pirmadienis, rugpjūčio 3 d.
Kaip suvaldyti parduotuvėje klykiantį vaiką?
tiesa.com

Turbūt daugeliui tėvų teko patirti nemalonią situaciją parduotuvėje, kai jų mažylis, įsigeidęs spalvingo žaislo, pradeda jo reikalauti, o negavęs puola į ašaras, klykia, trepsi kojomis, atsisako eiti toliau ar net griūva ant žemės. Kaip tokio amžiaus vaikui paaiškinti, kad neįmanoma turėti visų patinkančių daiktų?

Pratinkite mažylį prie minties, kad daiktai kainuoja

Daugeliui mūsų pažįstamas gėdos jausmas, kai vaikas parduotuvėje pradeda ožiuotis. Iš karto pradedame jausti kaltę: „Kaip aš auklėju savo vaiką, jeigu jis man prie žmonių daro tokią gėdą?“ Dėl to dažnai ir patys prarandame kantrybę: pliaukštelime atžalai per užpakalį, kad jis prisimintų savo vietą, arba klykiantį jį nešamės ant rankų.

Kaip vaikus mokyti nuo pat mažens suprasti daiktų vertę ir nepasiduoti vien tik „noriu“ manijai? Pasak specialistų, vaikas iki trejų metų dar nelabai supranta „mano“ ir „ ne mano“ sąvokas. Ką jis mato, to ir nori. Tik vėliau jis pradeda matyti, kad vieni vaikai turi daugiau žaislų, kiti – mažiau, vienų žaislai gražesni, kitų – paprastesni.

Jeigu nuo mažens nepratinsime vaiko prie minties, kad kiekvienas žaislas kainuoja tam tikrą pinigų sumą, jeigu neaiškinsime, kad už tą pačią sumą mes galime, pavyzdžiui, įsigyti maisto, kad visi būtume sotūs ir patenkinti, vaikas augs reikalaudamas tenkinti tik savus poreikius. Tuomet liks viena išeitis – jeigu vaikas elgiasi netinkamai, tiesiog nesivesti jo į parduotuvę.

Kitas klausimas, ar tėvai pakankamai aiškiai vaikams papasakoja, iš kur gaunami pinigai ir kodėl jų negalima švaistyti bet kam. Žinoma, darželį lankančiam mažyliui sunku paaiškinti, kodėl Kalėdų Senelis jam neatneš neįtikėtinai brangaus žaislo, kurį iš televizoriaus ekranų kviečia įsigyti besišypsantys vaikai ar mylimi personažai. Pradinukas jau gali suprasti, kad daiktai kainuoja pinigus, o tėvai uždirbamus pinigus turi paskirstyti įvairiems dalykams – drabužiams, maistui, kelionėms ir panašiai.

Ko reikia labiau – duonos ar „Lego“?

Šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės manymu, kartais tiesiog užtenka pasakyti, kad mama ar tėtis dabar neturi arba nepasiėmė pinigų. Vaikai savo užgaidas greitai pamiršta. Rimčiau kalbėti apie pinigus ir jų valdymą su vaikais verta tuomet, kai jie nors šiek tiek išmoksta skaičiuoti. Pradėti reikėtų nuo pokalbio apie „noriu“ ir „reikia“ skirtumus.

„Daikto reikalingumo ir išlaidų tema teko diskutuoti su antrokais, t. y. 7–8 metų vaikais. Kaip pavyzdį paėmėme išsvajotą „Lego“. Klausėme, ar vaikas jo tik nori, ar jam jo būtinai reikia. Ko labiau reikia – duonytės ar „Lego“? Radome netgi tokį argumentą: jei nepavalgysime duonytės, mirsime, kam mums tada bus reikalingas „Lego“?“, – teigė J. Varanauskienė.

Nuo kokio amžiaus vaikas suvokia taupymo vertę

Taupyti vaikai gali pradėti mokytis tada, kai pradeda skirti pinigų vertę, – eurus nuo centų. Kad vaikas turėtų motyvaciją taupyti, turi būti labai aiškiai suformuluotas tikslas, kuriam taupoma. Šis tikslas turi atitikti vaiko poreikius. Juk tai, kas svarbu suaugusiesiems, vaikams dažnai visai nerūpi. Kitaip tariant, tikslas vaikui turi būti patrauklus. Iš esmės neturėtume iš vaikų atimti vaikystės ir apkrauti juos piniginiais rūpesčiais, kurie dažnai slegia mūsų pečius, todėl turime mokyti taupyti taip, kad vaikas jaustų malonumą tai daryti.

„Apie juodas dienas su vaikais tikriausiai nekalbėsime, bet apie trokštamą kompiuterį, „Lego“ ar kokį kitą išsvajotą, brangų pirkinį – verta. Taigi kalbant apie taupymo privalumus labai svarbu atsižvelgti į vaiko amžių – penkiamečiui aiškinti, kad jis senelių padovanotus pinigus taupytų mokslams universitete, tikriausiai beviltiška. Daug naudingiau, kai vaikas gauna kaip dovaną pinigų, kuriuos gali pasidėti ir taupyti konkrečiam daiktui“, – patarė šeimos finansų ekspertė.

Ką pataria psichologai

Psichologai pastebi, kad tėvai, susidūrę su nemalonia situacija, kai jų vaikas, reikalaudamas patinkančio žaislo, parduotuvėje krenta ant žemės ir klykia nesavu balsu, pasiruošę patenkinti vaiko užgaidą, kad tik jis kuo greičiau nurimtų. Tai didžiausia tėvų daroma klaida. Jeigu nuolat tenkinsite vaiko užgaidas, jis supras, kad gali tuo naudotis, ir visada taip pat elgsis, kai ko nors užsigeis.

Taigi geriausias būdas – nekreipti dėmesio į vaiko isteriją. Barti rėkiančio vaiko nėra prasmės, jis vis tiek negirdės, o pamatęs, kad nekreipiate į jį dėmesio, galiausiai liausis verkęs. Žinoma, viešoje vietoje nemalonu laukti, kol vaikas pats nusiramins, bet jis turi suprasti, kad tokiu elgesiu nieko nepasieks. Pasistenkite jį sudominti kita veikla ar kokiu nors kitu žaislu. Pavyzdžiui, galite visada su savimi turėti vaikui patinkantį žaislą, kurį, kad šis nenusibostų, ištrauksite tik tokiais ypatingais atvejais.

2016 05 08 09:10
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt