ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Kvepiančios Kalėdos
tiesa.com

Kadaise pirktiniai žaisliukai ant šventinės eglės būdavo retenybė. Vietoj jų Kalėdų medis puoštas įvairiais riešutais, vaisiais, saldainiais ir sausainiais.

Pastaraisiais ypač dažnai, nes kepiniai ilgam pripildydavo namus gardžiausių aromatų.

Jeigu norite savo namuose atgaivinti šią seną šventinę tradiciją ir įtraukti į šį smagų procesą vaikus, išbandykite šiuos receptus.

Imbierinis vainikas

Toks vainikas bus pernelyg didelis daugumai eglių, tačiau šią problemą lengvai išspręsite padaliję tešlą į daugiau dalių, nei nurodyta recepte.

Reikės: meduoliui: 175 g tamsaus nerafinuoto cukranendrių cukraus (muscovado), 85 g auksinio sirupo (šviesios melasos), 100 g silpnai sūdyto sviesto, 350 g miltų (ir dar trupučio – pabarstyti), 1 šaukštelio sodos, 1 šaukšto imbiero miltelių, 1 šaukštelio cinamono, 1 kiaušinio (plakto); papuošti: maistinių dažų (jei norima), 500 g miltinio cukraus, valgomų sidabrinių kepinių papuošimų (jei pageidaujate), kaspino.

Į keptuvę suberkite cukrų, sudėkite sviestą ir apliekite auksiniu sirupu. Užvirinkite ir, nepaliaudami maišyti, leiskite pakunkuliuoti 1–2 minutes, kad masė taptų vientisa. Nukaiskite ir padėkite į šalį 10 minučių – atvėsti.

Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, sodą, imbierą ir cinamoną. Apliekite dar šilta sirupo mase, pridėkite plaktą kiaušinį, gerai išmaišykite, o tada pradėkite švelniai minkyti, kol virs nepriekaištingos konsistencijos tešla. Ji bus šiek tiek minkšta, todėl suvyniokite ją į maistinę plėvelę ir palaikykite šaldytuve bent 30 minučių.

Išėmę tešlą iš šaldytuvo, šiek tiek palaikykite kambario temperatūroje, kol vėl suminkštės. Tuo metu įkaitinkite orkaitę iki 180–200 laipsnių ir išklokite dvi skardas kepimo popieriumi.

Tešlą padalykite į dvi dalis, vieną jų vėl suvyniokite į maistinę plėvelę. Kitą dalį iškočiokite iki 3 mm storio, tada, pasinaudodami lėkšte arba torto kepimo formos dugnu, išpjaukite 20 cm skersmens apskritimą. Jį perkelkite ant vienos iš skardų, o tada analogišku būdu jo centre išpjaukite 7 cm skersmens apskritimą.

Likusią tešlą iškočiokite ir formelėmis išspauskite arba ranka išpjaustykite pageidaujamas formas: žvaigždes, snaiges, kalėdinius angelus. Tokio dydžio vainikui reikės maždaug 20–25 figūrėlių. Jas taip pat išdėliokite ant kepimo skardų.

Kepkite imbierinius sausainius 10–12 minučių. Prabėgus pusei laiko, sukeiskite skardas vietomis: apatinę pakelkite į viršų, viršutinę nuleiskite žemyn.

Vos ištraukę iš orkaitės, žiedo viršuje kuo nors padarykite nedidelę skylutę – kaspinui įverti.

Palikite sausainius ant skardų šiek tiek atvėsti, paskui perkelkite ant grotelių, kad galutinai atauštų.

Miltinį cukrų sumaišykite su tiek vandens, kad gautumėte tirštą glajų, sukrėskite į konditerinį maišelį plonu antgaliu ir papuoškite sausainius, kaip širdis geidžia. Galite naudoti maistinius dažus glajui nuspalvinti, valgomus blizgučius, kitus papuošimus. Pavyzdžiui, labai žiemiškai atrodys melsvu glajumi padengti sausainiai balto glajaus apvadais.

Kad glajus visiškai išdžiūtų, prireiks 1–2 valandų. Tuomet galėsite glajaus likučiais priklijuoti sausainius ant vainiko pagrindo ir įverti dailų kaspiną.

Toks vainikas gali tapti puikia dovana. Juo taip pat galima papuošti langą, duris, o mažesnėmis kopijomis – Kalėdų eglę. Imbieru kvepiantis skanėstas lengvai išsilaikys dvi savaites.

Oriniai sniego seniai

Reikės: 5 kiaušinių baltymų, 300 g cukraus, 1 pakelio vanilinio cukraus, maistinių dažų.

Vadinamojo bezė, arba prancūziško morengo, receptas labai paprastas, tačiau reikalaujantis kantrybės bei kruopštumo. Mat baltymus būtina suplakti iki stangrių putų po truputį pilant cukrų. Baigus, masė turi būti tokia tvirta, kad, apvertus dubenį, nė nepajudėtų.

Paruoštą morengą atsargiai sudėkite į konditerinį maišelį platesniu antgaliu, atidėję nedidelį kiekį papuošimams, ir pradėkite formuoti sniego senius iš tarpusavyje sujungtų dviejų orinių pyragaičių – vieno mažesnio, apvalaus (galvos), kito stambesnio ir pailgesnio (kūno).

Atidėtą morengą padalykite į dvi nelygias dalis: mažesniąją nudažykite raudonais maistiniais dažais, didesniąją mėlynais arba žaliais – kaip jums norisi. Iš raudonos masės padarykite sniego seniams nosis, iš mėlynos – akis ir sagas.

Beje, vietoj maistinių dažų galima naudoti burokėlių arba uogų sultis, įvairius sirupus.

Figūrėles kepkite orkaitėje 120 laipsnių temperatūroje apie valandą. Ar morengas iškepęs, galima patikrinti į jį pabilsnojus – garsas turėtų būti sausas, čežantis.

Kai sniego seniai bus baigti, jiems ant kaklų riškite spalvotas juosteles it šalikus ir kabinkite ant eglės. Tik atsargiai! Tai vis dėlto trapus skanėstas.

2017 12 24 08:15
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt