ketvirtadienis, sausio 21 d.
Kaip teisingai elgtis su girtu žmogumi, kad išvengtume jo agresijos
Alfa.lt

Alkoholis yra mūsų civilizacijos dalis. Net abstinentai negali visiškai išvengti susidūrimo su svaigiuosius gėrimus vartojančiais žmonėmis.

Kodėl nuo alkoholio apsvaigę žmonės tampa agresyvūs ir kaip reikia teisingai elgtis su jais, kad apsaugotume save, paaiškino narkologas Šurovas („Econet“).

Pagrindinė „girtos“ agresijos priežastis – ypatingas alkoholio poveikis galvos smegenims. Su krauju patekęs į smegenis toksiškas etilo spiritas pažeidžia prefrontalinės žievės darbą, daro jai stabdantį poveikį. O svarbiausia šios smegenų struktūros funkcija yra mąstymo ir motorinio aktyvumo valdymas, sprendimų priėmimas, emocijų ir socialinio elgesio reguliavimas.

Tai yra, girtas žmogus tampa nepajėgus kontroliuoti savęs. Jo galvoje nebeveikia struktūros, atsakingos už savikontrolę.

Mokslininkai nurodo dar keletą papildomų veiksnių, kurie įjungia ir sustiprina agresyvumą.

Išoriniai dirgikliai

Alkoholis slopina nervų sistemą. Nuo jo sulėtėja girto žmogaus mąstymo procesai, realybės įvertinimas ir asmeninės emocijos tampa iškreiptos, todėl jis gali įžvelgti grėsmę ten, kur jos nėra, ir reaguoti paprasta „žvėriška“ agresija į sudėtingas emocijas – pavydą, baimę, nuoskaudą, susierzinimą.

Emocinės įtampos išsiliejimas

Jeigu kasdienybėje žmogui tenka nuolat save kontroliuoti ir slopinti neigiamas emocijas, pavyzdžiui, dirbant stresinį darbą, bendraujant su griežtu viršininku, tai alkoholis suteikia galimybę iškart išlieti susikaupusią nervinę įtampą. Juo labiau kad visuomenė alkoholį dažniausiai laiko ne sunkinančia aplinkybe, o savotišku agresyvaus elgesio pateisinimu. „Kaltas ne jis, o alkoholis“.

Kompleksų paaštrėjimas

Kai nustoja veikti savikontrolės funkcijos, paaštrėja žmogaus psichologinės problemos ir charakterio ypatumai – neišspręsti šeimyniniai konfliktai ir nuoskaudos, padidėjęs impulsyvumas ir polinkis į konfliktus, neurozės ir nerimo sutrikimai, manijos ir fobijos. Ypač tai būdinga žemos savivertės žmonėms. Elgdamiesi agresyviai ir gąsdindami namiškius, jie stengiasi kompensuoti pažeistą savimeilę.

Alkoholinės priklausomybės stadija

Agresyvumo lygis skiriasi priklausomai nuo apsvaigimo etapo ir alkoholizmo stadijos. Vartojamas mažomis dozėmis ir pirmoje besiformuojančios priklausomybės stadijoje alkoholis sukelia atsipalaidavimo jausmą ir net euforiją, kuri „sušvelnina“ savikontrolės praradimą.

Kai raminantis narkotiko poveikis baigiasi ir kai etanolis dėl pripratimo jau nesukelia pirminio malonumo, išryškėja smegenų darbo sutrikimai.

Nuo alkoholio priklausomas žmogus geria jau ne dėl malonumo, o iš būtinybės. Ir susierzinimas dėl prarasto malonumų šaltinio tik dar labiau stiprina agresiją.

Kaip teisingai elgtis su agresyviu girtu žmogumi?

Žinoma, geriausia būdas – nutraukti ryšį, išeiti į saugią vietą. Jeigu girtas agresorius yra šeimos narys, tada saugiausia vieta pasaulyje – savi namai – virsta spąstais. Šioje situacijoje svarbiausia nuraminti girtuoklį.

*Rodykite pagarbą. Tai yra ypač svarbu priklausomiems nuo alkoholio su pažeistu „Ego“, kurie jaučiasi neįvertinti ir darbe, ir namie. Reikia pripažinti žmogaus ir jo pastangų reikšmingumą. Kad sustiprintumėte afektą, galima įgyvendinti kokį nors lengvą prašymą arba sugalvoti naują: „Nori, padarysiu dėl tavęs....?“

*Nukreipkite dėmesį. Kad užgesintumėte agresiją, reikia prisiminti malonius momentus, paleisti mėgstamą muziką. Jeigu tai nepavyksta, tai galima bent nukreipti jo pykti į kitą, mažiau pavojingą pusę. Pavyzdžiui, neįkyriai priminti apie kokią nors naujieną pasaulyje ar kitus jo skriaudėjus, kurių girtas žmogus tuo metu negali pasiekti.

*Atidžiai išklausykite. Daugumai uždarų ir savimi nepasitikinčių žmonių alkoholis suteikia galimybę išsikalbėti, nuimti įtampą. Todėl pasistenkite išklausyti žmogų ir pateikti jam skatinančių klausimų, sutikti su jo nuomone, net jeigu ji atrodo kvaila. Svarbiausia – nuraminti girtuoklį.

*Kontroliuokite savo žvilgsnį, kalbą, emocijas. Stenkitės nežiūrėti girtam žmogui į akis, nes jis gali tai palaikyti iššūkiu. Kalbėkite švelniai, tolygiai, negarsiai, neleiskite sau pakelti balso. Slopinkite savo emocijas, į kurias girtas žmogus gali reaguoti agresyviai. Juokas ar sąmojis situacijos nesušvelnins – gali tik apsunkinti.

Negalima mėginti įmaišyti girtuokliui į maistą ar gėrimus raminamųjų ar migdomųjų vaistų. Alkoholis – centrinės ir periferinės nervų sistemos depresorius, kaip ir raminamieji preparatai. Todėl šių medžiagų derinimas yra labai pavojingas – net iki komos ar kvėpavimo sustojimo. 

2021 01 10 10:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt