sekmadienis, liepos 5 d.
Kas išgelbės nuo rudeninės depresijos
tiesa.com

Ne pirmą rudenį su ja, ta depresija, mums tenka kovoti, ir, sakysite, jau mintinai žinome visus patarimus: išmėginkite šviesos terapiją (daugiau oranžinės spalvos interjere ir aplinkoje!), aromaterapiją (šilti vanilės ir cinamono kvapai padės nuvaikyti niūrias mintis), apsipirkimo gydomąjį efektą (atnaujinkite garderobą, ir liūdesį kaip ranka nuims), o dar – užsiimkite sportu.

Bet, tiesą pasakius, geriausiai čia galėtų padėti liaudies išmintis: „Ką pasėsi, tą ir pjausi“. Kovą dėl apatijos, ilgesio ir prastos savijautos derliaus padės laimėti... pati depresija. Ir jei norite atgauti buvusią energiją ir žvalumą, reikia ne slėptis nuo viso pasaulio liūdesio po šiltutėliu apklotu ir gilintis į numylėtų serialų likimų vingius, o pamėginti suprasti, kas tą depresiją sukėlė. Tik su šaknimis išrovę piktžoles galėsite atskirti pelus nuo grūdų ir atsikratysite būtinybės kovoti su neganda bet kuriuo metų laiku.

Kaip atskirti?

Dabar depresija mėgstama vadinti viską, išskyrus... pačią depresiją. Jei nulaužei balto kulną ir susinervinai, jei puola trumpalaikė hormonų audra, jei užklupo sezoninis liūdesys ar tiesiog bloga nuotaika, kad dienos trumpėja, o keltis reikia patamsėliais, – vis tai depresija? Anaiptol.

Paprasčiausią blogą nuotaiką gali sąlygoti pyktis, susierzinimas, nerimas, nuoskauda, liūdesys, ilgesys, apatija... Ir depresijos kamuojami žmonės gali būti apimti šių jausmų, tačiau svarbiausias jos bruožas vis dėlto yra energijos trūkumas. Kartais depresiją žmogus gali supainioti ir su nuovargiu. O tikrąją depresijos priežastį nusakyt, ko gero, vargu ar įmanoma. Negatyvūs jausmai depresijos fone gali sustiprėti, bet tai nebus jos priežastis.

Beje, būtent depresija dabar yra plačiausiai pasaulyje paplitęs psichikos sutrikimas. Dėl jos kenčia 10 proc. vyresnių nei 40 metų planetos gyventojų, ir du trečdalius jų sudaro moterys. Su depresija nepajuokausi...

Išmokti stabtelti ir įsiklausyti

Depresija būna reaktyvioji, tai yra, sukelta išorinės priežasties, pvz., artimo žmogaus mirties, atleidimo iš darbo ar pan., ir endogeninė, vidinė depresija, kuri atsiranda lyg iš niekur.

Šiuolaikiniame pasaulyje žmogus lengvai virsta funkcijų rinkiniu. Jo gyvenimą užpildo vien pareigos, kurias reikia atlikti. Tokiu atveju reikėtų išmokti stabtelti ir įsiklausyti į savo tikruosius troškimus.

Depresyvi būsena, kaip, beje, ir liūdesys, ilgesys ir pan. jausmai, yra mūsų vidinio gyvenimo dalis. Ir slėptis nuo jų – tai būti vaiku, kuris uždengęs delnais akis patiki, kad jo niekas nebemato. Žmonės, įpratę neigti savo pačių liūdnus jausmus, paprasčiausiai juos nuslopina, neišgyvena iki galo. Bet žmogaus psichikoje tokie išgyvenimai gyvena savo gyvenimą, nes jų atsikratyti galima tik leidus jiems pasireikšti.

Ar supratote? Taigi, verkite, kentėkite, raudokite!

Šitą niūrų hitparadą užbaigia sezoninė depresija – ta pati, su kuria rekomenduojama kovoti akį rėžiančiais sienų apmušalais. Saulės trūkumas neigiamai veikia mūsų psichiką, iš tiesų taip jau yra. Na, šiuo atveju tikrai suteiks„truputį laimės“ ir pora ryškios šviesos šviestuvų kambaryje, ir nauji sienų apmušalai, ir netgi minutėlė soliariume. Tik būkite atsargūs – po sezoninės depresijos kauke gali slėptis ir chroniška depresija. Jei tik mėginsite suversti bėdą saulės ir šviesos stokai, o iš tiesų mėnesių mėnesius norėsis gulėti nusisukus į sieną – tai gydytojas patars, kad paieškotum priežasčių kitur, nes žmogus negali būti toks priklausomas nuo meteorologinių sąlygų.

Surasti ir nukenksminti

Statistikos duomenimis, apie 43 proc. depresuojančiųjų įsitikinę, kad patys gali susitvarkyti su savo emocijomis. Bet šokoladas ir televizorius negali įveikti ilgesio, jie tik tam kartui prislopins nemalonius pojūčius ir... prie depresijos dar pridės porą kilogramų.

bet depresija gali tapti jūsų sąjungininku asmenybės ugdymo procese, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų.

Įsiklausykite į savo jausmus ir norus, klausykitės savo vidinio balso, elkitės ne taip, kaip reikia, o kaip jums pačiam atrodo reikalinga. Neigiami jausmai tokie pat vertingi, kaip ir teigiami, ir į juos būtina įsiklausyti, juos išgyventi. O mūsų dabartinėje kultūroje, kur įsiviešpatavo pozityvas, jausti neigiamas emocijas tapo tiesiog nepadoru. Bet kiekvieną jausmą reikia mokėti išgyventi: ilgesys egzistuoja ir tam, kad paryškintų džiaugsmą, kad leistų pajusti gyvenimo pilnatvę.

Universalios schemos, kaip įveikti depresiją, nėra, tai – labai individualu. Jei tokia būsena nėra ilgalaikė, jai išgyventi reikia gero poilsio, iškrovos. Tik nesistenkite blokuoti minčių – priešingai, bus naudinga likti vienumoje su savimi ir pagalvoti apie tai, kas jums darosi. Kartais naudinga pakeisti aplinką, aplankyti vaizdingas vietas, galiausiai – pasivaikščioti gamtoje. Kai kam reikia vienatvės, o kai kam atvirkščiai – galimybės išsikalbėti, pajusti, kad yra žmogus, kuriam galima atverti širdį.

Stabtelti, padaryti pertrauką tam beprotiškam lėkime, nusimesti nereikalingų atsakomybių naštą ir galiausiai susipažinti su savo paties išgyvenimais – štai ko mus gali išmokyti depresija.

Bet jei draugai jau pavargo nuo jūsų inkštimo, o jūsų apatija įgavo chronišką pobūdį, vertėtų pagalvoti, ar ne laikas kreiptis pagalbos į gydytoją. Kaip patyręs sodininkas, jis išmokys prižiūrėti jūsų sodą taip, kad jame augtų tik puikios gėlės.

2011 10 09 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt