ketvirtadienis, spalio 29 d.
Kaip pakeisti praeitį: Mary ir Roberto Gouldingų metodas
Alfa.lt

Sakoma, kad praeities negalima pakeisti., tačiau Mary ir Robertas Gouldingai taip nemano. Anot jų, praeitį galima pakeisti, jeigu to užsimanysite. Paslaptis glūdi jūsų suvokime.

Tai atskleisti padės Gouldingų sukurta metodika „Perspektyvų išplėtimas“, kuri jau tapo transakcinės analizės klasika.

Ši metodika padeda sugrįžti prie praeities konfliktinių situacijų, kai jis neteisėtai apkaltino, įskaudino, įžeidė, nubaudė, nuskriaudė arba jūs patys padarėte kažką labai blogo. Pagrindinis požymis, vienijantis šias praeities situacijas, yra susinervinimas, diskomfortas, liūdesys ar kaltės jausmas, kurie kyla, kai jūs prisimenate nemalonų įvykį.

Metodika, padedanti pakeisti praeitį

Psichoterapeuto pagalbos šiuo atveju neprireiks. Šį pratimą galima atlikti savarankiškai. Nuosekliai apdorokite kiekvieną praeities epizodo detalę ir paleiskite. Tegul ji atlaisvina vietą naujiems, džiaugsmingiems prisiminimams. Toliau paaiškinsime, kaip tai padaryti.

Įsitaisykite nuošalioje vietoje, kur niekas netrukdytų. Paimkite rašiklį ir popieriaus lapą.

I dalis. Fiasko

Prisiminkite situaciją, kai jums teko išgyventi „menkai siaubingą traumą“, kaip ją vadina Gouldingai. Ant jūsų namo nenukrito bomba, motina negrasino nusižudyti, jūsų niekas neprimušė, tačiau jautėtės siaubingai ir prisiminimas apie tą „košmarą“ tebėra gyvas jūsų atmintyje.

Štai keli pavyzdžiai:

*Per koncertą pamiršote jūsų atliekamos fortepijono pjesės pabaigą.

*Vaikų darželyje prišlapinote kelnes.

*Jus pagavo žaidžiant „ligoninę“.

*Kaimynų berniukas įrengė palapinę medyje ir pakvietė žaisti visus, išskyrus jus.

*Deklamavote eilėraštį, susipainiojote, visa klasė pradėjo juoktis.

*Mokytoja pavadino žiopliu.

Prisiminkite panašias situacijas, kurios atsitiko jums. Galima užsimerkti arba likti atsimerkus, kaip jums patogiau. Įsivaizduokite save vėl toje situacijoje ir išgyvenkite ją. Neskubėkite. Prisiminkite visas detales. Pabūkite joje.

Ką jaučiate iš naujo išgyvendami praeities situaciją?

Kokias žodžiais vertinate save ir kitus dalyvius?

Galite užrašyti tokias frazes:

1.Aš jaučiu... (įrašykite tik vieną žodį, pavyzdžiui, baimę, gėdą, pyktį, pavydą).

2.Vienu dviem sakiniais nusakykite, ką tokioje situacijoje galvojate apie save, kitus ir apie gyvenimą apskritai.

Žmonės, kurie ryžtasi tokiam eksperimentui, pastebi, kad jiems tenka išgyventi tuos pačius jausmus, sutrikimą, grėsmę kaip ir vaikystėje. Tai, ką dabar pagalvojote apie save, kitus ir gyvenimą, gali būti sprendimas, kurį priėmėte seniai, vaikystėje. Ir jūs vis dar su juo gyvenate. Gal atėjo laikas peržiūrėti tą nuomonę, kurią susidarėte vaikystėje?

II dalis. Pergalė

Dabar, jeigu norite, galite vėl išgyventi tą pačią situaciją, bet jau kitaip. Ir išeiti iš jos nugalėtoju. Joje nereikia keisti kitų. Jeigu mokytoja tada buvo žiauri, tegul tokia ir išlieka. Jeigu jūsų motina tada elgėsi kvailai, tai tegul būna tokia, kokią įsivaizduojate.

Mes dažnai negalime išeiti iš skaudžios situacijos tik todėl, kad laukiame, kol pasikeis kiti. Mes norime, kad žmonės po tos mums siaubingos situacijos elgtųsi su mumis kitaip. Būtent dėl to mes negalime paleisti praeities. Ir jeigu tada jūs prišlapinote kelnaites, tai jas prišlapinote. Jei pavogėte kreidos gabalėlį, tai pavogėte.

Ką čia galima pakeisti? Dabar jūs galite pakeisti tai, ką jaučiate ir galvojate apie šią situaciją, peržiūrėti savo nuostatas ir praeities suvokimą. Jūs taip pat galite pakeisti savo žodžius ir elgseną po tos „menkai siaubingos situacijos“, kuri sukėlė jums traumą.

Ir šį kartą jūs laimėsite! Pasirengę?

Mintyse pasirinkite sau idealų sąjungininką: draugą, kuriuo galėtumėte visiškai pasikliauti. Tas įsivaizduojamas asmuo gali būti bet kas: Romos popiežius, prezidentas, žinomas aktorius, supermenas ar modelis. Pasirinkite tokį, kuris galėtų jums padėti išeiti nugalėtoju iš tos situacijos. Pasirinkę partnerį atsiveskite jį į tą savo gyvenimo situaciją. Tegul jis padeda jums laimėti.

Galima surasti komiškų aspektų jūsų situacijoje. Juokas – geriausias būdas viską pakeisti.

Jūs laimėjote? Ar esate patenkinti tuo, ką pavyko padaryti? Jeigu taip – puiku. Jeigu ne, tai gali būti, kad jūs vis dar laukiate., kad kiti pasikeistų. Arba pasirinkote netinkamą sąjungininką. Išsirinkite kitą pagalbininką ir pradėkite viską iš naujo. Ir nugalėkite!

III dalis. Pagalbininkas – tai jūs

Išanalizuokite, kokiomis savybėmis apdovanojote savo pagalbininką, ir pasistenkite tas savybes suteikti sau. Sugrįžkite į savo situaciją jau be pagalbininko, bet su tomis savybėmis. Tapkite sau draugu ir ramsčiu. Sugrįžkite į praeitį ir dabar patys tapkite nugalėtoju. Tai bus jūsų naujas sprendimas.

Sveikiname nugalėtoją! Kaip jums nauja patirtis?

Dabar, kai pažvelgėte į praeities situaciją suaugusiojo akimis, galite priimti tą faktą, kad pratimai, metodikos, technikos ir reali patirtis yra skirtingi dalykai.

Kai kuriais atvejai patys galite tapti sau psichoterapeutais, kreiptis į savo atvaizdą ir kartu su juo grįžę į praeitį priimti naują sprendimą.

Publikacijoje panaudota medžiaga iš Mary ir Roberto Gouldingų knygos „Naujo sprendimo psichoterapija“.

2020 09 18 07:44
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt