penktadienis, rugsėjo 25 d.
Legendiniai ginklai
tiesa.com

„Ne ginklai žudo žmones. Žmonės žudo žmones“. Taip teigia vienas JAV šaunamųjų ginklų asociacijos, vienijančios 4 mln. narių, lozungas. Nė vienas ginklų išradėjas niekada ir nesakė kūręs ginklą tam, kad juo būtų žudomi žmonės. Atvirkščiai, visi tvirtino, kad jų kūriniai skirti gynybai, sportui, medžioklei… Tačiau vis dėlto ginklai atlieka visai kitą paskirtį – jais buvo išžudyti ir tebežudomi milijonai žmonių. Šįkart apie tai, kaip buvo sukurti garsiausi ginklai.

 • BERETTA
Seniausia pasaulyje ginklų firma įkurta 1526 m. Italijoje. Ją įkūrė kalvis Maestro Bartolomeo Beretta, gavęs užsakymą pagaminti 185 arkebūzas Venecijos arsenalui.
Šiuo metu „Fabbrica d‘Armi Pietro Beretta“ – pagrindinis Italijos ginklų gamintojas, priklausantis tai pačiai Beretta šeimai jau daugiau kaip 500 metų. Žinomiausias „Beretta“ ginklas – pistoletas „Beretta 92FS“ – oficialus JAV armijos pistoletas, geriau žinomas kaip M9.
 • BROWNING
Amerikietis Johnas Moses Browningas (1855–1926) gimė tarp ginklų ir mirė konstruodamas eilinį naują pistoleto modelį. Jis sukūrė beveik visų rūšių šaunamųjų ginklų atmainas ir sugalvojo šovinius talpinti pistoletų rankenoje – ši idėja pistoletus pavertė veiksmingais daugiašūviais ginklais.
 
J. Browningas sukūrė ir pirmuosius pasaulyje automatinius ginklus. Vienas jo sukurtų pistoletų „Coltas 1911“ daugiau kaip 80 metų buvo oficialus JAV armijos karininkų pistoletas. Dabar jį naudoja jūrų pėstininkai ir specialiųjų pajėgų kariškiai.
 •  COLT
Samuelis Coltas (1814–1862) išpopuliarino revolverį. Revolverio kūrėjas gimė fermerio šeimoje, dirbo ūkio darbus, tačiau vieną dieną jį taip sudomino straipsnis apie paraką mokslinėje enciklopedijoje, kad pats užsidegė sukurti savo ginklą.
Mintis pagaminti revolverį su besisukančiu būgneliu aplankė plaukiant garlaiviu ir stebint vandens ratą. 1836-iaisiais jis įkūrė savo kompaniją, kuri veikia ir šiandien.
S. Coltas sukūrė keičiamas revolverio dalis ir pritaikė pistoletų gamybai konvejerio principą. Jo pagaminti ginklai pirmą kartą panaudoti 1837 m. kare su seminolais Floridoje, ir nuo tada S. Colto pavardė tapo gerų ir patikimų ginklų sinonimu.
 • KALAŠNIKOV
Michailas Timofejevičius Kalašnikovas gimė 1919 m. Pietų Altajaus krašte. Armijoje tarnavo tankistu, buvo sužeistas. Pasakojama, kad būtent ligoninėje jis išgirdo kareivių skundus dėl prastos ginklų kokybės ir nusprendė sukurti tobulesnį šautuvą.
 
M. Kalašnikovo darbas apvainikuotas 1947 m., – jo AK-47 automatas įtrauktas į sovietinę ginkluotę. Vėliau šis automatas tapo visuotiniu Sovietų armijos ginklu.
 
Net sulaukęs pasaulinės šlovės M. Kalašnikovas tebedirbo Iževske, čia jam dar gyvam esant pastatytas paminklas. Ginklų autorius tvirtino, kad visą gyvenimą norėjo „sukurti daiktą, kuris palengvintų valstiečių darbą, pavyzdžiui, žoliapjovę“. Tačiau šioms svajonėms nebuvo lemta išsipildyti.
 
Kalašnikovo automatas tapo garsiausiu mirties simboliu. Nors pasaulyje naudojama apie 100 mln. „kalašnikovų“, kūrėjas pelno iš jų negauna – tik valstybinę Rusijos pensiją.
 • MAUSER
Peteris Paulas Mauseris (1838–1914) gimė gausioje ginklų fabriko inžinieriaus šeimoje. Vaikystėje visiškai nesidomėjo ginklais ir svajojo tapti gydytoju. Tačiau tarnaudamas Prūsijos armijoje artileristu „ginklų formose išvydo gyvybę“.
 
Netrukus sukūrė šautuvą su „adatiniu“mechanizmu, kuris sudomino amerikiečių ginklininką E. Remingtoną.
 
1871 m. P. Mauseris įkūrė savo kompaniją, o jo gaminami šautuvai tapo tokie populiarūs, kad jais naudojosi beveik visų šalių armijos – nuo Čilės iki Pietų Afrikos. Mauzeriai iki Pirmojo pasaulinio karo buvo viena pagrindinių Vokietijos eksporto prekių. Pats žinomiausias – karabinas – buvo naudojamas ir kolonizuojant Afriką, ir abejuose pasauliniuose karuose.
 • NAGANT
Broliai belgai Emile (1830–1899) ir Leo (1833–1898) Nagantai savo ginklų gamyklą įkūrė 1859 m. Lježe. Jie išgarsėjo kartu su rusų pulkininku Sergejumi Mosinu sukūrę šautuvą Rusijos armijai 1891 m. ir revolverį 1895 m. Abu gaminiai buvo naudojami ir per Antrąjį pasaulinį karą. Emile į gyvenimo galą apako, tačiau ginklus galėjo vertinti vien prisilietimu. Jam pasitraukus iš verslo, „Nagant“ kompanija iki 1931 metų gamino ir automobilius.
 • SCHMEISSER
Hugo Schmeisseris (1884–1953) gimė vieno garsiausių Europoje vokiečių ginklininko Louiso Schmeisserio šeimoje. Hugo nuo mažens žinojo, ką jam lemta gaminti. Per Pirmąjį pasaulinį karą H. Schmeisseris sukūrė savo pirmą automatinį ginklą – MP18s, kuriuo vokiečiai sėkmingai pralaužė Vakarų frontą. Nors Versalio sutartis uždraudė Vokietijai gaminti automatinius ginklus, H. Schmeisseris slapta tęsė bandymus ir gamino policijai automatus, kurie buvo naudojami per Ispanijos pilietinį karą. Jo sukurti MP-38 ir MP-40 buvo pirmieji automatai, surenkami vien mašinomis.
 
1945 m. H. Schmeisseris pateko į rusų rankas, buvo pervežtas į Iževską, slaptą konstravimo biurą, kur buvo kuriami ginklai. Manoma, kad jo automato pagrindu pagamintas ir AK-47.
 • SMITH & WESSON
Vieną didžiausių pasaulyje ginklų kompanijų įkūrė du ginklininkai – Horace Smithas (1808–1893) ir Danielis Bairdas Wessonas (1825–1906). Jie susitiko 1855 m. ir ėmėsi gaminti tais laikais sparčiai populiarėjančius pistoletus.
 
Pats žinomiausias kompanijos gaminys – policininkų iki šiol naudojamas revolveris „Model 10“. „Smith & Wessson“ taip pat sukūrė garsiąją „Magnum“ pistoletų seriją.
 • UZI
Uzi Galis (1923–2002) gimė Vokietijoje. 1933 m. su tėvais pabėgo nuo nacių persekiojimo į Angliją, vėliau į Palestiną. Ten prisijungė prie ginkluotos pogrindžio kovos prieš anglus. Automatą „Uzi“ jis pradėjo konstruoti iškart po 1948 m., kai Izraelis paskelbė nepriklausomybę. 1951 m. „Uzi“ buvo paleistas į gamybą ir išsyk pavadintas jo vardu, nors pats U. Galis tam prieštaravo. 1975 m. jis išvyko į JAV, kad ten galėtų gydytis jo dukra, serganti smegenų liga. Pats Uzi mirė nuo vėžio.
 
 • WALTHER
Kompaniją 1886 m. įkūrė vokiečių inžinierius Carlas Waltheris, siekęs gaminti tik medžioklinius ginklus. Bet jo sūnus Fritzas Waltheris, paveldėjęs verslą, nusprendė gaminti kovinius pistoletus. Jų sukurta daugiau kaip 100 modelių, o „Walther“ visada buvo laikomas legendiniu ginklu.
 
„Walther“ gamykla Zalla-Mehlis mieste, sugriauta per Antrąjį pasaulinį karą, atkurta 1953 metais.
 • WINCHESTER
Oliveris Winchesteris (1810–1880) buvo marškinių pirklys Niujorke, tačiau šis verslas jam greitai nusibodo. Išgirdęs apie „Smith & Wesson“ finansines problemas, nusprendė investuoti. Kompanija buvo reorganizuota į „New Haven Arms Company“.
Čia dirbo keletas talentingų inžinierių, kurie ir sukūrė daugiašūvius šautuvus, „vinčesterius“, išpopuliarėjusius per JAV Pilietinį karą.
„Vinčesteris“ galėjo iššauti kas tris sekundes ir naudoti kitų ginklų šovinius. Šis ginklas tapo neatsiejama XIX a. „blogiuko“ įvaizdžio detale.
Po O. Winchesterio mirties kompaniją paveldėjęs sūnus Williamas mirė po 4 mėnesių nuo tuberkuliozės. Jo žmona Sara buvo įsitikinusi, kad šeimą persekioja nužudytųjų žmonių vėlės. Ji persikėlė į Kaliforniją ir ten pastatė namą, žinomą kaip „Winchester Mystery House“, siekdama suklaidinti vėles, siekiančias keršto.
 
Įdomu žinoti :
 
 • Nors pasaulyje pagaminta daug kovinių prietaisų, pavadintų moteriškais vardais – tankas „Pantera“, pirmosios atominės bombos „Dručkė“ ir „Mažylė“, ir pan., – jais nebuvo pavadintas nė vienas šaunamasis ginklas.
 • 70 procentų užsakomųjų žmogžudysčių Rusijoje yra padaromos su TT pistoletais.
 • Šiuo metu daugiausia žaislinių pistoletų gaminama būtent pagal „Walther“ dizaino modelius.
 • Adolfas Hitleris nusišovė „Walther“ pistoletu.
 • H. Smithas sukūrė sprogstamąją kulką, iki šiol naudojamą banginių medžioklei.
 
 
 
 

2010 03 05 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt