antradienis, rugsėjo 22 d.
Kaip lengvai rasti išeitį iš kritinės situacijos
Alfa.lt

Kiekvienas iš mūsų savo gyvenime susiduria su daugybe nemalonių situacijų, su įvairiais žmonėmis, o neretai – net su savimi, ir ne visada žino, kada ir kaip pasielgti, ką daryti, kad surastų tinkamą išeitį iš sudėtingos padėties.

Neįmanoma per akimirką išmokyti žmogaus būti visada išradingam ir tapti nugalėtoju bet kokiose situacijose. Dabar atskleisime jums kelias gudrybes, kurios padės išspręsti savo problemas ne taip skausmingai kaip anksčiau.

Neįvarykite savęs į kampą: kaip išeiti iš kritinių situacijų

Vaikystėje mes visi klausėmės ir skaitėme pasakas, todėl tikriausiai dauguma prisimena barono Miunchauzeno istoriją apie tai, kaip jis pateko į kūdrą ir ištraukė save iš ten už plaukų. Sakysite – pasaka, tačiau iš esmės taip ir atsitinka su mumis gyvenime, kai nesėkmės ir klaidos „skandina“ mus, panardindamos į apatiją ar depresiją, o pasisekimai ir džiaugsmai iškelia virš visų nemalonumų ir rūpesčių. Juk žmogaus gyvenime daug kas priklauso nuo jo paties.

„Žinoma‘ , – pasakysite jūs su nepasitikėjimu. Taip, galima nežinoti, kas atsitiks su mumis kitą dieną – ar lis lietus ar kris sniegas, ar laiku atvažiuos autobusas ar ne ir taip toliau. Tačiau susiklosčiusios mūsų gyvenimo aplinkybės – tai ne svarbiausia. Svarbiausia yra tai, kaip mes reaguojame į šias aplinkybes , ar mokame galvoti ir veikti taip, kad paverstume situaciją iš blogos į gerą, bent jau į ateičiai naudingą patirtį. Kad nebūtume šapeliu gyvenimo okeane, pirmiausia reikia išmokti susigaudyti savyje, savo mintyse ir jausmuose, suprasti, kaip mes patys veikiame savo gyvenimą.

Žmogus, norintis pasiekti teigiamų vidinių pokyčių, turi išmokti kelti sau klausimus, kurie yra paprasti, tačiau kai kuriais atvejais pasižymi stebuklinga galia. Štai tie klausimai:

1.Kas vyksta su manimi šiuo momentu? (Konkretizuokite, ką dabar darote, ką jaučiate, kaip kvėpuojate, apie ką galvojate.)

2. Ko aš norėčiau artimiausiu momentu? (Tai yra, ar aš noriu toliau galvoti, veikti ir jaustis kaip dabar, ar noriu kažką pakeisti?)

Jūs galite dabar pat sau atsakyti į šiuos klausimus. Nieko nepastebėjote? Pavyzdžiui, net paprasčiausias susikoncentravimas į savo vidinius pojūčius sulėtina kvėpavimą ir leidžia „išeiti“ nereikalingoms mintims iš galvos.

Be to, keldamas sau tokius klausimus, žmogus atsiduria tik „čia ir dabar“, išsivaduoja iš būsenos, kuri kartais būna nepastebima net jam pačiam ir įtraukia jį.

Daug svarbių permainų žmoguje gali įvykti vien tik kaip suvokimo, kas vyksta šiuo momentu, rezultatas, be jokių jo pastangų. Svarbu suprasti, kad vidiniai pokyčiai žmoguje vyksta tada, kai jis tampa savimi, o ne tada, kai stengiasi būti toks kaip kiti arba koks „privalo“ būti.

Išmokite kartkartėmis sustoti ir suvokti save – tai pirmas žingsnis situacijoje, kai būtina priimti sprendimą.

Antras žingsnis – išmokti suvokti savo mintis. Kaip tai suprasti?

Iš pradžių perskaitykite šią istoriją: sykį nuošaliu keliu važiuojančiam vairuotojui nuleido automobilio padangą. Jis išsigando prisiminęs, kad nepasiėmė domkrato ir neturi jokios kitos galimybės pakelti rato ir pakeisti padangos. Jis prisiminė, kad pravažiavo už trijų kilometrų esančias automobilių remonto dirbtuves ir nusprendė nueiti iki jų. Pakeliui jis galvojo: „Čia nėra jokios kitos galimybės sulaukti pagalbos, jeigu servise man nenorės padėti ar užkels kainą už domkratą, tai aš nieko negalėsiu padaryti. Aš visiškai priklausau nuo tų žmonių. Štai kaip, kai kuriepelnori iš kitų žmonių nelaimės!“ Kai jis niūriai nusiteikęs priėjo dirbtuves ir jo pasitikti išėjęs žmogus paklausė: „Sveiki! Kuo galime padėti?“, jis ant jo užriko: „ Pasprinkite jūs tuo su savo domkratu!“

Ką mums atskleidžia ši istorija? Ogi tai, kas gali įvykti, kai mes nepakankamai suvokiame savo mintis. Pamažu tos mintys gali tapti visai nerealistinės. Čia akivaizdus neigiamas žmogaus fantazijos poveikis, iš pradžių jis išeikvoja tiek energijos fantazijai sukurti, kad susidaro išbaigtas realaus vyksmo efektas, o paskui dar ir elgiasi taip, tarytum jo fantazija yra realybė.

Labai svarbu laiku atpažinti tokias žalingas fantazijas, pasistengti atsikratyti jų. Kaip įsivaizduosite situacijos baigtį, taip ir įvyks. Tokiais atvejais žmonės sako: „Aš taip ir žinojau“, ir nesupranta, kad patys užprogramavo save nesėkmei.

Pavyzdžiui, vaikas, kuriam dažnai sakoma: „Nesušlapk kojų, apsiauk aulinius, užsidėk kepurę, o tai peršalsi“, iš tikrųjų serga dažniau už kitus, nes jam nuolat formuojamas „lengvai pažeidžiamo ir liguisto vaiko įvaizdis“ . O toliau jis pats pradeda nerimauti, kad neperšaltų, tai yra, užsiima savęs programavimu peršalimui.

Kiekvienas žmogus turi gerai išvystytą vaizduotę, tuo mes jau įsitikinome. Ypač greitai daug kam pavyksta įsivaizduoti savo klaidas ir nesėkmes, bet juk galima elgtis ir atvirkščiai – žinoma, iš pirmo karto ne visiems tas pavyksta.

Jeigu jūs nuolat stengsitės prieš svarbius jums įvykius įsivaizduoti su visomis spalvomis ir smulkmenomis savo veiksmus ir žodžius, kurie nulemia teigiamą situacijos baigtį, ir programuosite pozityvų savo įvaizdį, tai priprasite prie to ir jums pavyks tai, kas nepavykdavo anksčiau, rašo portalas „Psy-mast“.

Tai dar ne visi problemų sprendimo būdai, bet jie yra svarbiausi. Verta apie juos pamąstyti ir išbandyti.

2020 09 09 07:42
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt