šeštadienis, rugpjūčio 13 d.
Mes sakome, o mūsų negirdi: ką daryti?
Gražina Vasiliauskienė
Unsplash.com
Pokalbis

Sugebėjimas meistriškai perteikti kitam žmogui savo mintis reikalingas ne tik dirbantiems reklamoje, politikams ar žurnalistams. Dažnai karjera, sveikata ir asmeninė laimė priklauso nuo to, kaip mes elgiamės su žodžiais.

Kartais bendravimas gali būti panašus į karą: mes stengiamės palaužti kito valią, priversti jį pasiduoti ir sutikti su mūsų sąlygomis. Arba į slėpynių žaidimą: mes slepiame prasmę po „protingų“ žodžių sluoksniais, tikėdamiesi, kad pašnekovas ją suras. Tačiau prievarta ir manipuliacijomis negalima pasiekti svarbiausio dalyko: – pasitikėjimo.

Apie tai išsamiai papasakojo komunikacijos ekspertas, rašytojas Frankas Luntzas, duodamas interviu portalui „Psychologies“.

Kokias bendravimo klaidas mes darome dažniausiai?

Interneto ir socialinių tinklų epochoje pasidarė paprasčiau keistis informacija. Tačiau šis paprastumas yra apgaulingas. Regis, jeigu žodžiai pasiekia pašnekovą per kelias sekundės dalis, tai jį pasiekia ir prasmė. Bet taip nėra. Kuo daugiau mes bendraujame, tuo mažiau kreipiame dėmesio į tai, kaip mes kalbame.

Tai lengvai pastebima elektroniniuose susirašinėjimuose. Pašnekovą gali erzinti šabloninis mandagumas, o per daug primygtinį stilių jis gali palaikyti agresija. O jūs esate įsitikinę, kad viską darote teisingai, pirmuoju atveju laikotės reikalingų ritualų, o antruoju leidžiate jam „peršokti į jūsų pusę“.

Svarbiausia klaida – galvoti tik apie tai, ką norime pasakyti. Kur kas svarbiau rūpintis, kad būtume išgirsti.

Mes dažnai stengiamės pademonstruoti savo erudiciją ir informuotumą, bet neatsižvelgiame į pašnekovo poreikius. Pavyzdžiui, jeigu norite pasiekti paaukštinimo, reikia pastatyti save į viršininko vietą. Ar reikia jam to, kodėl jūs nusipelnote to, kokia jūsų šeimyninė situacija, kiek metų dirbote kompanijoje? Veikiausiai jam labiau rūpės, ką jūs galite duoti kompanijai naujose pareigose.

Ar yra kokių nors konkrečių žodžių ir frazių, kurias verta vartoti?

Esmė ne žodžiuose, o sugebėjime juos naudoti. Tie patys žodžiai, pasakyti skirtinguose kontekstuose, padarys skirtingus įspūdžius. Ir atvirkščiai – tą patį objektą galima aprašyti įvairiais žodžiais.

Įsižiūrėkite į pašnekovą. Kokie jo prioritetai ir vertybės, kaip jis sukuria distanciją? Vieniems sutartis yra abiems pusėms naudingo bendradarbiavimo garantas, o kitiems – pora parašų ant popieriaus.

Egzistuoja ir universalūs dalykai. Mes skausmingai priimame viską, kad primena mums mirtingumą ir pažeidžiamumą. Žmonėms patinka galvoti apie save kaip apie asmenybes, o ne kaip apie statistikos vienetus kieno nors ataskaitoje.

Kokiais triukais galima sustiprinti savo kalbą?

Venkite sutrumpinimų, specialių terminų ir ilgų žodžių, neužterškite kalbos įvadinėmis konstrukcijomis. Prisiminkite: vienas taiklus ryškus žodis yra vertingesnis už dešimt banalių. Atkreipkite dėmesį į sėkmingus reklaminius tekstus. „Nike“ lozungas: „Tiesiog padaryk tai!“ („Just do it“) – puikus pavyzdys, kaip galima paprastai ir stipriai išreikšti prasmę.

Ką daro komunikacijos meistrai? Kur slypi jų sėkmės paslaptis?

Populiarūs televizijos laidų vedėjai sukuria kontaktą su savo auditorija ir bendrauja apie tai, kas jaudina kiekvieną žiūrovą. Mes darome didelę klaidą, kai šnekame bendromis frazėmis, tarytum darytume reportažą apie gyvenimą Žemėje tolimos galaktikos gyventojams. Kai ruošiatės kažką sakyti, visada įvertinkite, ar tai palies klausytoją.

Kaip to pasiekti?

Esminis momentas – kalbėti tai, kas rezonuoja su žmonių emocine patirtimi. Ji gali būti siaura ir konkreti, jeigu bendraujate su tam tikro amžiaus ar socialinės grupės atstovais, o gali būti i r universali.

Kai Martinas Lutheris Kingas ištarė žodžius: „Aš turiu svajonę“, jis kreipėsi į kiekvieno svajones ir viltis. Yra žodis, kuris automatiškai sukelia mums ateities vaizdinį, nes kiekvienam jis reiškia kažką savito. Tas žodis: įsivaizduokite.

Jūs kalbate apie bendravimą su plačia auditorija. O kaip kvalifikuotai bendrauti kasdieniame gyvenime?

undefined– undefinedČia tinka tie patys patarimai. Būkite nuoširdūs, įtikinantys ir duokite žmonėms tai, ko jie nori. Pavyzdžiui, jeigu norite atsiprašyti, bus per mažai pasakyti „atsiprašau“. Iš pradžių pasakykite: Aš padariau klaidą“ – tai bus situacijos pripažinimas. Po to: „Ar kaltas“ arba „Aš gailiuosi“. Tai bus atsakomybės prisiėmimas. Paskui: „Prašau, atleisk man“. Ir pagaliau: „Kaip galiu ištaisyti savo kaltę?‘ Tai parodo, kad esate pasirengę pokyčiams. Šie keturi žingsniai duoda rezultatą. Jeigu jo nėra, jūs kažką praleidote.

10 efektyvaus bendravimo sudedamųjų dalių

1. Paprastumas

Vartokite paprastus žodžius ir aiškios konstrukcijos sakinius. Kuo paprasčiau kalbėsite, tuo lengviau bus jus suprasti ir patikėti jumis.

2. Glaustumas

Trumpi sakiniai geriau už ilgus. Jūsų užduotis – surasti detalę, kuri idealiai įsimontuotų į jūsų kalbinę dėlionę.

3. Įtikinamumas

Jeigu jūsų žodžiams trūksta nuoširdumo arba jie prieštarauja oficialiai pripažįstamiems faktams, jie nepadarys įspūdžio publikai. Leiskite žmonėms suprasti, kas esate ir ko iš jūsų laukti, tada jiems bus lengviau patikėti.

4. Pastovumas

Galbūt jūs pavargote šimtąjį kartą kartoti tą patį, bet tarp jūsų klausytojų atsiras tokių, kurie girdi tai pirmą kartą. Be to, kitiems patinka klausyti tai, kas pažįstama ir suprantama.

5.Naujumas

Kalbėkite apie žinomus dalykus, bet nepamirškite nustebinti. Jeigu tai, ką sakote, sukuria efektą: „Oho, aš to nežinojau“, tai jūs jau pasiekėte tikslą.

6. Skambėjimas

Žodžių skambesys lygiai taip pat formuoja jūsų šnekos įspūdį kaip ir patys žodžiai. Kalbos ritmas būna muzikalus savaime. Galvokite apie tai, kaip sklandžiai skamba sakomas ar skaitomas jūsų tekstas.

7 .Emocija

Jūsų žodžiai turi sukelti žmonėms sinchronišką „taip“. Ir aš manau taip pat! Stipriausiai veikia tai, kad paliečia giluminę plotmę – baimių, vilčių ir troškimų lygį.

8. Vaizdingumas

Pieškite gyvą paveikslą. Viena ryški detalė yra geriau už platų aprašymą. Pavyzdžiui, „tirpsta burnoje, o ne rankose‘. Nesigėdykite mokytis iš reklaminių tekstų. Sėkmingus šūkius įsimename daugybei metų.

9. Kontaktas

Prisiminkite tuos, kurie jus girdi ar skaito. Įsivaizduokite save jų vietoje. Kalbėkite apie tai, kas pažįstama ir artima.

10. Turiningumas

Parodykite, kad branginate žmonių laiką ir dėmesį. Neverskite jų brautis per jūsų išvedžiojimų labirintą. Parodykite jiems iškart, ką jie gali gauti iš jūsų ir kam jiems to reikia.

2021 09 20 17:47
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt