trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
Kodėl kai kurie žmonės taip smarkiai mus erzina?
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Neigiamos emocijos

Šis straipsnis gali apversti aukštyn kojomis visą jūsų supratimą apie santykius ir sąveikas su kitais žmonėmis.

Įsivaizduokite, kad gyvena sau žmogus, vardu Jonas. Vaikšto Jonas po šią planetą, atlieka kažkokias funkcijas, žaidžia savo socialinius žaidimus ir pasirodo prieš kitus žmones su tam tikromis socialinėmis kaukėmis. Tokį jį mato ir pažįsta aplinkiniai. Tai yra Persona (pagal Jungą).

Tačiau Jonas turi dar vieną pusę – šešėlinę (Šešėlio archetipas pagal Jungą).

Į savo Šešėlį Jonas patalpino viską, ką jam draudė tėvai ir paskui jis ėmė drausti sau tai pats.

Šešėlyje yra visos mintys ir jausmai, kurių žmogus nepriima ir nenori turėti savyje. Tai pasąmonės dalis. Ji susideda iš nuslopintų idėjų ir silpnų savybių, troškimų, instinktų ir trūkumų. Taip ir gyvena Jonas su savo milžinišku Šešėliu už nugaros, kurio net neįtaria.

Dažnai šešėlinės savybės pasireiškia apsvaigus nuo alkoholio ar sapnuose, kai sąmonės kontrolė sumažėja, o pasąmonė ima lįsti lauk iš kontroliuojamo proto kertelių.

Noras išsiskirti iš kitų, būti teisiam, savarankiškam, smalsiam, atvirai išreikšti save, savo emocijas, poreikius – viso to tėvai, mokykla ir vėliau sociumas netoleravo, todėl „sėkmingai“ perėjo į Šešėlį.

Ir liko iš Jono tik pusė, jo Persona – pilka asmenybė, patogi daugumai aplinkinių. Jis pasidarė geras, primityvus, nuobodus net sau pačiam ir nekeliantis niekam rūpesčių.

Rūpesčiai prasidėjo tada, kai Jonas sutiko Onytę. Pastarosios savybės joje buvo ne nustumtos į Šešėlį. Ji atvirai jas reiškė.

Ir tada Jonui pradėjo kilti susierzinimas. Taip, kaip ji drįsta išreikšti save visą? Kaip ji gali sau tai leisti? Aš negaliu, o kodėl ji gali?

Taip gimė susierzinimas ir pyktis. Tarytum tie jausmai taikomi jai, o iš tikrųjų pyktis nukreiptas į SAVE.

Ką daryti, kad nesierzintume?

Jonui nuo vaikystės draudė pykti – dabar jį erzina visi, kurie sau tai leidžia. Uždraudė keiktis – piktina tie, kurie keikiasi. Uždavė kvailai klausinėti –  siutina visi, kurie išdrįsta būti smalsūs.

Iš tikrųjų visos tos savybės jame yra, bet jam nepatinka. Jis neskiria joms vietos, todėl jos yra išsisklaidžiusios po visą jo gyvenimą.

Įdomiausia tai, kad pasaulis reguliariai pamėtės Jonui panašias situacijas ir jis visur matys „pykstančius“ žmones. Tai yra jo Projekcija.

Tai, ko jis nepriima savyje, jis ras kituose, o pasaulis tik atsilieps į tokią paklausą, kad parodytų jam, koks jis yra.

Technika „Vietos skyrimas“

Svarbu pagauti save tokio susierzinimo momentu ir paklausti savęs, kokia šio žmogaus savybė erzina. Tai bus toks bruožas, kurio nepriimate savyje. Net reikėtų ištarti frazę: „Aš skiriu šiai savybei vietą savo gyvenime“. Pajuskite, priimkite ją kaip resursą ir integruokite į savo Savastį.

Duokite jai vietos, tada sumažinsite savo pasipriešinimą, liausite kovoti su „molinėmis baidyklėmis“, priimsite ją ir pripažinsite. Tuštuma yra stipresnė už priešinimąsi ir kovą. Kuo stipresnė poveikio jėga, tuo bus stipresnis pasipriešinimas.

Priežastis glūdi jūsų viduje – jūs kovojate su savimi ir nepriimate savęs.  O savęs ir visos esamos padėties priėmimas –  pirmas žingsnis į permainas. Kai žinomas taškas A, bus lengva nubrėžti vektorių į tašką B, prie kurio norite prieiti.

Priimti save su visomis nepatraukliomis savybėmis – taip pat menas.

Nuo šiol jūs išreikšite šią savybę tik tam tikrose situacijose, ir ji daugiau nebeišplis po visą jūsų veiklą. Kai kurias savybes  galima kitaip įvardyti, panaudojant neurosemantinį kodą.

Pavyzdžiui, kai erzina kitų žmonių kvailumas.

Kaip  kvailumas gali pasireikšti mūsų gyvenime? Tikriausiai tada, kai  sužinome kažką naujo, jau būna ne kvailumas, o sugebėjimas prisikasti iki dalyko esmės.

Pakeičiame jo pavadinimą ir suteikiame vietos gyvenime, tada jis išlįs ne visur , o tik ten, kur mes pradėsime įsisavinti kažką naujo.

„Jeigu nori mokytis, būk pasirengęs būti kvailiu ir mulkiu“. (Epiktetas)

Ant tokių žmonių, kurie erzina, nereikia pykti – reikia dėkoti jiems, kad parodo mūsų šešėlinę pusę.

Dažnai suteikti vietos niekinamai savybei būna sunku. Padėti gali bet kokia praktika, kuri sumažina įtampą, tada ta savybė gali tapti resursu.  Galima tai padaryti per minutę, o galima vargti ilgai.

Kastaneda rašė, kad mes galime bet kuriuo momentu išmesti iš savo gyvenimo viską, ką tik norime.  Jeigu esate pasirengę keistis dabar pat, tai kliūčių nėra. Tik ne visada tokie pokyčiai būna jums naudingi, o tai jau kita tema.

Econet

2021 07 12 08:34
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt