antradienis, balandžio 13 d.
Kuo pavojingas atidėto gyvenimo sindromas?
Alfa.lt

Atidėto gyvenimo sindromas gali jums smarkiai pakenkti. Ir ne tik todėl, kad žvelgiate į nenuspėjamą ateitį, pamiršdami nuostabią šiandieną. Atidėto gyvenimo sindromas nulemia slepia psichologines problemas, verčia pasirinkti klaidingus prioritetus. Liūdniausia, kad dėl jo prarandate brangų laiką.

Atidėto gyvenimo sindromas – tai gana populiarus reiškinys, kurio psichologai nepriskiria prie patologijos. Tačiau jis gali gerokai pabloginti žmogaus savijautą, atimti iš jo dabarties džiaugsmus ir iškeisti juos į nepagrįstus ateities lūkesčius. Daugumoje atvejų dėl to išsivysto neurozės, depresijos ir kiti psichikos sutrikimai.

Kokia atidėto gyvenimo sindromo esmė?

Kai kurie žmonės nuolat gyvena laimingo atvejo, pasiekimo ar kokio nors ypatingo įvykio laukimu. Jiems atrodo, kai tik ateis įsivaizduojamas momentas, viskas jų gyvenime pasikeis į gerą. Jie galės užsiimti mėgstamu hobiu, pakeisti butą, surasti mylimą žmogų ir pan. Juos savotiškai guodžia frazė: „Dabar mano egzistencija toli nuo idealo, tačiau kai įvyks...., aš tapsiu tikrai laimingas“.

Išeina, kad žmogus kenčia savo gyvenimą dėl įsivaizduojamos ateities. Atspirties taškas džiaugsmingoms permainoms jam yra tam tikras įvykis (faktorius X). Jis pripranta atidėlioti visus norus ateičiai, net jeigu jau dabar yra galimybė realizuoti jų dalį. Sindromas verčia galvoti, kad tik po konkretaus įvykio bus galima gauti visus trokštamus dalykus, o dabar tam ne laikas.

Dažnai už atidėto gyvenimo sindromo slepiasi nepasitikėjimas savimi, perfekcionizmas, baimė padaryti klaidą, ateities baimė, depresija.

Galimi gyvenimo scenarijai

Kenčiantiems nuo atidėto gyvenimo sindromo gali pasitaikyti vienas iš žemiau aprašytų įvykių vystymosi variantų.

Faktorius X neįvyksta. Žmogus yra nepasirengęs radikalioms permainoms dėl užsibrėžto tikslo, tačiau slapta svajoja apie jį. Iš tikrųjų jam svarbesnis yra stabilumas ir garantuotas komfortas nei galimos plačios perspektyvos. Atidėto gyvenimo sindromas šiuo atveju yra savotiška prokrastinacijos forma. Padėti išsijudinti iš mirties taško gali psichologas.

Faktorius X gali neįvykti. Kai kurių žmonių tikslai kartais iš tikrųjų atrodo nerealistiniai. Pavyzdžiui, mergina svajoja tapti žymia dainininke, bet neturi nei balso, nei klausos. Šansai išgarsėti su tokiais duomenimis yra labai menki, tačiau ji neieško kitų savirealizacijos galimybių. Šiuo atveju mergina praranda laiką. Ji gali taip ir nesulaukti savo troškimų išsipildymo dėl objektyvių priežasčių.

Faktorius X įvyko, bet neatnešė trokštamo rezultato. Dažnai pasitaiko taip, kad žmogus sulaukė trokštamo įvykio, tačiau dėl to patyrė ne laimę, o nusivylimą. Jis pradeda suvokti, kad jo gyvenimas mažai pasikeitė ir jam, kaip ir anksčiau, reikia dėti daug pastangų. Iš tikrųjų faktorius X buvo savotiškas jo atsikalbinėjimas, kad nereikėtų skirti laiko savo vystymuisi ir žengti ryžtingų žingsnių. Dažnai tokie žmonės greitai išsikelia sau kitą tikslą, kad vėl atsiduotų įprastai prokrastinacijai.

Faktorius X įvyko ir atnešė reikalingą efektą. Nereikia atmesti ir tokios galimybės, kai laukiams įvykis iš tikrųjų smarkiai pakeičia žmogaus gyvenimą į gerąją pusę. Jis išsprendžia savo vidines problemas ir suranda savo vietą pasaulyje, gaudamas tai, apie ką anksčiau svajojo.

Tačiau paskutinysis scenarijus būna labai retai, nes jis reikalauja iš žmogaus sąmoningų pastangų pasirinkta kryptimi, o būtent šito trūksta žmonėms su atidėto gyvenimo sindromu.

Tokiu būdu atidėto gyvenimo sindromas maskuoja psichologines problemas ir formuoja klaidingus prioritetus. Didžiausia jo žala – prarastas laikas.

Šaltinis:: Olesyabudrik.by.  
2021 03 15 07:38
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt