penktadienis, rugpjūčio 7 d.
Karantinas baigėsi, prasideda atostogų vajus: kiek lietuviai žada atseikėti poilsiui?
Alfa.lt

Šalyje vyraujantys vasariški orai ir atlaisvėję COVID-19 pančiai leidžia gyventojams pradėti aktyviau planuoti vasaros atostogas. Vis dėlto, karantinas padarė nemažą įtaką daugybės šeimų finansinei būklei – privertė skaičiuoti santaupas ir susimąstyti, kiek pinigų teks pakloti, norint pasimėgauti atostogomis. Ekspertai sutaria, kad po sudėtingo laikotarpio šalyje vyrauja emocinis gyventojų atsigavimas, todėl norėdami atsipalaiduoti, bet negalėdami vykti į tolimus kraštus, dauguma renkasi keliones į Baltijos pajūrį bei žaliuojančias stovyklavietes.

Dar tik prasidėjus pandemijai, visuomenės nuomonės tyrimų agentūra „Baltijos tyrimai“ atliko šalies gyventojų apklausą, kurioje paaiškėjo, kad kas trečias (33 proc.) pilietis planavo vasaros atostogas ir taupė tam pinigus. Tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad prieš paskelbiant karantiną, vos 24 proc. gyventojų planavo vykti poilsiauti prie Baltijos jūros ar į kitus šalies kurortus. Tiesa, dabar šis rodiklis kur kas didesnis.

Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė tikina nesistebinti šių metų pasirinkimu leisti atostogas šalies pajūryje bei poilsiavietėse, mat pasaulį sukrėtusi COVID-19 banga daugelio planus pakeitė iš esmės.

„Pastebime, kad lietuviai noriai organizuoja atostogas ne tik užsienio šalyse, bet ir Lietuvoje, tik dėl neaiškios ateities ar atostogų galimybių, dauguma planuoja trumpesnes keliones. Yra dalis ir tokių, kurie iš anksto susiplanavę šeimos vasaros atostogas ilgesniam laikotarpiui – savaitei ar net dvejoms. Į tokias išvykas piliečiai dažniausiai leidžiasi automobiliu, renkasi apartamentus be maitinimo. Lietuviai turi gilias tradicijas renkantis atostogas savo šalyje – šį kraštą jie myli ir vasarą noriai leidžia laiką prie Baltijos jūros ar ežerų“, – pasakoja kelionių ekspertė.

Tyrimo rezultatuose atsispindi, jog stovyklavietes gamtoje dažniausiai renkasi jaunimas iki 30 metų bei 30-49 metų amžiaus gyventojai su vidutinėmis mėnesio šeimos pajamomis (701-1200 eurų), gyvenantys mažesniuose miestuose. Poilsiauti prie Baltijos jūros labiau linkę vyresni nei 50 metų amžiaus asmenys, kurių mėnesio šeimos pajamos viršija 1200 eurų bei didmiesčių gyventojai su aukštesniu nei vidurinis išsilavinimas.

Šalies gyventojų apklausos duomenys parodė ir tai, jog didesnė dalis (30 proc.) piliečių ketina atostogauti su šeima. Šioms atostogoms poilsiautojai vidutiniškai planuoja išleisti daugiau nei tūkstantį eurų. 27 proc. nurodė išleisiantys iki 500 eurų, 37 proc. tikino vasaros atostogoms skirsiantys iki tūkstančio eurų, o trečdalis respondentų (35 proc.) planuoja šią ribą viršyti. Daugiausiai lėšų atostogoms skirti nusiteikę 30-49 metų amžiaus didmiesčių gyventojai, kurių mėnesio šeimos pajamos viršija 1200 eurų.

Finansų ekspertė, bendrovės „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“, direktorė Giedrė Štuopė sako, kad šį sezoną gyventojams tenka spręsti – ar išleisti turimas santaupas, ar skolintis ir atostogauti, ar toliau dirbti ir nukelti poilsį vėlesniam laikotarpiui.

„Šalies gyventojų poreikį atostogoms pastebime ir mes – tai rodo išaugęs skolinimosi rodiklis būtent šioms reikmėms, mat ne visiems per karantiną pavyko sutaupyti reikiamą sumą pinigų, o kai kurių pajamos ženkliai smuko. Kasmet užsakomos gyventojų apklausos rezultatai rodo, iki karantino atostogoms skolinosi vos 4 proc. gyventojų – dabar šis skaičius yra gerokai didesnis, nes keletą mėnesių trukęs slegiantis laikotarpis privertė žmones ieškoti būdų pailsėti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai“, – situaciją apžvelgia finansų ekspertė.

„Baltijos tyrimų“ gyventojų apklausa vykdyta 117-oje atrankos taškų, apklausta 1030 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų.

2020 06 22 11:48
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt