastebės, kad iš tikrųjų kalba tik jis vienas. Kita vertus, taip jūs galite gauti reikalingos informacijos ir ją įsisavinti. Net tada jūsų pašnekovas papasakos jums viską ir net daugiau. O jūs įsiminsite iš pokalbio kur kas daugiau naudingos informacijos negu paprastai, kai stengiatės palaikyti pokalbį. Jūsų sugebėjimas aktyviai klausytis ir girdėti kitą žmogų duos jums daug naudos.

V situacija. Stebėkite smulkmenas.

Problema – jūs bendraujate , ir viskas atrodo paprasta ir suprantama. Tačiau vėliau paaiškėja, kad nesupratote užuominos, atrodėte kvailai ir naiviai.

Sprendimas – klausykit akimis, stebėkite ir sekite kito žmogaus elgseną, mimiką, emocijas.

Kartais pašnekovo emocijos, mimika ir gestai gali pasakyti daugiau už žodžius. Stebėkite, kokia intonacija kalba pašnekovas. Ar jis žvelgia jums į akis? Kaip gestikuliuoja, kokia emocijas jaučia?

Žinoma, žmogui, kuris nieko apie tai nenutuokia, bus sunku iš pirmo karto įvertinti kito elgesį. Tačiau, įgiję daugiau patirties, galėsite pastebėti net menkiausiais smulkmenas. Ir išmoksite iškart perprasti pašnekovą, rašo portalas „Flytothesky“.

Šie įgūdžiai pravers visur ir visada – nuo draugių pokalbių, sutuoktinių bendravimo iki verslo partnerių susitarimų. Juk jie padės išgirsti svarbiausius dalykus, geriau suprasti žmones, susidraugauti su jais ir, žinoma, surasti savo sielai artimus asmenis.

2020 08 19 08:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt