antradienis, rugpjūčio 4 d.
Kaip sugauti laimę?
tiesa.com

Jos ilgimės, ją vaikomės ir įvairiais būdais mėginame prisivilioti nuo pat gimimo. Bet Ji, ta įnoringoji Laimė, tikrai ne visada mums šypsosi. Kodėl? Gal ką nors darome ne taip? Gal ko nors nežinome, o sužinoję galėtume viską pakeisti į gera? Yra iškelta daugybė laimės hipotezių. Šiandien pateikiame keletą populiariausių pagal J. Haidto knygą „Laimės hipotezė“. Gal pravers?

Laimės formulė. Psichologijos mokslo tyrimų išvada: Patiriamos laimės lygį (L) lemia biologinis pamatinis laimės lygis (B) plius gyvenimo sąlygos (S) plius savanoriškai atliekama veikla (V). Taigi, nepamirškite: L=B+S+V! Ir pradžiai gal jau šiandien pat pasirinkite sritį, vietą ar konkretų žmogų, kuriam galite savanoriškai pagelbėti?

Optimizmas ir pesimizmas. Optimistai yra labiau linkę pasinaudoti gyvenimo teikiamais privalumais nei pesimistai. Jie turi aukštą įgimtą, pamatinį laimės lygį ir įpratę matyti šviesiąsias gyvenimo spalvas. O, kaip žinia, gyvenimas turi savybę turtingą padaryti dar turtingesnį, o laimingą – dar laimingesnį.

Maistas ir seksas. Mūsų smegenys, arba sąmonė, racionalioji mūsų dalis, džiaugiasi viskuo, kas skatina mūsų genų išlikimą. Būtent todėl maistas ir seksas, suteikiantys dopamino (neuromediatoriaus), žmogaus laimei yra tokie svarbūs.

Pinigai, šlovė ir grožis. Žmonės, didžiausią reikšmę teikiantys pinigams, šlovei ar grožiui, paprastai yra mažiau laimingi ir netgi prastesnės sveikatos nei tie, kurie siekia dvasinių tikslų.

Laiminga santuoka (1:5). Jei padarei vieną santuoką griaunantį poelgį, jo žalai atitaisyti reikia mažiausiai penkių teigiamų veiksmų.

Socialiniai ryšiai ir įsipareigojimai. Nors žmonės dažnai mėgsta skųstis, kad turi pernelyg daug įsipareigojimų, bet tyrimai atskleidžia, kad tokie užsiėmę žmonės yra kaip tik laimingesni. Be to, žmonės, kurie turi mažiau socialinių apribojimų, ryšių ir įsipareigojimų, labiau linkę netgi į savižudybę.

Išmintis. Tik išmintingi žmonės geba išlaikyti pusiausvyrą ir suderinti tris reakcijų į situacijas būdus: prisitaikyti (keistamiesi patys ir prisiderindami prie aplinkos), formuotis (keisdami aplinką) ir pasirinkti (apsispręsdami persikelti į kitą aplinką).

Malonumas: sau ar draugui? Eksperimentas, kurio metu žmonės kiekvieną savaitę turėjo atlikti kokį nors gerą veiksmą arba kelias savaites skaičiuoti savo gerus poelgius, parodė, kad dalyvių laimės pojūtis nuolat stiprėja. Taip buvo padarytas svarbus atradimas, kad žmonių nuotaika, padarius kažką malonaus draugui ar parodžius dėkingumą, pasitaiso ilgesniam laikui, nei suteikus malonumą sau pačiam ...

Ir pabaigai dar vienas tyrimais pagrįstas faktas, nežinia, mus turintis nuliūdinti ar nudžiuginti: valstybei tapus turtingesnei, jos piliečiai jaučiasi mažiau laimingi...

2015 02 21 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt